Sådan arbejder staten på det mobile NemID

Den mobile NemID-løsning er alfa og omega, når det offentlige skal tilbyde hjemmesider som Skat.dk og Borger.dk på danskernes mobiltelefoner. Læs her, hvor langt den mobile løsning er kommet.

Artikel top billede

Læs også:
Sådan sparer det offentlige kassen på webdesign

NemID til erhvervslivet klar - men med nye fejl

I takt med, at danskerne bliver mere og mere mobile i adgangen til internettet, arbejder den offentlige sektor på at følge med trenden

Men når det kommer til store fuldfede sites som Borger.dk og Skat.dk, der er proppet med avanceret funktionalitet, har det offentlige endnu ikke fundet de vises sten.

Derfor kan danskerne ikke selvbetjene sig selv via mobilen på disse to hjemmesider.

"Når vi udvikler centrale løsninger til det offentlige, er det helt afgørende, at vi bevarer det høje sikkerhedsniveau, også når vi bevæger os ind på nye platforme, som det mobile univers. Vores største opgave lige nu er derfor at finde en løsning på at gøre NemID parat til de mobile platforme på en sikker måde," forklarer kontorchef Jens Krieger Røyen fra Finansministeriet.

""Hvis vi kan løse denne store udfordring, så har vi lagt grundstenen for det videre arbejde med at gøre de offentlige løsninger mere brugervenlige i forhold til mobile devices," fortsætter han.

Tilbage til tegnebrættet

Siden foråret har Digitaliseringsstyrelsen i parløb med leverandøren DanID arbejdet på at få stablet en mobil NemID-løsning på benene, der kan gøre alle offentlige hjemmesider til en del af det mobile internet.

De første forsøg viste, at den nuværende Java-baserede løsning ikke var sikker nok til at køre på de mobile platforme med et sikkerhedsniveau, der svarer til pc-løsningen.

Derfor måtte NemID-leverandøren, DanID, tilbage til tegnebrættet og igangsætte et projekt - et såkaldt proof of concept - der skal undersøge, om eksempelvis Javascript kan være med til at frigøre NemID fra Java-appletten og dermed gøre NemID brugbart på danskernes mobiltelefoner.

"Det forventes, at resultatet af dette proof of concept foreligger i fjerde kvartal. Hvis det tekniske proof of concept er succesfuldt, vil det i forlængelse heraf skulle besluttes, om en sådan videreudvikling af NemID skal igangsættes," forklarer Jens Krieger Røyen fra Finansministeriet.

Efter beslutning om en eventuel videreudvikling og selve udarbejdelsen af af NemID's mobile løsning, bliver det næppe muligt at nå være klar til brug "i slutningen af 2012", som Digitaliseringsstyrelsen ellers tidligere har lovet.

Venter på mobilt gennembrud

Hos DanID's moderselskab, Nets, er der ikke meget information at hente om udviklingen af proof of concept for det mobile NemID.

"Vi afventer med at fortælle om resultaterne til fjerde kvartal," oplyser Nets' kommunikationskonsulent Ulrik Marschall.

Hos Finansministeriet og i Digitaliseringsstyrelsen kan man ikke komme videre, før proof of concept fra DanID er klart.

Men Jens Krieger Røyen fra Finansministeriet fortæller, at staten er klar med en samlet handlingsplan på mobilområdet for NemID til private, når udspillet fra DanID er på plads.

"I kølvandet på dette vil naturligt følge en strategi for, hvordan vi fremover optimerer de offentlige løsninger til mobil brug," forklarer han.

I dag har Økonomi- og Indenrigsministeriet udarbejdet en skabelon, så offentlige hjemmesider kan blive født responsive.

Det vil sige, at hjemmesiderne tilpasser sig brugernes enheder lige meget, om man går på den offentlige hjemmeside via en pc, tablet eller smartphone. 

Derudover har Digitaliseringsstyrelsen udarbejdet en guide, der kan hjælpe det offentlige med at udvikle mobilstrategier og hjemmesider, der passer til en smartphone.

Vi må dog væbne os med tålmodighed, når det kommer til at tilgå de mere avancerede offentlige hjemmesider på mobiltelefonen.

Læs også:
Sådan sparer det offentlige kassen på webdesign

NemID til erhvervslivet klar - men med nye fejl

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Hellerup

Sikker, compliant og suveræn AI supercomputer

Oplev den danske vej til sikker og suveræn AI. Computerworld viser, hvordan Danish Center for AI gør high-performance computing sikkert, compliant og made in Denmark. Se hvordan danske virksomheder accelererer AI uden at gå på kompromis med...

Digital transformation | København Ø

Analytics, BI og AI

Integrer data på tværs af systemer og skab en intelligent dataplatform. Lær hvordan du opfylder krav, styrker governance og udnytter AI til valide analyser. Få konkrete løsninger, der gør din data til forretningens stærkeste aktiv. Se programmet...

Andre events | København Ø

People Tech 2025 – hvor HR møder IT

Deltag og oplev, hvordan People Tech 2025 kan gøre HR til en nøglespiller i fremtidens forretningsstrategi.

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Sektionschef for IAM, CMDB og ITSM til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

Midtjylland

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S