WiFi smelter sammen med CPU'en: Her er gevinsterne

Intel har designet for fremtidens, integrerede WiFi-chip klar. Det kan få stor betydning for vores brug af trådløse netværk.

Artikel top billede

Så lille er Rosepoint-chippen, hvor WiFi og Atom-chip er integreret. Foto: Intel (Foto: Cheryl)

Læs også:

Ny teknologi kobler dig automatisk på WiFi9-netværk

Kan WiFi erstatte dine kabler? Få svaret her

Ny WiFi-standard sætter turbo på trådløse netværk

Intel arbejder i øjeblikket med en række teknologier, der skal øge batteritiden på vores mobile gadgets ganske betydeligt.

Allerede i februar afslørede chip-giganten et design, hvor WiFi bygges sammen med selve Atom-processoren, Rosepoint, og under Intel Developer Forum tidligere i denne måned, var dette igen et emne under teknologi-boss Justin Rattners keynote.

Selvom der endnu ikke er annonceret konkrete produkter med Rosepoint-chippen, så vækker konceptet stor interesse.

Brug for nye fremgangsmåder

Det skyldes, at brugen af WiFi er steget kraftigt over de seneste år. Samtidig er kravene om lange batteritider, slanke gadget-designs og ikke alt for høje priser imidlertid også øget. 

Ved at arbejde med et system-on-a-chip-design (SoC), kan man måske tage hånd om de udfordringer.

"Vi ser nu, at mange af periferi-delene, såsom WiFi, flytter ind på selve chippen" udtaler datalogi-professor Jan Rabaey fra Berkeley til Technology Review.

Han peger på, at det er en god fremgangsmåde, og at man sagtens kan forestille sig, at 3G, 4G, WiFi, og Bluetooth i fremtiden vil blive lagt sammen på én og samme chip.

Programmerbare systemer

Det er dog ikke kun pladsbesparelsen, der gør SoC-designet så interessant, skriver Technology Review.

En af grundene til, at WiFi og 3G/4G er så energi-forbrugende teknologier, er, at modtagerne er aktive, selvom brugeren ikke lige er i gang med at bruge netværket.

Med SoC-designs digitaliseres modtageren, så det er muligt at programmere den til specifikke scenarier og til mere intelligente brugsmønstre.

"Ægte, programmerbare modtagere ligger måske fem til 10 år ude i fremtide. Men alle kan se værdien i det," siger Jan Rabay ifølge Technology Review.

Se Intel præsentere Rosepoint her:

Læs også:

Ny teknologi kobler dig automatisk på WiFi9-netværk

Kan WiFi erstatte dine kabler? Få svaret her

Ny WiFi-standard sætter turbo på trådløse netværk

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo