Direktører: Her er CIO'ernes vigtigste opgaver

Se her, hvordan din direktør mener, at CIO'er anvendes bedst muligt. Og hvad de slet ikke skal bruges til.

Artikel top billede

Læs også:

Danske direktører: Disse folk er alt for ringe til it.

Her er Danmarks fem dygtigste it-chefer.

CIO'erne kan roligt tillade sig at se overraskede ud, hvis den administrerende direktør pludselig en dag skulle finde på at spørge dem til råds om virksomhedens strategi.

For det gør han ikke, viser en global undersøgelse fra analysehuset Gartner, som har stillet 200 CEO'er en række spørgsmål, beretter The Register.

39 procent af toplederne siger, at de planlægger at bruge flere penge på it i 2012, men kun fem procent siger, at de opfatter deres CIO som strategisk rådgiver.

CFO'er er i høj kurs

CFO'erne er derimod i høj kurs hos CEO'erne.

60 procent siger, at deres økonomichef er deres nærmeste rådgiver.

COO'en (chief operating officer) scorer også højere som strategipartner for CEO'en end it-chefen.

Blot fem procent at CEO'erne siger, at det er deres CIO, som står i spidsen for virksomhedens innovation.

CIO'en på vej væk

Resultaterne fra undersøgelsen blev fremlagt af Gartner-analytiker Terick Chiu på konferencen CIO Executive Summit 2012, der fandt sted i Hong Kong fornylig.

Han talte om, hvordan it-ledere stadig ikke er med, når det gælder samspillet med forretningen.

Der er især muligheder for CIO'erne for at gøre sig gældende i den finansielle sektor.

Her kan it-cheferne virkelig gøre en forskel i at være innovative og ikke kun bestyrere af teknologien, mener Gartner-analytikeren.

"CIO'erne gør det muligvis rigtig godt som teknologi-folk, men de administrerende direktører kommer altså ikke og taler forretningsstrategi med dem," siger Terick Chiu.

Desværre ser det, ifølge undersøgelsen, ikke ud til, at CEO'erne har den helt store tillid til, at deres CIO'er bliver i deres job.

40 procent siger, at de regner med, at deres it-chef fortsætter deres karriere inden for den samme industri, men i et andet firma.

Ingen direktionsplads, tak

Mens CIO'ens muligheder for at sætte sit fodaftryk på forretningen er størst i den finansielle sektor, er de strategiske muligheder ikke nødvendigvis særlig store eller påkrævede i en produktionsvirksomhed.

Det mener Bang & Olufsens CIO, Ole Damsgaard. Han er ikke - og skal ikke være - en del af direktionen i B&O, siger han.

"Det ville ikke være relevant. It er med i mange af de ændringer, der bliver foretaget, men det er ikke it, der driver det. It understøtter ændringerne. Var vi der ikke, kunne projekterne måske ikke gennemføres, men det er ikke os, der initierer, at ændringer gennemføres," siger Ole Damsgaard.

CIO'en i direktionen i finansielle virksomheder kan give god mening, men ikke i de industrielle, mener han.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S