ATP: Sådan går det med gigantisk it-projekt

En af de største it-omlægninger er med premieren på Udbetalinng Danmark en realitet. Se her, hvordan det er gået.

Artikel top billede

Læs også: Gigantisk dansk it-projekt på trapperne

Udbetaling Danmark, der under ATP fra i dag overtager en lang række kommunale opgaver omkring udbetaling af ydelser, er kommet godt fra start.

Det mener vicedirektør hos ATP, Carsten Bodahl.

"Det ser rigtigt godt ud," siger han.

Han fortæller, at de systemer der kører i øjeblikket primært er callcenter- systemet og borger.dk.

Hvad angår de egentlige fagsystemer fra KMD, er Udbetaling Danmark stadig ved at verificere data efter at have foretaget en konvertering af informationerne.

"Og det ser rigtig fint ud. De systemer, som vores kunderådgivere bruger, kommer efter planen først op på onsdag," siger han.

Han fortæller, at verificeringerne i bund og grund går ud på at foretage afstemninger af stikprøver for dermed at kontrollere, at alt ser rigtigt ud.  

Også printersystermerne fungerer, som de skal, fortæller han.

"Vi har et formelt go/nogo tirsdag aften klokken 18, hvor vi beslutter, om vi åbner onsdag morgen. Men det forventer vi, eftersom der ikke er nogen kritiske ting overhovedet, " siger Carsten Bodahl.

Han oplyser, at Udbetaling Danmark allerede udbetaler ydelser i form af eksempelvis børnebidrag på dagsbasis til nogle borgere. 

Den helt store eksamen bliver dog 19. oktober når hele Danmark på en gang skal have udbetalt den kvartalsvise børne- og ungeydelse.

"Men det er samme program, som vi bruger til de daglige udbetalinger, som vi også bruger den 19.," siger han og fortæller, at ventetiden i telefonsystemet aktuelt er under to sekunder.

Læs også: Gigantisk dansk it-projekt på trapperne

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Vivant ApS

    Team Lead – Support & Operations

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS