Dansk top-firma forbyder ansatte at bruge Facebook

Medarbejderne i en et af Danmarks største forsikringsselskaber har ikke adgang til Facebook eller andre sociale medier. Det er der en god grund til, siger chefen.

Artikel top billede

Læs også:

Danske chefer forbyder Facebook for de ansatte

Derfor er dit firma tvunget til at rykke med på sociale medier

Du tager skade hvis du ikke bruger sociale medier

Derfor skal du bruge Facebook som arbejdsredskab

En hurtig statusopdatering, et kig på sidste års bryllupsbilleder eller en hurtig chat med kollegaen er ikke muligt hos Codan, i hvert fald ikke på selskabets computere.

Forsikringsselskabet har nemlig en klar politik på området: Der skal ikke være fri adgang til de sociale medier, og man skal heller ikke bare skrive hvad som helst.

"Medarbejderne kan ikke tilgå de sociale medier fra Codans enheder, og hvis der er nogle, der arbejdsrelateret eller privat vil udtale sig om Codan eller vores kunder, så skal de tage kontakt til vores kommunikationsafdeling for at få det gennemgået inden," siger Poul Hansen, HR-chef hos Codan.

Personfølsom data

Det er der en særlig grund til, det handler om kundernes sikkerhed.

"Det vigtigste for os i vores værdipolitik er, at vi er til for vores kunder. Vi har tilgang til fortrolige oplysninger og informationer om vores kunder, og derfor ønsker vi ikke at kompromittere dem på uheldigvis via de sociale medier," siger han.

På nær særligt udvalgte personer, har ingen medarbejdere adgang til de sociale medier via selskabets egne enheder.

Af hensyn til kunderne

Codan har længe haft en politik, der også på de sociale medier, skal sørge for, at kundernes oplysninger og data beskyttes bedst muligt. Et af tiltagene er i den forbindelse altså, at frabede medarbejdere at nævne Codan og dets kunder på sociale medier.

"Det her er et område, vi løbende forholder os til, og det har ikke noget at gøre med tidsforbruget. Det er af hensyn til vores kunder, så vi sikrer, at der ikke kommer noget uforvarende ud i det store cyberspace om dem," siger Poul Hansen.

Vil ikke gå på kompromis med politikken

Det er faktisk en så vigtig del af selskabets politik, at man vil gå langt for at beskytte de personfølsomme data.

"Vi har en tiltro til at den politik, vi har på området, bliver overholdt. Der er ingen tvivl om, at hvis de bliver brudt, så vil vi sanktionere, for vi vil ikke gå på kompromis med vores sikkerhed overfor vores kunder," siger Poul Hansen.   

Det er ikke fordi, man vil styre medarbejdernes fritid, men der er begrænsninger, når man er ansat hos Codan.

"Vi blander os ikke i om folk bruger Facebook i deres hverdag og privatliv, de skal bare ikke blande Codan ind i deres korrespondance på cyberspace eller fremfor alt vores kunder," siger han.

Læs også:

Danske chefer forbyder Facebook for de ansatte

Derfor er dit firma tvunget til at rykke med på sociale medier

Du tager skade hvis du ikke bruger sociale medier

Derfor skal du bruge Facebook som arbejdsredskab

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse