Fiber-direktør langer hårdt ud efter teleselskaberne

Waoos direktør, Anders Christjansen, langer ud efter teleselskaberne, som efter hans mening slet ikke holder det, de lover kunderne.

Artikel top billede

Læs også:

Regeringen truer telebranchen med indgreb

Ny bredbånds"garanti"- nu skal du bare "opleve" hastighed

Forholdet mellem teleselskaberne og fiberbranchen er langtfra rosenrødt. 

At teleselskabernes fantasifulde markedsføring af bredbåndshastigheder til stadighed er en torn i øjet på fiberbranchen, kom til udtryk i denne uge.

Direktør Anders Christjansen fra fiberselskabernes produkt- og markedsføringsflagskib, Waoo, gik på talerstolen på en telekonference på Hotel Radisson i København og tog bladet fra munden foran et publikum bestående af nordiske og baltiske telefolk.

"Jeg tør ikke sige, hvordan det ser ud i jeres lande, men i Danmark er det tilladt at markedsføre varer, som man ikke leverer," lød de lettere ironiske ord fra Anders Christjansen.

Forvirrer kunderne

Waoo-direktøren var blevet bedt om at fortælle om Waoos historie og udfordringer på det danske marked, og hans ord var naturligvis en slet skjult henvisning til teleselskabernes markedsføring af de såkaldte "op til"-bredbåndshastigheder.

"Det er meget forvirrende for kunderne og hjælper ikke på branchens ry," fortsatte Anders Christjansen om problemet, der gør den merværdi, forbrugere får ved at vælge fiber, sværere at få øje på forbrugerne.

Kan komme indgreb

Et problem, som også Forbrugerrådet længe har råbt højt om, og som i regeringens nye forbrugerudspil fik regeringen til at true telebranchen med indgreb, hvis de ikke selv formår at gøre noget ved den vildledende markedsføring.

Anders Christjansen lagde i sin tale heller ikke skjul på, at man ser frem til den dag, hvor tv-kanaler sælges individuelt, og hvor danskernes hang til streaming for alvor eksploderer.

"Alt for mange kunder betaler alt for meget for tv-pakker, og alt for mange kunder er tvunget til at betale for noget, de ikke har behov for," lød det fra Anders Christjansen.

Telekonferencen, der er arrangeret af Marcus Evans, sluttede i går med en lang række oplæg fra en række topfolk i branchen.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S