Skat i millionaftale med it-gigant om kæmpesystem

En dansk afdeling af en international it-gigant har tegnet stor million-kontrakt med Skat på kæmpesystem.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen (Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:
Udbud af kæmpe it-system må gå om

It-giganten IBM har tegnet en kontrakt med Skat om at levere et kæmpe it-system ved navn eIndkomst.

Det fortæller it-direktør hos Skat, Preben Bialas.

"Vi har indgået kontrakt med IBM," siger Preben Bialas til Computerworld. 

Hvor meget Skat har betalt for kontraken, vil Preben Bialas ikke ud med - kun at der er tale om et trecifret millionbeløb.

Men han fortæller, at Skat får "en pæn besparelse på sine driftsudgifter" ved at samle systemet hos en enkelt leverandør.  

Skat har hidtil betalt omkring 80 millioner kroner for driften af eIndkomst om året, hvilket betyder, at den nye pris højest kan udgøre 320 millioner.

Så med lidt hovedregning og en pæn besparelse ender summen i IBM's lommer altså et sted mellem dette beløb og 100 millioner kroner. 

Lønsystem

Kæmpesystemet bruges af danske arbejdsgivere og myndigheder til digitalt at formidle ansattes lønninger og pensioner til Skat. Det er også basis for borgernes årsopgørelser.

Systemet er meget centralt for Skat og er fundamentet for det samlede it-setup, hvor systemet gør det muligt at danne selvangivelser og årsopgørelser for borgere og virksomheder.

"Det er et væsentligt og meget grundlæggende system, både for betalingen af skat, men også for udbetalingen af sociale ydelser," fortæller it-direktøren.  

Eindkomst er udviklet for år tilbage, og det har tidligere været drevet som et samarbejde mellem tre leveranører, nemlig KMD, IBM og CSC.  

Ny kontrakt til 2016

Med den nye kontrakt hos IBM er det meningen at samle systemet hos en enkelt leverandør i løbet af otte måneder. 

Ifølge udbudsmaterialet lyder kontrakten på både drift, support, vedligehold og videreudvikling af systemet.

Kontrakten løber frem til 2016. Hvis parterne benytter mulighenden for forlængelse, løber den til 2019.

Skat har tidligere været nødt til at lade udbuddet gå om. 

IBM vandt kontrakten foran Logica og KMD, som også havde budt på udbudsmaterialet.  

Læs også: Udbud af kæmpe it-system må gå om

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Søfartsstyrelsen

    Strategisk og visionær it-arkitekt

    Region Sjælland

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision