Derfor går det igen galt for Nokia

Onsdag introducerede Nokia firmaets nye smarte telefoner, hvilket udmøntede sig i en kæmpe lussing til firmaets børskurser, der blev sendt på en nedadgående rutsjetur. Her er forklaringen.

Artikel top billede

Læs også:
Nokia: Dette er verdens mest innovative smartphone

Her er Nokias nye Lumia 920 med Windows Phone 8

Nokia har netop lanceret de nye Lumia-modeller med Windows Phone 8. Men i stedet for ros fik firmaet nogle drøje aktie-hug.

I går faldt aktien således med 13 procent på børsen i Helsinki, og faldet er fortsat her til morgen.

Faldet skyldes ikke, at Nokias nye telefoner er dårlige - eller gode for den sags skyld - men at firmaet ikke har været klar i deres udmeldinger angående pris og lanceringsdato.

Det fortæller senioraktieanalytiker i Nordea, Mikkel Kirkegaard Petersen, til Computerworld.

"Nokia-aktien var blevet kørt højt op i kurs før lanceringen, men Nokia præsenterede ikke noget nyt, der var ingen kanin i hatten, og så var der usikkerhed om pris og lanceringstidspunkt," fortæller han.

"Er der noget, aktiemarkedet ikke kan lide, er det usikkerhed, og derfor har mange investorer valgt at hive gevinsten ind nu, hvilket har sendt aktien ned," lyder hans analyse.

Når Nokia julehandlen?

Et af de afgørende problemer i Nokias præsentation er den usikre lanceringsdato.

Konkurrenter som Apple er lige på trapperne med deres nye iPhone, og hvis Nokia ikke kommer med produkterne snart, så bliver de igen overhalet af æble-fabrikanten.

"Nokias produkter er sikkert udmærkede, men hvis kunderne allerede har købt en iPhone, så køber de ikke også en Nokia-telefon. Det kræver lidt tid ude i butikkerne, før kunderne er klar til at købe produkter, og hvis Nokia ikke snart er klar med produkterne, så ender de populært sagt ikke under juletræet," forklarer Mikkel Kirkegaard Petersen.

Han er da også lidt forbeholden omkring Nokia-aktien i den nærmere fremtid.

"Vi anbefaler ikke at købe Nokia-aktier lige nu," siger senioranalytikeren.

Læs også:
Nokia: Dette er verdens mest innovative smartphone

Her er Nokias nye Lumia 920 med Windows Phone 8

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra MSI

    MSI Cubi NUC AI 1UMG: Stor ydeevne i et lille, bæredygtigt format

    MSI Cubi NUC AI 1UMG beviser, at kraftfuld performance ikke kræver stor plads.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S