Stort problem: Ansatte mister deres mobil-telefoner

Det er efterhånden et sikkerhedsproblem, at så mange ansatte mister deres mobil-telefoner. Se hvorfor her.

Artikel top billede

Læs også:
Forskere: Så let knækker vi PIN-koden på din iPhone

Datatyveri på iPhone: så hurtigt går det

5 trends bag behovet for bedre mobil sikkerhed

Derfor bør enhver bestyrelse vide alt om it-sikkerhed

Ifølge analyse-virksomheden IDC benytter virksomhederne i dag i langt større grad end tidligere tablets og smartphones til at lagre virksomhedens følsomme oplysninger.

Derfor kan det være et sikkerhedsmæssigt problem, hvis en medarbejder mister sin enhed, og det er et problem, som over halvdelen af de nordiske virksomheder kender til.

En anden analyse fra IDC, foretaget blandt nordiske virksomheder, viser nemlig, at 47 procent af virksomhederne i nogen grad, og ni procent i signifikant grad har erfaring med, at medarbejderne mister mobile-enheder.

Nyt marked for håndtering af enheder

Det har skabt et marked for mobilsikkerhed, hvilket analysevirksomheden IDC netop har afdækket i en ny rapport.

"Tidligere havde det ikke voldsom stor betydning, at en medarbejder mistede sin telefon, det kunne højst betyde, at billeder, opkaldsliste og sms-beskeder ville blive kompromitteret. Men i dag er der adgang til en helt anden type data, derfor bliver sikkerheden vigtigere," siger it-analytiker Anders Elbak fra IDC Nordic.

IDC's analyse viser, at markedet sidste år omsatte for over 2,5 milliarder kroner, og analysen forudsiger, at markedet vil stige med 31,8 procent om året i perioden 2012-2016.

Det er første gang, at IDC udgiver data omkring Mobile Enterprise Management Software.

"Det øgede forbrug af mobile-enheder betyder nye udfordringer for virksomheden set i forhold til, hvordan de skal administrere enhederne, samt sikre og kontrollere de selskabsoplysninger, der eksistere på de mobile-enheder" skriver IDC i en pressemeddelelse.

Låner teknologi fra etableret marked

Mobile Device Management bygger på erfaringer fra traditionelle system-management værktøjer, og benytter funktioner som backup, samt udrulning af applikationer og opdateringer ud til et specifikt segment brugerne.

"Vi har efterhånden forstået, hvad vi skal og kan med vores pc'ere, nu er turen kommet til vores mobile-enheder," siger Anders Elbak.

Virksomhederne kan samtidig registrere deres mobile-enheder i et centralt system, der kan holde styr på, hvem, der mister sin enhed, og samtidig kan sørge for at lukke enheden ned, hvis uheldet er ude.

Det giver virksomhederne et tiltrængt værktøj, der bør implementeres på lige fod med eksisterende løsninger til håndtering af pc'ere, mener IDC.

"Virksomhederne er generelt dårlige til at sikre deres telefoner. Mange har også været dårlige til at opstille regler for, hvad medarbejderne må bruge deres telefon til," siger Anders Elbak.

Læs også:
Forskere: Så let knækker vi PIN-koden på din iPhone

Datatyveri på iPhone: så hurtigt går det

5 trends bag behovet for bedre mobil sikkerhed

Derfor bør enhver bestyrelse vide alt om it-sikkerhed

Annonce

HusCompagniet A/S

Senior data engineer

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

IT Partner der vil være med til at drive den digitale udvikling i PET

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (Software Defined Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S