Der er dødstille hos Nokia i Sydhavnen

Nokia-medarbejderne er sendt ud af huset i dag, hvor nyheden om massefyringer ramte den finske mobil-mastodont.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen

Læs også:
Nokia-lukning i Danmark er en "national katastrofe"

Nokia lukker i Danmark

"Nokia - Disconnecting People" kunne være dagens slogan hos verdens største mobilproducent, der i dag meddelte, at den danske udviklingsafdeling med 950 ansatte skal lukke inden udgangen af 2012
 
Computerworld erfarer, at der her til formiddag har været holdt stormøde i Bella Center i København med alle danske Nokia-medarbejdere, der her er blevet oplyst om den barske situation.
 
Flere forsøg på telefonisk at nå Nokias direktører, pressefolk i Norden eller manden på gulvet mislykkedes da også efter nyheden om Nokias tilbagetrækning i Danmark, Storbritannien og i hjemlandet Finland.  
 
Et forsøg på hovednummeret giver dog hul igennem til den finske mobilmastodont.
 
Ikke muligt
Goddag, jeg er journalist fra Computerworld. Jeg ringede også lige før, men jeg kunne kun efterlade en telefonbesked hos Oskar (Södergren, Nokias skandinaviske pressechef, red.). Er folk til møde lige nu?
 
"Nej, det kan jeg desværre ikke oplyse," siger en kvindestemme på Nokias hovednummer. 
 
Er det så muligt at tale med en af direktørernes sekretærer? 
 
"Nej, det kan du ikke lige i øjeblikket." 

Hvordan er stemningen hos Nokia? 
 
"Det kan jeg desværre ikke udtale mig om," forklarer kvinden fra Nokia, som samtidig henviser til Nokias danske pr-bureau, Mannov.
 
Mødes på neutral grund
Hos Mannov fortæller den ansvarlige for Nokia, Rikke Sternberg, at mobilproducenten har valgt at holde møde med pressen på Radisson Blu Royal Hotel (tidligere SAS Radisson) i hjertet af København.
 
Her vil den administrerende direktør for Nokias danske udviklingsite, Claudia Lillebjerg Simonsen, tage imod pressen i eftermiddag. Hun tog over, da tidligere direktør Ole Feddersen stoppede på posten i midten af februar. 
 
En afgang, som intet havde at gøre med Nokias nye samarbejde med Microsoft, der fra flere sider betegnes som dødsstødet til Symbian-platformen, forklarede han.
 
Hvorfor vil Nokias nye direktør mødes med pressen på et hotel i København frem for på domicilet i Sydhavnen? 
 
"Mødestedet er valgt, fordi det skulle være lidt neutralt. Medarbejderne hos Nokia har brug for at snakke sammen og være i fred, og så er det nok ikke lige pressen, man har lyst til at tale med," forklarer Rikke Sternberg fra Mannov.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse