Fiber-direktør langer hårdt ud efter teleselskaberne

Waoos direktør, Anders Christjansen, langer ud efter teleselskaberne, som efter hans mening slet ikke holder det, de lover kunderne.

Artikel top billede

Læs også:

Regeringen truer telebranchen med indgreb

Ny bredbånds"garanti"- nu skal du bare "opleve" hastighed

Forholdet mellem teleselskaberne og fiberbranchen er langtfra rosenrødt. 

At teleselskabernes fantasifulde markedsføring af bredbåndshastigheder til stadighed er en torn i øjet på fiberbranchen, kom til udtryk i denne uge.

Direktør Anders Christjansen fra fiberselskabernes produkt- og markedsføringsflagskib, Waoo, gik på talerstolen på en telekonference på Hotel Radisson i København og tog bladet fra munden foran et publikum bestående af nordiske og baltiske telefolk.

"Jeg tør ikke sige, hvordan det ser ud i jeres lande, men i Danmark er det tilladt at markedsføre varer, som man ikke leverer," lød de lettere ironiske ord fra Anders Christjansen.

Forvirrer kunderne

Waoo-direktøren var blevet bedt om at fortælle om Waoos historie og udfordringer på det danske marked, og hans ord var naturligvis en slet skjult henvisning til teleselskabernes markedsføring af de såkaldte "op til"-bredbåndshastigheder.

"Det er meget forvirrende for kunderne og hjælper ikke på branchens ry," fortsatte Anders Christjansen om problemet, der gør den merværdi, forbrugere får ved at vælge fiber, sværere at få øje på forbrugerne.

Kan komme indgreb

Et problem, som også Forbrugerrådet længe har råbt højt om, og som i regeringens nye forbrugerudspil fik regeringen til at true telebranchen med indgreb, hvis de ikke selv formår at gøre noget ved den vildledende markedsføring.

Anders Christjansen lagde i sin tale heller ikke skjul på, at man ser frem til den dag, hvor tv-kanaler sælges individuelt, og hvor danskernes hang til streaming for alvor eksploderer.

"Alt for mange kunder betaler alt for meget for tv-pakker, og alt for mange kunder er tvunget til at betale for noget, de ikke har behov for," lød det fra Anders Christjansen.

Telekonferencen, der er arrangeret af Marcus Evans, sluttede i går med en lang række oplæg fra en række topfolk i branchen.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,