Drømmen om it-vækst har netop lidt et knæk

Ny analyse peger på, at det globale it-marked slet ikke er i den vækst, man først havde antaget.

Artikel top billede

Væksten på det globale it-marked er endnu engang i krise. 

Tilbage i januar forudså Forrester ellers, at erhvervslivet og det offentliges indkøb af informationsteknologi ville vokse med 5,4 procent i 2012.

Men seneste vækstprognose viser et markant fald, og det forventes nu kun at blive på 1,3 procent.

Det skriver Forrester-analytiker Andrew Bartels i et blogindlæg. 

Faldet skal i høj grad ses i lyset af, at den amerikanske dollar noget uventet bevarede sin styrke i forhold til andre store valutaer.

Desuden er de nye pessimistiske forventninger også resultatet af en langsommere økonomisk vækst i USA, Europa, Kina og Indien end forventet.

Her er tingene gået i stå

Men Andrew Bartels påpeger, at særligt ét geografisk område er problemet.

"Foruden valutaeffekterne, så er den langsomme vækst koncentreret i Europa med hensyn til et bestemt teknologiprodukt, nemlig kommunikationsudstyr," skriver han.

Det svageste led i kæden er således vest- og centraleuropa, hvor forventningen er, at it-markedet vil skrumpe med 2,5 procent.

Her går det bedre

På den positive side vil 'software som en service' stige med 12 procent i vækst, Apple-computere vil stige med ni procent i salg til business, mens Apple- og Android-tablets vil stige med 50 procent eller mere.

Men overordnet ser det ikke godt ud for it-markederne.

"Væksten på det globale marked er ikke imponerende. Selvom tingene vil blive bedre i 2013, er der nødt til at ske en væsentlig forbedring i den globale økonomiske vækst, hvis vi skal se et boom," skriver Andrew Bartels.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ambitiøs IT-virksomhed søger en IT-Konsulent til vores SAP-moduler MM – IM/WM.

    Københavnsområdet

    SOS International

    Platform Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S