Så længe kan du udskyde opgradering til Windows 8

Windows 8 er lige på trapperne, men det betyder ikke, at du skal have pengepungen frem for at opgradere. Se hvor længe du kan udskyde skiftet til Windows 8.

Artikel top billede

(Foto: Anatoly Vartanov (c) 2008 / Anatoly Vartanov aka UltraONE)

Læs også:
Sådan kan du selv teste Windows 8

Pc-firmaer: Ingen gratis opgradering til Windows 8

Windows XP er en af de mest populære stykker software, der er skrevet på planeten jorden.

Alt har som bekendt en ende, men du har langt fra travlt med at skifte platform, hvis du stadig er en af de trofaste XP-brugere.

Supporten på Windows XP, og i øvrigt også Office 2003, udløber nemlig først den 8. april 2014.

Indtil den dato er Microsoft forpligtet til at udgive sikkerhedsopdateringer til styresystemet.

XP er stadig populær

Tal for Foreningen af Danske Interaktive Medier (FDIM), der fører statistik over danskernes internet-vaner, viser, at Windows 7 er platform for mere end 46 procent af alle de besøgende på websider, hvilket gør den til danskernes foretrukne styresystem.

Men den 11 år gamle Windows XP er stadig populær. 16 procent benytter således platformen på deres computer, hvilket gør XP til danskernes næstmest benyttede styresystem.

Analysehuset IDC fortæller, at der på verdensplan i 2012 findes lige knap 300 millioner computere med XP.

Det er næsten 100 millioner flere end computere med Windows Vista, der ellers var udset til at sende XP på pension.

De ældre udgaver af Windows, i form af NT/2000/9x, er ifølge IDC alle sendt i graven.

Læs også:
Sådan kan du selv teste Windows 8

Pc-firmaer: Ingen gratis opgradering til Windows 8

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS