Artikel top billede

(Foto: Anatoly Vartanov (c) 2008 / Anatoly Vartanov aka UltraONE)

Så længe kan du udskyde opgradering til Windows 8

Windows 8 er lige på trapperne, men det betyder ikke, at du skal have pengepungen frem for at opgradere. Se hvor længe du kan udskyde skiftet til Windows 8.

Læs også:
Sådan kan du selv teste Windows 8

Pc-firmaer: Ingen gratis opgradering til Windows 8

Windows XP er en af de mest populære stykker software, der er skrevet på planeten jorden.

Alt har som bekendt en ende, men du har langt fra travlt med at skifte platform, hvis du stadig er en af de trofaste XP-brugere.

Supporten på Windows XP, og i øvrigt også Office 2003, udløber nemlig først den 8. april 2014.

Indtil den dato er Microsoft forpligtet til at udgive sikkerhedsopdateringer til styresystemet.

XP er stadig populær

Tal for Foreningen af Danske Interaktive Medier (FDIM), der fører statistik over danskernes internet-vaner, viser, at Windows 7 er platform for mere end 46 procent af alle de besøgende på websider, hvilket gør den til danskernes foretrukne styresystem.

Men den 11 år gamle Windows XP er stadig populær. 16 procent benytter således platformen på deres computer, hvilket gør XP til danskernes næstmest benyttede styresystem.

Analysehuset IDC fortæller, at der på verdensplan i 2012 findes lige knap 300 millioner computere med XP.

Det er næsten 100 millioner flere end computere med Windows Vista, der ellers var udset til at sende XP på pension.

De ældre udgaver af Windows, i form af NT/2000/9x, er ifølge IDC alle sendt i graven.

Læs også:
Sådan kan du selv teste Windows 8

Pc-firmaer: Ingen gratis opgradering til Windows 8




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere