Derfor bør enhver bestyrelse vide alt om it-sikkerhed

For mange bestyrelser ved for lidt om virksomhedens it-sikkerhed. Og det kan blive farligt. Se her hvorfor.

Artikel top billede

Computerworld News Service: It-sikkerhed er ikke længere nogen triviel sag og er ved at blive et spørgsmål for bestyrelsen, hævder Glen Gooding, der er leder af IBM Institute for Advanced Security in Asia-Pacific, ved et sikkerheds-symposium arrangeret af IBM i Sydney.

Gooding fremhæver en række aktuelle tendenser, der øger fokusset på sikkerhed.

Cloud er ifølge Gooding noget, som mange organisationer har det svært med.

Det drejer sig hovedsagligt om, at de ikke er trygge ved den manglende kontrol over, hvor deres data fysisk set befinder sig.

Nødt til at forstå detaljerne

Herudover påpeger Gooding, at den øverste ledelse bør overveje sikkerhedsmæssige spørgsmål angående ting som hvordan hackerangrebene bliver mere og mere avancerede, consumerization og BYOD samt big data.

"Den øverste ledelse er nødt til at forstå detaljerne om, hvad sikkerhed drejer sig om. Sikkerhed er meget hurtigt ved at gå fra at være et spørgsmål i it-afdelingen til at være et spørgsmål på forretningsniveau. Den øverste ledelse vil blive mere involveret i spørgsmålet om, hvor sikker deres organisation er," siger Gooding.

Spørgeundersøgelsen 2012 IBM Chief Information Security Officer Assessment, som indhentede svar fra 150 personer fra organisationer af forskellige størrelser fra hele kloden, viser, at senior-cheferne er mere opmærksomme på sikkerheden i deres organisationer.

To ud af tre respondenter svarer, at de bruger flere ressourcer på og øger budgetterne til deres organisationers sikkerhedsplatforme. Mobil sikkerhed er også en af topprioriteterne.

"Men det er ikke nok at forsøge at beskytte perimeteren. Ideen og konceptet bag hele dette komplekse puslespil er at opbygge et vist niveau af kapacitet med udgangspunkt i efterretninger eller analyse af selve sikkerhedsdataene," siger han.

Over hele organisationen

Michael Montecillo, der er IBM Security Services Threat Research and Intelligence Principal, påpeger ved IBM's sikkerheds-symposium, at det ikke handler om, hvor god sikkerhed en virksomhed har i en specifik silo, men derimod om hvor godt sikkerheden er implementeret samlet set i hele organisationen.

Montecillo tager udgangspunkt i en trusselsrapport, som IBM for nylig offentliggjorde, som viser, at såkaldte advanced persistent threats (APT'er) aktuelt er de største og mest avancerede trusler.

Han fremhæver, at en virksomheds udrulning af sikkerhedsopdateringer ikke kan stå alene som sikkerhedsstrategi, da der findes en større verden af sårbarheder.

"De fleste organisationer har dog stadig mere end rigeligt at tage sig af i forhold til planløse, mindre avancerede angreb såsom fra kommerciel malware. SQL, phishing, anonyme proxier og sårbarheder i mobil-styresystemer er alle i fremvækst."

IBM investerer for tiden i sikkerheds-løsninger og -services målrettet de største tendenser i it-branchen.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonceindlæg fra Idura

Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

Politiets Efterretningstjeneste

IT-frontdesk medarbejder til PET's IT Servicedesk

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics