Så meget har CSC tabt i Danmark på blot fire år

CSC Danmark har i de seneste fire år gennemsnitligt tabt mere end en million kroner hver eneste dag.

Artikel top billede

(Foto: Morten Nevado)

Læs mere:
CSC-boss efter gigantisk underskud: Jeg er optimist

Dansk CSC-regnskab: Næsten en milliard i underskud

Pengene vælter ud af CSC Danmarks pengekasse i et enormt tempo.

I de seneste fire år har CSC Danmark gennemsnitligt hældt mere end en million kroner ud af vinduet hver eneste dag året rundt.

I perioden har selskabet nemlig i alt tabt mere end halvanden milliarder kroner på forretningen.

Ikke mindre alvorligt er det, at CSC Danmarks omsætning i de seneste fire år støt er faldet. I forhold til for fire år siden er CSC Danmarks omsætning for det netop afsluttede regnskabsår faldet med hele 581 millioner kroner.
 
Således har selskabet netop landet et regnskab med et underskud på 894 millioner kroner og en omsætning på godt 1,6 milliarder kroner.

For fire år siden var omsætningen 2,2 milliarder kroner.
 
Meget mere opløftende er det ikke at se på selskabets bundlinje de seneste fire år.

Her var underskuddene, udover de 894 millioner kroner, 355 millioner, 274 millioner og 46 millioner kroner.

Lang rejse

Hos CSC forklarer administrerende direktør, John Walsh, i en skriftlig kommentar, at CSC det seneste år har gennemført en lang række initiativer med fokus på forbedret rentabilitet og øget kundetilfredshed. 

"Vi kan allerede nu se de første tegn på forbedringer, og vi har tillid til, at vores strategi vil betyde en sundere, mere dynamisk og respekteret virksomhed."

"Denne rejse kommer til at tage tid og kræver, at vi er omhyggelige og målrettede," meddeler John Walsh til Computerworld.

Tal for CSC Danmark A/S

Årets resultat:

08/09
- 46 millioner kroner.

09/10
- 274 millioner kroner.

10/11
- 355 millioner kroner.

11/12
- 894 millioner kroner.

Nettoomsætning:

08/09
2,210 milliarder kroner.

09/10
1,899 milliarder kroner.

10/11
1,807 milliarder kroner.

11/12
1,638 milliarder kroner.

Læs mere:
CSC-boss efter gigantisk underskud: Jeg er optimist

Dansk CSC-regnskab: Næsten en milliard i underskud

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S