Derfor går det igen galt for Nokia

Onsdag introducerede Nokia firmaets nye smarte telefoner, hvilket udmøntede sig i en kæmpe lussing til firmaets børskurser, der blev sendt på en nedadgående rutsjetur. Her er forklaringen.

Artikel top billede

Læs også:
Nokia: Dette er verdens mest innovative smartphone

Her er Nokias nye Lumia 920 med Windows Phone 8

Nokia har netop lanceret de nye Lumia-modeller med Windows Phone 8. Men i stedet for ros fik firmaet nogle drøje aktie-hug.

I går faldt aktien således med 13 procent på børsen i Helsinki, og faldet er fortsat her til morgen.

Faldet skyldes ikke, at Nokias nye telefoner er dårlige - eller gode for den sags skyld - men at firmaet ikke har været klar i deres udmeldinger angående pris og lanceringsdato.

Det fortæller senioraktieanalytiker i Nordea, Mikkel Kirkegaard Petersen, til Computerworld.

"Nokia-aktien var blevet kørt højt op i kurs før lanceringen, men Nokia præsenterede ikke noget nyt, der var ingen kanin i hatten, og så var der usikkerhed om pris og lanceringstidspunkt," fortæller han.

"Er der noget, aktiemarkedet ikke kan lide, er det usikkerhed, og derfor har mange investorer valgt at hive gevinsten ind nu, hvilket har sendt aktien ned," lyder hans analyse.

Når Nokia julehandlen?

Et af de afgørende problemer i Nokias præsentation er den usikre lanceringsdato.

Konkurrenter som Apple er lige på trapperne med deres nye iPhone, og hvis Nokia ikke kommer med produkterne snart, så bliver de igen overhalet af æble-fabrikanten.

"Nokias produkter er sikkert udmærkede, men hvis kunderne allerede har købt en iPhone, så køber de ikke også en Nokia-telefon. Det kræver lidt tid ude i butikkerne, før kunderne er klar til at købe produkter, og hvis Nokia ikke snart er klar med produkterne, så ender de populært sagt ikke under juletræet," forklarer Mikkel Kirkegaard Petersen.

Han er da også lidt forbeholden omkring Nokia-aktien i den nærmere fremtid.

"Vi anbefaler ikke at købe Nokia-aktier lige nu," siger senioranalytikeren.

Læs også:
Nokia: Dette er verdens mest innovative smartphone

Her er Nokias nye Lumia 920 med Windows Phone 8

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job