Slut med IPv4-adresser: Nu uddeles de allersidste

Det europæiske internet-agentur går gang med at uddele de allersidste IPv4-adresser. "En æra er slut," lyder det fra organisationen.

Artikel top billede

Internet-organisationen Ripe NCC (Réseaux IP Européens Network Coordination Centre), der håndterer IP-adresser i Europa, Mellemøsten og dele af Asien, er gået i gang med at uddele IPv4-adresser fra den allersidste gruppe, som organisationen har fået tildelt.

Gruppen af IPv4-adresser består af omkring 16,8 millioner adresser.

Herunder er en del reserveret til såkaldte "uforudsete omstændigheder."

Ripe NCC meddeler, at organisationen 16. september i alt lå inde med 17,3 millioner adresser.

Afslutningen på en æra

Det kan forekomme som mange, men det skal ses i lyset af, at organisationen lå inde med 20,8 millioner IP-adresser blot 12 dage tildigere.

"Det er afslutningen på en æra og begyndelsen på næste kapitel af internet-historien," lyder det fra Ripe-direktør Axel Pawlik.

Ripe NCC er den anden af verdens fem regionale internet-registranter, der tager hul på sin sidste gruppe af IPv4-adresser, som organisationen er blevet tildelt.

Den første var Apnic (Asia-Pacific Network Information Center), der tog hul på den sidste sending i april sidste år.

Apnic har dog indtil videre været særdeles restriktiv med at uddele sine sidste IPv4-adresser og har således kun uddelt ni procent af sine sidste IPv4-adresser.

Ripe NCC sigter efter samme tilgang og ventes at være ret tilbageholdende med at udlevere sine sidste IPv4-adresser, som derfor ventes at ligge på lager i årevis.

Således kan hver såkaldt LIR (Local Internet Registry) - som blandt andet tæller internet-operatører - fortsat blive tildelt 1.024 IPv4-adresser - men kun hvis de kan redegøre for et konkret behov.

Og kun hvis de allerede er i gang med at tage IPv6 til sig.

Læs også:

Ro på: Der bliver næppe noget IPv6-kaos i 2012.

Få gode tips: Sådan forbereder du dig til IPv6.

Protokol-ekspert: Sådan bliver du klar til IPv6.

Derfor gider danske virksomheder ikke IPv6.

Sådan udnytter hackerne det nye IPv6.

Tjek selv om du er klar til IPv6.

Derfor kommer IPv6 først til Danmark nu.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Teknologisk analytiker inden for IP- og Netværkstrafik

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teamledere til PETs indhentningsafdeling

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job