Omstridt Apple-fabrik ramt af voldsomme optøjer

2.000 kinesiske arbejdere har været involveret i tumult ved en af selskabets fabrikker i nat.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Apples leverandør Foxconn oplyser om en "hændelse" søndag aften med 2.000 arbejdere nær en af selskabets fabrikker i Kina.

Samtidig er der på internettet blevet offentliggjort billeder af væltede biler og smadrede butiksruder i hvad, der ligner større optøjer.

Foxconn, som i forvejen er i mediernes søgelys på grund af kritisable arbejdsforhold på selskabets fabrikker i landet, udtaler, at denne hændelse tilsyneladende ikke er arbejdsrelateret.

Personlig konflikt

Det taiwanske selskab udtaler i en pressemeddelelse mandag, at hændelsen uden for arbejdersovesale nær Foxconn-fabrikker i den kinesiske by Taiyuan begyndte som en "personlig konflikt," hvorefter den eskalerede.

Det lokale politi ankom og fik optøjerne under kontrol klokken tre natten til mandag lokal tid.

"Over 40 personer blev ifølge politiet kørt på hospitalet for at få lægehjælp, mens adskillige personer blev arresteret," forklarer Foxconn.

Selskabet tilføjer, at man stadig er ved at efterforske, hvad der ligger til grund for hændelsen, men at den tilsyneladende ikke er "arbejdsrelateret," uden dog at uddybe yderligere.

Arbejdere på video

I indlæg på kinesiske mikroblogs bruges ordet "optøjer" til at beskrive hændelsen, ligesom der linkes til video, der viser hundredvis angiveligt af Foxconns arbejdere, der er samlet på en stor udendørs plads om natten, mens politiet tilsyneladende er ved at genoprette orden.

Fotos offentliggjort på internettet viser nogle af hændelsens eftervirkninger med væltede biler, smadrede butiksruder og grupper af urobetjente, der patruljerer området.

79.000 ansatte

Ved Foxconns fabrikker i Taiyuan er der ansat 79.000. Her bygges der komponenter til biler og forbruger-elektronik.

Foxconn har valgt at lukke fabrikken i dag, mandag, oplyser talsmand for selskabet Simon Hsing, men vil muligvis åbne igen tirsdag, afhængig af hvordan politiets efterforskning skrider frem.

Selskabet er i længere tid blevet kritiseret for arbejdsforholdene på fabrikkerne i Kina, hvor over én million er ansat.

Tidligere i år demonstrerede arbejderne angiveligt ved at true med at hoppe ud fra et tag, hvis ikke Foxconn imødekom deres lønkrav.

Denne tidligere konflikt blev dog ifølge Foxconn løst fredeligt.

Læs også:

Rapport: Uhyrlige arbejdsforhold på Apples kinesiske fabrikker.

Apple efter kritik af fabriks-forhold: Her er løsningen.

Apple: Derfor var der eksplosioner på fabrikker.

300 ansatte hos Apple-leverandør truede med selvmord.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S