Så meget har CSC tabt i Danmark på blot fire år

CSC Danmark har i de seneste fire år gennemsnitligt tabt mere end en million kroner hver eneste dag.

Artikel top billede

(Foto: Morten Nevado)

Læs mere:
CSC-boss efter gigantisk underskud: Jeg er optimist

Dansk CSC-regnskab: Næsten en milliard i underskud

Pengene vælter ud af CSC Danmarks pengekasse i et enormt tempo.

I de seneste fire år har CSC Danmark gennemsnitligt hældt mere end en million kroner ud af vinduet hver eneste dag året rundt.

I perioden har selskabet nemlig i alt tabt mere end halvanden milliarder kroner på forretningen.

Ikke mindre alvorligt er det, at CSC Danmarks omsætning i de seneste fire år støt er faldet. I forhold til for fire år siden er CSC Danmarks omsætning for det netop afsluttede regnskabsår faldet med hele 581 millioner kroner.
 
Således har selskabet netop landet et regnskab med et underskud på 894 millioner kroner og en omsætning på godt 1,6 milliarder kroner.

For fire år siden var omsætningen 2,2 milliarder kroner.
 
Meget mere opløftende er det ikke at se på selskabets bundlinje de seneste fire år.

Her var underskuddene, udover de 894 millioner kroner, 355 millioner, 274 millioner og 46 millioner kroner.

Lang rejse

Hos CSC forklarer administrerende direktør, John Walsh, i en skriftlig kommentar, at CSC det seneste år har gennemført en lang række initiativer med fokus på forbedret rentabilitet og øget kundetilfredshed. 

"Vi kan allerede nu se de første tegn på forbedringer, og vi har tillid til, at vores strategi vil betyde en sundere, mere dynamisk og respekteret virksomhed."

"Denne rejse kommer til at tage tid og kræver, at vi er omhyggelige og målrettede," meddeler John Walsh til Computerworld.

Tal for CSC Danmark A/S

Årets resultat:

08/09
- 46 millioner kroner.

09/10
- 274 millioner kroner.

10/11
- 355 millioner kroner.

11/12
- 894 millioner kroner.

Nettoomsætning:

08/09
2,210 milliarder kroner.

09/10
1,899 milliarder kroner.

10/11
1,807 milliarder kroner.

11/12
1,638 milliarder kroner.

Læs mere:
CSC-boss efter gigantisk underskud: Jeg er optimist

Dansk CSC-regnskab: Næsten en milliard i underskud

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Københavnsområdet

    Økonomistyrelsen

    Drift- og supporttekniker til kritiske løsninger

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en incident og problem manager til DeMars (SAP) i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job