CSC-boss efter gigantisk underskud: Jeg er optimist

CSC-topchef John Walsh er selv efter blodrøde regnskaber "forsigtig optimist."

Artikel top billede

Læs også:

Dansk CSC-regnskab: Næsten en milliard i underskud

CSC's nye topchef: Jeg er en problemknuser

Ny topchef i CSC Danmark: Her er min plan

Et kæmpe underskud på næsten en milliard kroner i CSC får ikke selskabets relavativt nye topchef til at ryste på hånden.

"Vi har stadig en kæmpe opgave foran os med at opnå de økonomiske resultater, som vi har forventninger om, men jeg er forsigtig optimist, for vi begynder at kunne se de første tegn på driftsforbedringer," udtaler administrerende diretør John Walsh fra CSC Danmark i en skriftlig kommentar.

Han forklarer, at CSC Danmarks regnskab er præget af den svære markedssituation samt de første forbedringstegn efter omstruktureringen, hvor flere hundrede mistede jobbet.

Årsregnskabet fra CSC Danmark for 2011/12 er præget af udgifterne til omstruktureringer, og tab af nogle få, men vigtige kontrakter, peger han på.

Mister vigtige kontrakter

CSC Danmark A/S landede en omsætning på på 1,6 milliarder kroner, hvilket er en tilbagegang på 10 procent i forhold til året før, oplyser selskabet i en meddelelse.

Årets resultat viser et underskud på 894 millioner kroner - mod 968 millioner i underskud i CSC Computer Sciences A/S - hvilket først og fremmest skyldes udgifter til flere engangsposter.

Herunder "udgifter til omstrukturering af forretningen og organisationen." 

I løbet af regnskabsåret påbegyndte ledelsen et omfattende omstruktureringsprogram, der omfatter bedre ressourceoptimering og organisatoriske nedskæringer for at forbedre konkurrenceevnen og lønsomheden.

"Vi er i gang med at implementere en række initiativer, som skal give vores kunder mere værdi i leverancerne og skabe bedre lønsomhed i vores forretning, og vi er godt tilfredse med de første resultater af disse turnaround-aktiviteter," lyder det i den skriftlige kommentar fra CSC-direktøren.

Halvt år på posten

John Walsh tiltrådte for lidt over et halvt år siden i december 2011.

Dengang kaldte han sig selv en problemknuser og fremlagde en plan.

Siden har selskabet været igennem en Polsag-afslutning og fyret omkring 350 ansatte i Danmark.

John Walsh afløste Carsten Lind, der siden har fået job hos Fujitsu.

Læs også: 

Dansk CSC-regnskab: Næsten en milliard i underskud

CSC's nye topchef: Jeg er en problemknuser

Ny topchef i CSC Danmark: Her er min plan

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

It-løsninger | Online

Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job