Skat i millionaftale med it-gigant om kæmpesystem

En dansk afdeling af en international it-gigant har tegnet stor million-kontrakt med Skat på kæmpesystem.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen (Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:
Udbud af kæmpe it-system må gå om

It-giganten IBM har tegnet en kontrakt med Skat om at levere et kæmpe it-system ved navn eIndkomst.

Det fortæller it-direktør hos Skat, Preben Bialas.

"Vi har indgået kontrakt med IBM," siger Preben Bialas til Computerworld. 

Hvor meget Skat har betalt for kontraken, vil Preben Bialas ikke ud med - kun at der er tale om et trecifret millionbeløb.

Men han fortæller, at Skat får "en pæn besparelse på sine driftsudgifter" ved at samle systemet hos en enkelt leverandør.  

Skat har hidtil betalt omkring 80 millioner kroner for driften af eIndkomst om året, hvilket betyder, at den nye pris højest kan udgøre 320 millioner.

Så med lidt hovedregning og en pæn besparelse ender summen i IBM's lommer altså et sted mellem dette beløb og 100 millioner kroner. 

Lønsystem

Kæmpesystemet bruges af danske arbejdsgivere og myndigheder til digitalt at formidle ansattes lønninger og pensioner til Skat. Det er også basis for borgernes årsopgørelser.

Systemet er meget centralt for Skat og er fundamentet for det samlede it-setup, hvor systemet gør det muligt at danne selvangivelser og årsopgørelser for borgere og virksomheder.

"Det er et væsentligt og meget grundlæggende system, både for betalingen af skat, men også for udbetalingen af sociale ydelser," fortæller it-direktøren.  

Eindkomst er udviklet for år tilbage, og det har tidligere været drevet som et samarbejde mellem tre leveranører, nemlig KMD, IBM og CSC.  

Ny kontrakt til 2016

Med den nye kontrakt hos IBM er det meningen at samle systemet hos en enkelt leverandør i løbet af otte måneder. 

Ifølge udbudsmaterialet lyder kontrakten på både drift, support, vedligehold og videreudvikling af systemet.

Kontrakten løber frem til 2016. Hvis parterne benytter mulighenden for forlængelse, løber den til 2019.

Skat har tidligere været nødt til at lade udbuddet gå om. 

IBM vandt kontrakten foran Logica og KMD, som også havde budt på udbudsmaterialet.  

Læs også: Udbud af kæmpe it-system må gå om

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S