Stort sikkerhedshul i Android: Du kan miste alle data

Android-brugere kan risikere at miste deres personlige data som musik-, billed- og dokumentfiler på få sekunder.

Artikel top billede

Læs også: 
Der er alt for meget sløseri med Android-platformen

McAfee advarer igen: Derfor er Android farlig

Mobilstyresystemet Android har et problem. Et stort problem.

Mere konkret drejer det sig om et sikkerhedshul, der åbner for, at Android-mobilbrugere kan risikere at miste alle deres data og få telefonen sendt tilbage til fabriksindstillingerne, hvis de besøger farlige hjemmesider og åbner links til en simpel, men skadelig HTML-kode.

Også skadelige QR-koder og NFC-brug kan tømme telefonen for personlige data, skriver flere it-medier.

Rammer Samsung-topmodeller

Sikkerheshullet blev demonstreret af sikkerhedsekspert Ravi Borgaonkar for nyligt på sikkerhedskonferencen i Buenos Aires i Argentina.

Her fremhævede han Samsungs topmodeller, Galaxy S II og III, som nogle af de eneste udsatte Android-mobiler, der kan få fjernet alt data som billeder, sms'er og dokumenter på tre sekunder.

Nu kan netmediet Android Police så berette, at sikkerhedshullet er gammelt og vedrører flere forskellige Android-telefoners browsere, hvis disse ikke er opdaterede med den nyeste software. 

"De fleste nye versioner af Android undgår slette-problemet, men uopdaterede apparater (som flere Samsung-telefoner) kan stadig være udsatte," skriver Android Police på sin hjemmeside og fortæller samtidigt, at eksempelvis Samsung Galaxy S III i en opdateret version er sikker.

Kan dræbe SIM-kortet

Som om det ikke kan være slemt nok at miste alle sine data, så beretter Cnet også om, at hackere ved at sende den skadelige kode eller lufte den på hjemmesider, også kan smadre brugerens SIM-kort. 

Det hele sker uden, at brugerne får nogen som helst forhåndsadvarsler, selv om brugerne kan følge med i, at deres mobile harddisk bliver tømt i bund på få sekunder.

Flere steder på nettets diskussionsfora understreges det igen og igen, at dette sikkerhedsproblem ikke kun vedrører Samsungs telefoner, men også kan ramme andre Android-mobiler.

Debatfora og it-medier gentager ligeledes, at hullet har været lappet før, men mobiler med ældre Android-versioner har åbenbart stadig en stor sikkerhedsfare for at blive tømt for data.

Læs også: 
Der er alt for meget sløseri med Android-platformen

McAfee advarer igen: Derfor er Android farlig

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S