ATP: Sådan går det med gigantisk it-projekt

En af de største it-omlægninger er med premieren på Udbetalinng Danmark en realitet. Se her, hvordan det er gået.

Artikel top billede

Læs også: Gigantisk dansk it-projekt på trapperne

Udbetaling Danmark, der under ATP fra i dag overtager en lang række kommunale opgaver omkring udbetaling af ydelser, er kommet godt fra start.

Det mener vicedirektør hos ATP, Carsten Bodahl.

"Det ser rigtigt godt ud," siger han.

Han fortæller, at de systemer der kører i øjeblikket primært er callcenter- systemet og borger.dk.

Hvad angår de egentlige fagsystemer fra KMD, er Udbetaling Danmark stadig ved at verificere data efter at have foretaget en konvertering af informationerne.

"Og det ser rigtig fint ud. De systemer, som vores kunderådgivere bruger, kommer efter planen først op på onsdag," siger han.

Han fortæller, at verificeringerne i bund og grund går ud på at foretage afstemninger af stikprøver for dermed at kontrollere, at alt ser rigtigt ud.  

Også printersystermerne fungerer, som de skal, fortæller han.

"Vi har et formelt go/nogo tirsdag aften klokken 18, hvor vi beslutter, om vi åbner onsdag morgen. Men det forventer vi, eftersom der ikke er nogen kritiske ting overhovedet, " siger Carsten Bodahl.

Han oplyser, at Udbetaling Danmark allerede udbetaler ydelser i form af eksempelvis børnebidrag på dagsbasis til nogle borgere. 

Den helt store eksamen bliver dog 19. oktober når hele Danmark på en gang skal have udbetalt den kvartalsvise børne- og ungeydelse.

"Men det er samme program, som vi bruger til de daglige udbetalinger, som vi også bruger den 19.," siger han og fortæller, at ventetiden i telefonsystemet aktuelt er under to sekunder.

Læs også: Gigantisk dansk it-projekt på trapperne

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job