Drømmen om it-vækst har netop lidt et knæk

Ny analyse peger på, at det globale it-marked slet ikke er i den vækst, man først havde antaget.

Artikel top billede

Væksten på det globale it-marked er endnu engang i krise. 

Tilbage i januar forudså Forrester ellers, at erhvervslivet og det offentliges indkøb af informationsteknologi ville vokse med 5,4 procent i 2012.

Men seneste vækstprognose viser et markant fald, og det forventes nu kun at blive på 1,3 procent.

Det skriver Forrester-analytiker Andrew Bartels i et blogindlæg. 

Faldet skal i høj grad ses i lyset af, at den amerikanske dollar noget uventet bevarede sin styrke i forhold til andre store valutaer.

Desuden er de nye pessimistiske forventninger også resultatet af en langsommere økonomisk vækst i USA, Europa, Kina og Indien end forventet.

Her er tingene gået i stå

Men Andrew Bartels påpeger, at særligt ét geografisk område er problemet.

"Foruden valutaeffekterne, så er den langsomme vækst koncentreret i Europa med hensyn til et bestemt teknologiprodukt, nemlig kommunikationsudstyr," skriver han.

Det svageste led i kæden er således vest- og centraleuropa, hvor forventningen er, at it-markedet vil skrumpe med 2,5 procent.

Her går det bedre

På den positive side vil 'software som en service' stige med 12 procent i vækst, Apple-computere vil stige med ni procent i salg til business, mens Apple- og Android-tablets vil stige med 50 procent eller mere.

Men overordnet ser det ikke godt ud for it-markederne.

"Væksten på det globale marked er ikke imponerende. Selvom tingene vil blive bedre i 2013, er der nødt til at ske en væsentlig forbedring i den globale økonomiske vækst, hvis vi skal se et boom," skriver Andrew Bartels.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS