Så meget har CSC tabt i Danmark på blot fire år

CSC Danmark har i de seneste fire år gennemsnitligt tabt mere end en million kroner hver eneste dag.

Artikel top billede

(Foto: Morten Nevado)

Læs mere:
CSC-boss efter gigantisk underskud: Jeg er optimist

Dansk CSC-regnskab: Næsten en milliard i underskud

Pengene vælter ud af CSC Danmarks pengekasse i et enormt tempo.

I de seneste fire år har CSC Danmark gennemsnitligt hældt mere end en million kroner ud af vinduet hver eneste dag året rundt.

I perioden har selskabet nemlig i alt tabt mere end halvanden milliarder kroner på forretningen.

Ikke mindre alvorligt er det, at CSC Danmarks omsætning i de seneste fire år støt er faldet. I forhold til for fire år siden er CSC Danmarks omsætning for det netop afsluttede regnskabsår faldet med hele 581 millioner kroner.
 
Således har selskabet netop landet et regnskab med et underskud på 894 millioner kroner og en omsætning på godt 1,6 milliarder kroner.

For fire år siden var omsætningen 2,2 milliarder kroner.
 
Meget mere opløftende er det ikke at se på selskabets bundlinje de seneste fire år.

Her var underskuddene, udover de 894 millioner kroner, 355 millioner, 274 millioner og 46 millioner kroner.

Lang rejse

Hos CSC forklarer administrerende direktør, John Walsh, i en skriftlig kommentar, at CSC det seneste år har gennemført en lang række initiativer med fokus på forbedret rentabilitet og øget kundetilfredshed. 

"Vi kan allerede nu se de første tegn på forbedringer, og vi har tillid til, at vores strategi vil betyde en sundere, mere dynamisk og respekteret virksomhed."

"Denne rejse kommer til at tage tid og kræver, at vi er omhyggelige og målrettede," meddeler John Walsh til Computerworld.

Tal for CSC Danmark A/S

Årets resultat:

08/09
- 46 millioner kroner.

09/10
- 274 millioner kroner.

10/11
- 355 millioner kroner.

11/12
- 894 millioner kroner.

Nettoomsætning:

08/09
2,210 milliarder kroner.

09/10
1,899 milliarder kroner.

10/11
1,807 milliarder kroner.

11/12
1,638 milliarder kroner.

Læs mere:
CSC-boss efter gigantisk underskud: Jeg er optimist

Dansk CSC-regnskab: Næsten en milliard i underskud

Annonceindlæg fra Thales

AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

KMD A/S

Senior Test Consultant

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Specialist til IT-kontraktstyring i PET's IT-Afdeling

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Kræftens Bekæmpelse

Application Manager til Løn- og HR-systemer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse