Danske mobil-firmaer buldrer ind i Nokias gamle hus

Nyt center for mobil-udvikling skal sætte skub i dansk mobiludvikling. I det nye center vil man bibeholde og udvikle de kompetencer, som Nokia tidligere har varetaget.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen.

Læs også:
Der er dødstille hos Nokia i Sydhavnen

Drømmen om it-vækst har netop lidt et knæk

Nokias gamle bygninger i Sydhavnen i København danner nu rammen om det, som organisationen IT-Branchen kalder for et mobil-kraftcenter.

Centret udspringer af et samarbejde imellem Aalborg Universitet og it-brancheforeningen IT-Branchen.

40 til 50 opstartsvirksomheder og internationale virksomheder som Foxconn, SP og Volvo har allerede sikret sig en plads i Nokias tidligere lokaler.

Virksomhederne skal være med til at bibeholde og udvikle de kompetencer, som ellers ville forsvinde fra Danmark, efter Nokia annoncerede, at selskabet vil lukke aktiviteterne i Danmark.

"Vi har en unik mulighed for at bygge noget nyt op efter lukningen af Nokias udviklingsafdeling i København. Danmark skal udnytte sin position som det perfekte testland for nye mobil-teknologier," siger administrerende direktør, Morten Bangsgaard, fra IT-Branchen.

Nyt liv i gammelt Nokia udstyr

Nok rykker Nokia ud af lokalerne, men selskabet efterlader en del af sit værdifulde mobil-testudstyr.

Nokia donerede nemlig en del af sit udstyr til Aalborg Universitet, der har en stor andel i det nye projekt.

"Vi er bruger den kompetence-pool, som Nokia over årene har opbygget i Danmark, og vi sørger samtidig for, at den viden opbevares og videreudvikles i fremtiden," siger Knud Erik Skouby, der er professor fra Aalborg Universitet.

Opstartsvirksomhederne, der i dag befinder sig på adressen, har vidt forskellige kompetencer, men fælles for dem alle er, at de i en eller anden form har mobil-teknologi i deres DNA.

Det kniber med pladsen

Pladsen er trang på adressen.

De mange nye opstartsvirksomheder har allerede fyldt den nuværende plads ud, men Nokia, der i dag stadig har aktiviteter i Sydhavnen, flytter ud i starten af det nye år, hvilket vil give rum til endnu flere nye virksomheder.

"Lige nu er det en udfordring, men vi arbejder på at finde en løsning på pladsproblemet. Men ansøgere skal ikke fortvivle, for vi kan godt huse flere virksomheder i dag. Vi finder altid en løsning," siger Knud Erik Skouby.

For næsten alle virksomhederne gælder det, at der fokuseres på samarbejde med forskere fra Aalborg Universitet, men samtidig lægger projektet også vægt på, at de virksomheder, der får tilbuddet om at komme indenfor, også har et potentiale til at udvikle sig.

"Vi har en række kriterier for hvilke virksomheder, der har potentiale til at udvikle sig positivt. Vi ser også meget gerne, at de virksomheder, der bosætter sig her, også kan samarbejde med forskere fra universitetet," siger Knud Erik Skouby.

Læs også:
Der er dødstille hos Nokia i Sydhavnen

Drømmen om it-vækst har netop lidt et knæk

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect