Så meget har CSC tabt i Danmark på blot fire år

CSC Danmark har i de seneste fire år gennemsnitligt tabt mere end en million kroner hver eneste dag.

Artikel top billede

(Foto: Morten Nevado)

Læs mere:
CSC-boss efter gigantisk underskud: Jeg er optimist

Dansk CSC-regnskab: Næsten en milliard i underskud

Pengene vælter ud af CSC Danmarks pengekasse i et enormt tempo.

I de seneste fire år har CSC Danmark gennemsnitligt hældt mere end en million kroner ud af vinduet hver eneste dag året rundt.

I perioden har selskabet nemlig i alt tabt mere end halvanden milliarder kroner på forretningen.

Ikke mindre alvorligt er det, at CSC Danmarks omsætning i de seneste fire år støt er faldet. I forhold til for fire år siden er CSC Danmarks omsætning for det netop afsluttede regnskabsår faldet med hele 581 millioner kroner.
 
Således har selskabet netop landet et regnskab med et underskud på 894 millioner kroner og en omsætning på godt 1,6 milliarder kroner.

For fire år siden var omsætningen 2,2 milliarder kroner.
 
Meget mere opløftende er det ikke at se på selskabets bundlinje de seneste fire år.

Her var underskuddene, udover de 894 millioner kroner, 355 millioner, 274 millioner og 46 millioner kroner.

Lang rejse

Hos CSC forklarer administrerende direktør, John Walsh, i en skriftlig kommentar, at CSC det seneste år har gennemført en lang række initiativer med fokus på forbedret rentabilitet og øget kundetilfredshed. 

"Vi kan allerede nu se de første tegn på forbedringer, og vi har tillid til, at vores strategi vil betyde en sundere, mere dynamisk og respekteret virksomhed."

"Denne rejse kommer til at tage tid og kræver, at vi er omhyggelige og målrettede," meddeler John Walsh til Computerworld.

Tal for CSC Danmark A/S

Årets resultat:

08/09
- 46 millioner kroner.

09/10
- 274 millioner kroner.

10/11
- 355 millioner kroner.

11/12
- 894 millioner kroner.

Nettoomsætning:

08/09
2,210 milliarder kroner.

09/10
1,899 milliarder kroner.

10/11
1,807 milliarder kroner.

11/12
1,638 milliarder kroner.

Læs mere:
CSC-boss efter gigantisk underskud: Jeg er optimist

Dansk CSC-regnskab: Næsten en milliard i underskud

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job