CSC-boss efter gigantisk underskud: Jeg er optimist

CSC-topchef John Walsh er selv efter blodrøde regnskaber "forsigtig optimist."

Artikel top billede

Læs også:

Dansk CSC-regnskab: Næsten en milliard i underskud

CSC's nye topchef: Jeg er en problemknuser

Ny topchef i CSC Danmark: Her er min plan

Et kæmpe underskud på næsten en milliard kroner i CSC får ikke selskabets relavativt nye topchef til at ryste på hånden.

"Vi har stadig en kæmpe opgave foran os med at opnå de økonomiske resultater, som vi har forventninger om, men jeg er forsigtig optimist, for vi begynder at kunne se de første tegn på driftsforbedringer," udtaler administrerende diretør John Walsh fra CSC Danmark i en skriftlig kommentar.

Han forklarer, at CSC Danmarks regnskab er præget af den svære markedssituation samt de første forbedringstegn efter omstruktureringen, hvor flere hundrede mistede jobbet.

Årsregnskabet fra CSC Danmark for 2011/12 er præget af udgifterne til omstruktureringer, og tab af nogle få, men vigtige kontrakter, peger han på.

Mister vigtige kontrakter

CSC Danmark A/S landede en omsætning på på 1,6 milliarder kroner, hvilket er en tilbagegang på 10 procent i forhold til året før, oplyser selskabet i en meddelelse.

Årets resultat viser et underskud på 894 millioner kroner - mod 968 millioner i underskud i CSC Computer Sciences A/S - hvilket først og fremmest skyldes udgifter til flere engangsposter.

Herunder "udgifter til omstrukturering af forretningen og organisationen." 

I løbet af regnskabsåret påbegyndte ledelsen et omfattende omstruktureringsprogram, der omfatter bedre ressourceoptimering og organisatoriske nedskæringer for at forbedre konkurrenceevnen og lønsomheden.

"Vi er i gang med at implementere en række initiativer, som skal give vores kunder mere værdi i leverancerne og skabe bedre lønsomhed i vores forretning, og vi er godt tilfredse med de første resultater af disse turnaround-aktiviteter," lyder det i den skriftlige kommentar fra CSC-direktøren.

Halvt år på posten

John Walsh tiltrådte for lidt over et halvt år siden i december 2011.

Dengang kaldte han sig selv en problemknuser og fremlagde en plan.

Siden har selskabet været igennem en Polsag-afslutning og fyret omkring 350 ansatte i Danmark.

John Walsh afløste Carsten Lind, der siden har fået job hos Fujitsu.

Læs også: 

Dansk CSC-regnskab: Næsten en milliard i underskud

CSC's nye topchef: Jeg er en problemknuser

Ny topchef i CSC Danmark: Her er min plan

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Navnenyt fra it-Danmark

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura