Her er de danske it-chefers foretrukne mail-løsning

Kampen om at levere virksomhedernes mail-løsninger spidser til. Særligt én spiller har et godt tag i de danske erhvervskunder.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:
Microsoft på strandhugst hos Lotus Notes-brugerne

Google Apps vs. Office 365: Det kan de bruges til

Markedet for email-løsninger til erhvervslivet har over de seneste år gennemgået større forandringer.

Der er fortsat de traditionelle mail-klienter og servere fra eksempelvis Microsoft, IBM og Novell, men samtidig er der også kommet en række cloud-tilbud på banen fra ikke bare de "gamle" spillere, men også fra et selskab som Google.

Hvis man ser det hele lidt oppefra, er det dog fortsat Microsoft, der vælges af størstedelen af de danske it-chefer.

Ifølge IDC har Microsoft på det samlede email-marked i Danmark en omsætnings-markedsandel på 58 procent.

Andenpladsen går til IBM, der æder 28 procent af den samlede omsætning.

Endelig er der Google, der har fået en del opmærksomhed med sine cloud-tilbud, men stadig er den helt lille spiller på det samlede email-marked.

Googles andel af den samlede email-omsætning i Danmark er på blot 0,5 procent ifølge IDC. 

IDC-analytiker Anders Elbak tilføjer, at styrkeforholdet på markedet ikke nødvendigvis ser sådan ud, hvis man måler på antal brugere frem for på omsætning.

Der er IBM's andel lidt lavere, mens Googles er noget højere. 

Sådan ser det ud med cloud-email

Microsoft og Google har i de seneste år begge haft uhyre travlt med at sælge deres respektive cloud-tilbud, Office 365 og Google Apps.

De giver kunderne mulighed for at leje sig til en mail-løsning, der leveres som en cloud-løsning og afregnes efter forbrug.

Google har blandt andet vundet Berlingske-koncernen og Davidsen Tømmerhandel som cloud-kunder, mens Microsoft med Office 365 eksempelvis har fat i virksomheder som B&O, SuperGros, ISS, A.P. Møller og Coloplast - men i høj grad også små og mellemstore virksomheder som eksempelvis Mertz.

Også IBM kan dog levere Lotus Notes i et cloud-setup.

Anders Elbak har for nylig foretaget en undersøgelse af valget af cloud-løsninger hos små og mellemstore virksomheder i Danmark.

"Jeg kan røbe, at Microsoft også var klart dominerende her, men dette inkluderer hostede Exchange løsninger, hvilket ikke er cloud. IBM er stort set ikke-eksisterende på trods af, at Notes har eksisteret som cloud-tjeneste i flere år. Google bruges først og fremmest af helt små virksomheder."

"Alt i alt vil jeg vurdere, at Microsoft lige nu er dominerende både i traditionel email og specifikt i cloud," forklarer Anders Elbak.

Det kan være svært at skifte mail-leverandør

I et forsøg på at kapre endnu flere kunder til Office 365 har Microsoft netop indgået et samarbejde med softwareselskabet Binary Tree, som bygger migreringsværktøjer, der kan hjælpe hvis man skifter fra Lotus Notes/Domino til Office 365.

Anders Elbak fra IDC vurderer ikke, at der er de helt store udfordringer forbundet med at skifte for de virksomheder, der udelukkende bruger mail og kalender.

Her kan du få problemer

Udfordringerne opstår, når mail og kalender er smeltet sammen med andre dele af virksomhedens it-miljø.

"Mange virksomheder har integreret email-systemer med andre virksomhedsapplikationer eller bruger for eksempel Notes- databaser, hvilket gør det langt mere besværligt," forklarer Anders Elbak.

Han vurderer også, at mange kan få udfordringer, når valget falder på cloud-løsninger.

"Går man fra en traditionel løsning til en cloud-løsning, er det lidt mere besværligt, eftersom der ikke er samme adgang til data."

"Skal man skifte mellem cloud-tjenester eller af en eller anden grund skifte tilbage til en traditionel løsning, bliver det endnu vanskeligere."

Computerworld har tidligere bragt en artikel med syv tips til, hvordan man undgår at havne i "vendor lock-in," hvor man kan få svært ved at skifte softwareleverandør, fordi det er for dyrt eller teknisk umuligt. 

Læs også:

Microsoft på strandhugst hos Lotus Notes-brugerne

Google Apps vs. Office 365: Det kan de bruges til

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28 april 2026 | Gratis deltagelse

Semler Gruppen

IT Service Manager til Semler IT

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS