Så længe kan du udskyde opgradering til Windows 8

Windows 8 er lige på trapperne, men det betyder ikke, at du skal have pengepungen frem for at opgradere. Se hvor længe du kan udskyde skiftet til Windows 8.

Artikel top billede

(Foto: Anatoly Vartanov (c) 2008 / Anatoly Vartanov aka UltraONE)

Læs også:
Sådan kan du selv teste Windows 8

Pc-firmaer: Ingen gratis opgradering til Windows 8

Windows XP er en af de mest populære stykker software, der er skrevet på planeten jorden.

Alt har som bekendt en ende, men du har langt fra travlt med at skifte platform, hvis du stadig er en af de trofaste XP-brugere.

Supporten på Windows XP, og i øvrigt også Office 2003, udløber nemlig først den 8. april 2014.

Indtil den dato er Microsoft forpligtet til at udgive sikkerhedsopdateringer til styresystemet.

XP er stadig populær

Tal for Foreningen af Danske Interaktive Medier (FDIM), der fører statistik over danskernes internet-vaner, viser, at Windows 7 er platform for mere end 46 procent af alle de besøgende på websider, hvilket gør den til danskernes foretrukne styresystem.

Men den 11 år gamle Windows XP er stadig populær. 16 procent benytter således platformen på deres computer, hvilket gør XP til danskernes næstmest benyttede styresystem.

Analysehuset IDC fortæller, at der på verdensplan i 2012 findes lige knap 300 millioner computere med XP.

Det er næsten 100 millioner flere end computere med Windows Vista, der ellers var udset til at sende XP på pension.

De ældre udgaver af Windows, i form af NT/2000/9x, er ifølge IDC alle sendt i graven.

Læs også:
Sådan kan du selv teste Windows 8

Pc-firmaer: Ingen gratis opgradering til Windows 8

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job