Søge-specialist: Derfor går det helt galt for danske firmaer

Erfaren SEO-specialist ser alt for tit basale fejl på danske hjemmesider. Se hvordan du udgår de elementære faldgrupper og får den gode placering i søgemaskinerne.

Artikel top billede

(Foto: unknown)

Læs også:

Sådan får du succes med SEO

Brug Google+ og spræng søgemaskinerne

Sådan vil Google bremse overdreven søgeoptimering

Sådan får du 1,3 mia glade kineserne på dit website

Det ser skidt ud for mange danske hjemmesider, som langt fra har forstået konceptet bag SEO, det mener søgemaskinespecialist Thomas Rosenstand i hvert fald.

"Alt for mange webbureauer i Danmark mangler en basal forståelse, hvordan man opbygger en hjemmeside, der kan gøre sig godt på Google.

Om det så er fordi, kunderne ikke er til at danse med eller fordi webbureauerne mangler viden, det ved jeg ikke?" siger Thomas Rosenstand."

Brugervenlighed og indhold skal være lige i øjet

Han forklarer, at selv hjemmeside i hundredetusindkroners-klassen har helt elementære mangler.

Brugervenlighed og indhold skal være lige i øjet, hvis man vil holde på sine potentielle kunder og ligge højt i Googles søgeresultater.

"Jeg ser alt for ofte nye hjemmesider, der er virkelig flot designet. Man tænker: Hold da kæft, bare jeg havde de evner til at kunne skabe det her."

"Så går man ind på siden, og så kommer det, hvad gør jeg nu?" siger Thomas Rosenstand.

Og det spørgsmål må ens besøgende ikke stille sig selv.

"Der er ingen 'klik her og bliv ringet op' eller 'klik her og bestil', intet.

Når man så foreholder det til firmaet, så siger de; 'jamen der står da kontakt helt oppe til højre i menuen med bitte små bogstaver'," siger Thomas Rosenstand.

Det skal være nemt for dine besøgende

Og den går altså ikke. Du bliver nødt til at gøre det nemt for dine potentielle kunder. 

"Det er en kæmpe fejl, som mange virksomheder begår. Så hvis du vil have succes med SEO, så skal brugervenlighed være i orden," pointerer Thomas Rosenstand. 

Brugervenligheden kan dog ikke gøre det alene. Du skal 360 grader rundt, hvis du vil have succes med SEO.

Disse ting mangler ofte på hjemmesiderne

Det ser heller ikke godt ud med det indholdsmæssige, hvor mange hjemmesider også helt misforstår konceptet bag SEO.

Virksomhederne udarbejder ofte en liste over søgesætninger, de gerne vil være synlige på.

Men Google er sådan indrettet, at hvis det ikke står på siderne, ja så kan Google ikke finde ud af det.

"Sandsynligheden for at to til tre ord, som et firma gerne vil være synlig på, overhoved ikke findes i nogen sammenhæng på hjemmesiden, den er ganske stor," siger Thomas Rosenstand, der samtidig fortæller, at treden indenfor SEO er sociale medier.

Sådan gør du

Det handler blandt andet om at få optimeret sin side i forhold til, hvordan Google rangerer søgeresultater.

"Man er simpelthen nødt til at sætte sig ned og lave den her guldliste over de 10 vigtigste generiske søgeord og så minutiøst opbygge indhold på hjemmesiden.

Firkantet sagt én underside på hjemmesiden per søgeord," siger Thomas Rosenstand.

Har du selv tips, tricks eller kritik af SEO, så er du velkommen til at skrive til os, eller liste dem op i kommentarfeltet nedenunder.

Læs også:

Alt om SEO: Sådan kommer du hurtigt til tops i Google

Brug Google+ og spræng søgemaskinerne

Sådan vil Google bremse overdreven søgeoptimering

Sådan får du 1,3 mia glade kineserne på dit website

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S