Artikel top billede

(Foto: Rune Pedersen)

CSC giver kæmpe millionunderskud i Danmark

Et dundrende millionunderskud er ikke eneste ubehagelige oplysning i regnskabet for CSC Danmark.

Læs også:
CSC-fusk: Danske hoved kappet af i massevis

CSC-selskab taber 324.000 kroner om dagen

Årets resultat: Minus 355 millioner kroner.

Sådan ser bundlinjen ud hos CSC Danmark A/S i regnskabsåret 2010/2011.

Selskabets topledelse skriver i regnskabet, at resultatet ikke er tilfredstillende.

Omsætningen hos CSC i Danmark udgør 1,8 millarder kroner netto i det seneste regnskabsår.

Regnskabsmanipulation for knap 200 millioner kroner

Samtidig berører det danske selskab også kort den regnskabsskandale, der har ramt selskabet.

Under punktet "Usædvanlige forhold" gøres det klart, at rodet i regnskaberne har påvirket selskabets tal og tvunget selskabet ud i reguleringer.

"Reguleringerne skyldes primært mistanke om regnskabsmanipulation udført af tidligere ansatte," skriver topledelsen af den danske CSC-selskab videre.

Reguleringen vedrører "aktiverede omkostninger", der skulle have været omkostningsført med 197,3 millioner kroner.

Desuden er der sket regulering som følge af "forkert fortolkning af regnskabspraksis med 41,5 milioner kroner" samt "diverse reguleringer med 40,2 millioner kroner".

Ændringerne har påvirket årets resultat for 2009/10 negativt med 199,9 millioner kroner, konkluderer selskabet.

Ligesom balancen per 31. marts 2010 er blevet påvirket negativt med 341,3 millioner kroner, og egenkapitalen på samme tidspunkt er påvirket negativt med 279,0 millioner kroner, fremgår det.

Ifølge CSC's kommunikationsbureau, Kraft & Partners, er der ikke mulighed for at få et interview med CSC's ledelse om regnskabet. I stedet har Computerworld via en mail fra kommunikationsbureauet modtaget en kommentar fra CSC Danmarks administrerende direktør, Carsten Lind:

"Det samlede resultat er udtryk for, at vi som selskab står overfor store udfordringer, som kræver ledelsens fulde opmærksomhed. Jeg ser det som min fremmeste opgave at sørge for, at vi får tilpasset forretningen til markedsvilkårene både hvad angår tilgangen af nye kunder, serviceringen af eksisterende kunder og optimeringen af vores interne forretningsgange."

Læs mere om regnskabssvindlen hos CSC Danmark her.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere