Derfor går det igen galt for Nokia

Onsdag introducerede Nokia firmaets nye smarte telefoner, hvilket udmøntede sig i en kæmpe lussing til firmaets børskurser, der blev sendt på en nedadgående rutsjetur. Her er forklaringen.

Artikel top billede

Læs også:
Nokia: Dette er verdens mest innovative smartphone

Her er Nokias nye Lumia 920 med Windows Phone 8

Nokia har netop lanceret de nye Lumia-modeller med Windows Phone 8. Men i stedet for ros fik firmaet nogle drøje aktie-hug.

I går faldt aktien således med 13 procent på børsen i Helsinki, og faldet er fortsat her til morgen.

Faldet skyldes ikke, at Nokias nye telefoner er dårlige - eller gode for den sags skyld - men at firmaet ikke har været klar i deres udmeldinger angående pris og lanceringsdato.

Det fortæller senioraktieanalytiker i Nordea, Mikkel Kirkegaard Petersen, til Computerworld.

"Nokia-aktien var blevet kørt højt op i kurs før lanceringen, men Nokia præsenterede ikke noget nyt, der var ingen kanin i hatten, og så var der usikkerhed om pris og lanceringstidspunkt," fortæller han.

"Er der noget, aktiemarkedet ikke kan lide, er det usikkerhed, og derfor har mange investorer valgt at hive gevinsten ind nu, hvilket har sendt aktien ned," lyder hans analyse.

Når Nokia julehandlen?

Et af de afgørende problemer i Nokias præsentation er den usikre lanceringsdato.

Konkurrenter som Apple er lige på trapperne med deres nye iPhone, og hvis Nokia ikke kommer med produkterne snart, så bliver de igen overhalet af æble-fabrikanten.

"Nokias produkter er sikkert udmærkede, men hvis kunderne allerede har købt en iPhone, så køber de ikke også en Nokia-telefon. Det kræver lidt tid ude i butikkerne, før kunderne er klar til at købe produkter, og hvis Nokia ikke snart er klar med produkterne, så ender de populært sagt ikke under juletræet," forklarer Mikkel Kirkegaard Petersen.

Han er da også lidt forbeholden omkring Nokia-aktien i den nærmere fremtid.

"Vi anbefaler ikke at købe Nokia-aktier lige nu," siger senioranalytikeren.

Læs også:
Nokia: Dette er verdens mest innovative smartphone

Her er Nokias nye Lumia 920 med Windows Phone 8

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Idura

    Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

    I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT