Dansk top-firma forbyder ansatte at bruge Facebook

Medarbejderne i en et af Danmarks største forsikringsselskaber har ikke adgang til Facebook eller andre sociale medier. Det er der en god grund til, siger chefen.

Artikel top billede

Læs også:

Danske chefer forbyder Facebook for de ansatte

Derfor er dit firma tvunget til at rykke med på sociale medier

Du tager skade hvis du ikke bruger sociale medier

Derfor skal du bruge Facebook som arbejdsredskab

En hurtig statusopdatering, et kig på sidste års bryllupsbilleder eller en hurtig chat med kollegaen er ikke muligt hos Codan, i hvert fald ikke på selskabets computere.

Forsikringsselskabet har nemlig en klar politik på området: Der skal ikke være fri adgang til de sociale medier, og man skal heller ikke bare skrive hvad som helst.

"Medarbejderne kan ikke tilgå de sociale medier fra Codans enheder, og hvis der er nogle, der arbejdsrelateret eller privat vil udtale sig om Codan eller vores kunder, så skal de tage kontakt til vores kommunikationsafdeling for at få det gennemgået inden," siger Poul Hansen, HR-chef hos Codan.

Personfølsom data

Det er der en særlig grund til, det handler om kundernes sikkerhed.

"Det vigtigste for os i vores værdipolitik er, at vi er til for vores kunder. Vi har tilgang til fortrolige oplysninger og informationer om vores kunder, og derfor ønsker vi ikke at kompromittere dem på uheldigvis via de sociale medier," siger han.

På nær særligt udvalgte personer, har ingen medarbejdere adgang til de sociale medier via selskabets egne enheder.

Af hensyn til kunderne

Codan har længe haft en politik, der også på de sociale medier, skal sørge for, at kundernes oplysninger og data beskyttes bedst muligt. Et af tiltagene er i den forbindelse altså, at frabede medarbejdere at nævne Codan og dets kunder på sociale medier.

"Det her er et område, vi løbende forholder os til, og det har ikke noget at gøre med tidsforbruget. Det er af hensyn til vores kunder, så vi sikrer, at der ikke kommer noget uforvarende ud i det store cyberspace om dem," siger Poul Hansen.

Vil ikke gå på kompromis med politikken

Det er faktisk en så vigtig del af selskabets politik, at man vil gå langt for at beskytte de personfølsomme data.

"Vi har en tiltro til at den politik, vi har på området, bliver overholdt. Der er ingen tvivl om, at hvis de bliver brudt, så vil vi sanktionere, for vi vil ikke gå på kompromis med vores sikkerhed overfor vores kunder," siger Poul Hansen.   

Det er ikke fordi, man vil styre medarbejdernes fritid, men der er begrænsninger, når man er ansat hos Codan.

"Vi blander os ikke i om folk bruger Facebook i deres hverdag og privatliv, de skal bare ikke blande Codan ind i deres korrespondance på cyberspace eller fremfor alt vores kunder," siger han.

Læs også:

Danske chefer forbyder Facebook for de ansatte

Derfor er dit firma tvunget til at rykke med på sociale medier

Du tager skade hvis du ikke bruger sociale medier

Derfor skal du bruge Facebook som arbejdsredskab

Annonceindlæg fra Immeo

Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad man erstatter

Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

Zealand – Sjællands Erhvervsakademi S/I

Erfaren IT-projektleder med stærk teknisk indsigt

Region Sjælland

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse