Drømmen om it-vækst har netop lidt et knæk

Ny analyse peger på, at det globale it-marked slet ikke er i den vækst, man først havde antaget.

Artikel top billede

Væksten på det globale it-marked er endnu engang i krise. 

Tilbage i januar forudså Forrester ellers, at erhvervslivet og det offentliges indkøb af informationsteknologi ville vokse med 5,4 procent i 2012.

Men seneste vækstprognose viser et markant fald, og det forventes nu kun at blive på 1,3 procent.

Det skriver Forrester-analytiker Andrew Bartels i et blogindlæg. 

Faldet skal i høj grad ses i lyset af, at den amerikanske dollar noget uventet bevarede sin styrke i forhold til andre store valutaer.

Desuden er de nye pessimistiske forventninger også resultatet af en langsommere økonomisk vækst i USA, Europa, Kina og Indien end forventet.

Her er tingene gået i stå

Men Andrew Bartels påpeger, at særligt ét geografisk område er problemet.

"Foruden valutaeffekterne, så er den langsomme vækst koncentreret i Europa med hensyn til et bestemt teknologiprodukt, nemlig kommunikationsudstyr," skriver han.

Det svageste led i kæden er således vest- og centraleuropa, hvor forventningen er, at it-markedet vil skrumpe med 2,5 procent.

Her går det bedre

På den positive side vil 'software som en service' stige med 12 procent i vækst, Apple-computere vil stige med ni procent i salg til business, mens Apple- og Android-tablets vil stige med 50 procent eller mere.

Men overordnet ser det ikke godt ud for it-markederne.

"Væksten på det globale marked er ikke imponerende. Selvom tingene vil blive bedre i 2013, er der nødt til at ske en væsentlig forbedring i den globale økonomiske vækst, hvis vi skal se et boom," skriver Andrew Bartels.

Forsvaret

Cyberspecialist

Københavnsområdet

Mibau Stema Danmark A/S

ERP Analyst at Mibau Stema Group

Uspecificeret arbejdssted

STELLA CARE ApS

Backend-udvikler (AI-Native)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo