Skat i millionaftale med it-gigant om kæmpesystem

En dansk afdeling af en international it-gigant har tegnet stor million-kontrakt med Skat på kæmpesystem.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen (Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:
Udbud af kæmpe it-system må gå om

It-giganten IBM har tegnet en kontrakt med Skat om at levere et kæmpe it-system ved navn eIndkomst.

Det fortæller it-direktør hos Skat, Preben Bialas.

"Vi har indgået kontrakt med IBM," siger Preben Bialas til Computerworld. 

Hvor meget Skat har betalt for kontraken, vil Preben Bialas ikke ud med - kun at der er tale om et trecifret millionbeløb.

Men han fortæller, at Skat får "en pæn besparelse på sine driftsudgifter" ved at samle systemet hos en enkelt leverandør.  

Skat har hidtil betalt omkring 80 millioner kroner for driften af eIndkomst om året, hvilket betyder, at den nye pris højest kan udgøre 320 millioner.

Så med lidt hovedregning og en pæn besparelse ender summen i IBM's lommer altså et sted mellem dette beløb og 100 millioner kroner. 

Lønsystem

Kæmpesystemet bruges af danske arbejdsgivere og myndigheder til digitalt at formidle ansattes lønninger og pensioner til Skat. Det er også basis for borgernes årsopgørelser.

Systemet er meget centralt for Skat og er fundamentet for det samlede it-setup, hvor systemet gør det muligt at danne selvangivelser og årsopgørelser for borgere og virksomheder.

"Det er et væsentligt og meget grundlæggende system, både for betalingen af skat, men også for udbetalingen af sociale ydelser," fortæller it-direktøren.  

Eindkomst er udviklet for år tilbage, og det har tidligere været drevet som et samarbejde mellem tre leveranører, nemlig KMD, IBM og CSC.  

Ny kontrakt til 2016

Med den nye kontrakt hos IBM er det meningen at samle systemet hos en enkelt leverandør i løbet af otte måneder. 

Ifølge udbudsmaterialet lyder kontrakten på både drift, support, vedligehold og videreudvikling af systemet.

Kontrakten løber frem til 2016. Hvis parterne benytter mulighenden for forlængelse, løber den til 2019.

Skat har tidligere været nødt til at lade udbuddet gå om. 

IBM vandt kontrakten foran Logica og KMD, som også havde budt på udbudsmaterialet.  

Læs også: Udbud af kæmpe it-system må gå om

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Business Cloud Engineer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    SAP-arkitekt

    Nordjylland

    Epona A/S

    Senior Developer

    Sydjylland

    PensionDanmark

    Scrum Master

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car