Stort sikkerhedshul i Android: Du kan miste alle data

Android-brugere kan risikere at miste deres personlige data som musik-, billed- og dokumentfiler på få sekunder.

Artikel top billede

Læs også: 
Der er alt for meget sløseri med Android-platformen

McAfee advarer igen: Derfor er Android farlig

Mobilstyresystemet Android har et problem. Et stort problem.

Mere konkret drejer det sig om et sikkerhedshul, der åbner for, at Android-mobilbrugere kan risikere at miste alle deres data og få telefonen sendt tilbage til fabriksindstillingerne, hvis de besøger farlige hjemmesider og åbner links til en simpel, men skadelig HTML-kode.

Også skadelige QR-koder og NFC-brug kan tømme telefonen for personlige data, skriver flere it-medier.

Rammer Samsung-topmodeller

Sikkerheshullet blev demonstreret af sikkerhedsekspert Ravi Borgaonkar for nyligt på sikkerhedskonferencen i Buenos Aires i Argentina.

Her fremhævede han Samsungs topmodeller, Galaxy S II og III, som nogle af de eneste udsatte Android-mobiler, der kan få fjernet alt data som billeder, sms'er og dokumenter på tre sekunder.

Nu kan netmediet Android Police så berette, at sikkerhedshullet er gammelt og vedrører flere forskellige Android-telefoners browsere, hvis disse ikke er opdaterede med den nyeste software. 

"De fleste nye versioner af Android undgår slette-problemet, men uopdaterede apparater (som flere Samsung-telefoner) kan stadig være udsatte," skriver Android Police på sin hjemmeside og fortæller samtidigt, at eksempelvis Samsung Galaxy S III i en opdateret version er sikker.

Kan dræbe SIM-kortet

Som om det ikke kan være slemt nok at miste alle sine data, så beretter Cnet også om, at hackere ved at sende den skadelige kode eller lufte den på hjemmesider, også kan smadre brugerens SIM-kort. 

Det hele sker uden, at brugerne får nogen som helst forhåndsadvarsler, selv om brugerne kan følge med i, at deres mobile harddisk bliver tømt i bund på få sekunder.

Flere steder på nettets diskussionsfora understreges det igen og igen, at dette sikkerhedsproblem ikke kun vedrører Samsungs telefoner, men også kan ramme andre Android-mobiler.

Debatfora og it-medier gentager ligeledes, at hullet har været lappet før, men mobiler med ældre Android-versioner har åbenbart stadig en stor sikkerhedsfare for at blive tømt for data.

Læs også: 
Der er alt for meget sløseri med Android-platformen

McAfee advarer igen: Derfor er Android farlig

Annonce

Event: Årets CISO 2027

Sikkerhed | København

Årets CISO 2027 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

28. oktober 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S