Så meget har CSC tabt i Danmark på blot fire år

CSC Danmark har i de seneste fire år gennemsnitligt tabt mere end en million kroner hver eneste dag.

Artikel top billede

(Foto: Morten Nevado)

Læs mere:
CSC-boss efter gigantisk underskud: Jeg er optimist

Dansk CSC-regnskab: Næsten en milliard i underskud

Pengene vælter ud af CSC Danmarks pengekasse i et enormt tempo.

I de seneste fire år har CSC Danmark gennemsnitligt hældt mere end en million kroner ud af vinduet hver eneste dag året rundt.

I perioden har selskabet nemlig i alt tabt mere end halvanden milliarder kroner på forretningen.

Ikke mindre alvorligt er det, at CSC Danmarks omsætning i de seneste fire år støt er faldet. I forhold til for fire år siden er CSC Danmarks omsætning for det netop afsluttede regnskabsår faldet med hele 581 millioner kroner.
 
Således har selskabet netop landet et regnskab med et underskud på 894 millioner kroner og en omsætning på godt 1,6 milliarder kroner.

For fire år siden var omsætningen 2,2 milliarder kroner.
 
Meget mere opløftende er det ikke at se på selskabets bundlinje de seneste fire år.

Her var underskuddene, udover de 894 millioner kroner, 355 millioner, 274 millioner og 46 millioner kroner.

Lang rejse

Hos CSC forklarer administrerende direktør, John Walsh, i en skriftlig kommentar, at CSC det seneste år har gennemført en lang række initiativer med fokus på forbedret rentabilitet og øget kundetilfredshed. 

"Vi kan allerede nu se de første tegn på forbedringer, og vi har tillid til, at vores strategi vil betyde en sundere, mere dynamisk og respekteret virksomhed."

"Denne rejse kommer til at tage tid og kræver, at vi er omhyggelige og målrettede," meddeler John Walsh til Computerworld.

Tal for CSC Danmark A/S

Årets resultat:

08/09
- 46 millioner kroner.

09/10
- 274 millioner kroner.

10/11
- 355 millioner kroner.

11/12
- 894 millioner kroner.

Nettoomsætning:

08/09
2,210 milliarder kroner.

09/10
1,899 milliarder kroner.

10/11
1,807 milliarder kroner.

11/12
1,638 milliarder kroner.

Læs mere:
CSC-boss efter gigantisk underskud: Jeg er optimist

Dansk CSC-regnskab: Næsten en milliard i underskud

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

    I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics