Drømmen om it-vækst har netop lidt et knæk

Ny analyse peger på, at det globale it-marked slet ikke er i den vækst, man først havde antaget.

Artikel top billede

Væksten på det globale it-marked er endnu engang i krise. 

Tilbage i januar forudså Forrester ellers, at erhvervslivet og det offentliges indkøb af informationsteknologi ville vokse med 5,4 procent i 2012.

Men seneste vækstprognose viser et markant fald, og det forventes nu kun at blive på 1,3 procent.

Det skriver Forrester-analytiker Andrew Bartels i et blogindlæg. 

Faldet skal i høj grad ses i lyset af, at den amerikanske dollar noget uventet bevarede sin styrke i forhold til andre store valutaer.

Desuden er de nye pessimistiske forventninger også resultatet af en langsommere økonomisk vækst i USA, Europa, Kina og Indien end forventet.

Her er tingene gået i stå

Men Andrew Bartels påpeger, at særligt ét geografisk område er problemet.

"Foruden valutaeffekterne, så er den langsomme vækst koncentreret i Europa med hensyn til et bestemt teknologiprodukt, nemlig kommunikationsudstyr," skriver han.

Det svageste led i kæden er således vest- og centraleuropa, hvor forventningen er, at it-markedet vil skrumpe med 2,5 procent.

Her går det bedre

På den positive side vil 'software som en service' stige med 12 procent i vækst, Apple-computere vil stige med ni procent i salg til business, mens Apple- og Android-tablets vil stige med 50 procent eller mere.

Men overordnet ser det ikke godt ud for it-markederne.

"Væksten på det globale marked er ikke imponerende. Selvom tingene vil blive bedre i 2013, er der nødt til at ske en væsentlig forbedring i den globale økonomiske vækst, hvis vi skal se et boom," skriver Andrew Bartels.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S