Gratis kontorpakke fra Microsoft er på vej

Microsofts version af Office, der passer til Windows RT, er lige på trapperne.

Artikel top billede

Nu kommer kontorpakken til ARM-versionen af Windows.

Læs også:
Microsoft klar til at køre Windows på ARM-chips

Her er Intels planer for tablet-pc'er med Windows 8

I forlængelse af Microsofts satsning på software til de transportable enheder, i form af telefoner og tablet-computere, kommer der naturligvis også en kontorpakke, der kan tages med i lommen eller tasken.

Så alle, der køber en enhed med Windows RT, vil få adgang til Microsoft Office uden, at det skal koste ekstra.

Windows RT er den version, som Redmond-giganten har skabt til ARM-baserede enheder. Tidligere blev versionen da også, mere mundret, kaldt for Windows on ARM.

Versionen er derfor beregnet til den trykfølsomme skærm, som man finder på de transportable enheder.

Klar til jul

Office-pakken er nu ved at blive gjort klar, og den lanceres i november/december 2012, og den kan hentes ned på enheden via Windows Update.

Pakken indeholder Word, Excel, PowerPoint og programmet OneNote. Post-programmet Outlook bliver således ikke en del af pakken, her henviser Microsoft til den indbyggede e-mail-klient i Windows RT.

Funktioner som makro, ActiveX og andre tredjepartsprogrammer understøttes heller ikke i Office 2013 RT.

Tablet-computere med Windows RT bliver langet over disken i løbet af oktober måned i samme moment, som Windows 8 lanceres til klienterne.

Læs også:
Microsoft klar til at køre Windows på ARM-chips

Her er Intels planer for tablet-pc'er med Windows 8

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job