Skat i millionaftale med it-gigant om kæmpesystem

En dansk afdeling af en international it-gigant har tegnet stor million-kontrakt med Skat på kæmpesystem.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen (Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:
Udbud af kæmpe it-system må gå om

It-giganten IBM har tegnet en kontrakt med Skat om at levere et kæmpe it-system ved navn eIndkomst.

Det fortæller it-direktør hos Skat, Preben Bialas.

"Vi har indgået kontrakt med IBM," siger Preben Bialas til Computerworld. 

Hvor meget Skat har betalt for kontraken, vil Preben Bialas ikke ud med - kun at der er tale om et trecifret millionbeløb.

Men han fortæller, at Skat får "en pæn besparelse på sine driftsudgifter" ved at samle systemet hos en enkelt leverandør.  

Skat har hidtil betalt omkring 80 millioner kroner for driften af eIndkomst om året, hvilket betyder, at den nye pris højest kan udgøre 320 millioner.

Så med lidt hovedregning og en pæn besparelse ender summen i IBM's lommer altså et sted mellem dette beløb og 100 millioner kroner. 

Lønsystem

Kæmpesystemet bruges af danske arbejdsgivere og myndigheder til digitalt at formidle ansattes lønninger og pensioner til Skat. Det er også basis for borgernes årsopgørelser.

Systemet er meget centralt for Skat og er fundamentet for det samlede it-setup, hvor systemet gør det muligt at danne selvangivelser og årsopgørelser for borgere og virksomheder.

"Det er et væsentligt og meget grundlæggende system, både for betalingen af skat, men også for udbetalingen af sociale ydelser," fortæller it-direktøren.  

Eindkomst er udviklet for år tilbage, og det har tidligere været drevet som et samarbejde mellem tre leveranører, nemlig KMD, IBM og CSC.  

Ny kontrakt til 2016

Med den nye kontrakt hos IBM er det meningen at samle systemet hos en enkelt leverandør i løbet af otte måneder. 

Ifølge udbudsmaterialet lyder kontrakten på både drift, support, vedligehold og videreudvikling af systemet.

Kontrakten løber frem til 2016. Hvis parterne benytter mulighenden for forlængelse, løber den til 2019.

Skat har tidligere været nødt til at lade udbuddet gå om. 

IBM vandt kontrakten foran Logica og KMD, som også havde budt på udbudsmaterialet.  

Læs også: Udbud af kæmpe it-system må gå om

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos