ATP: Sådan går det med gigantisk it-projekt

En af de største it-omlægninger er med premieren på Udbetalinng Danmark en realitet. Se her, hvordan det er gået.

Artikel top billede

Læs også: Gigantisk dansk it-projekt på trapperne

Udbetaling Danmark, der under ATP fra i dag overtager en lang række kommunale opgaver omkring udbetaling af ydelser, er kommet godt fra start.

Det mener vicedirektør hos ATP, Carsten Bodahl.

"Det ser rigtigt godt ud," siger han.

Han fortæller, at de systemer der kører i øjeblikket primært er callcenter- systemet og borger.dk.

Hvad angår de egentlige fagsystemer fra KMD, er Udbetaling Danmark stadig ved at verificere data efter at have foretaget en konvertering af informationerne.

"Og det ser rigtig fint ud. De systemer, som vores kunderådgivere bruger, kommer efter planen først op på onsdag," siger han.

Han fortæller, at verificeringerne i bund og grund går ud på at foretage afstemninger af stikprøver for dermed at kontrollere, at alt ser rigtigt ud.  

Også printersystermerne fungerer, som de skal, fortæller han.

"Vi har et formelt go/nogo tirsdag aften klokken 18, hvor vi beslutter, om vi åbner onsdag morgen. Men det forventer vi, eftersom der ikke er nogen kritiske ting overhovedet, " siger Carsten Bodahl.

Han oplyser, at Udbetaling Danmark allerede udbetaler ydelser i form af eksempelvis børnebidrag på dagsbasis til nogle borgere. 

Den helt store eksamen bliver dog 19. oktober når hele Danmark på en gang skal have udbetalt den kvartalsvise børne- og ungeydelse.

"Men det er samme program, som vi bruger til de daglige udbetalinger, som vi også bruger den 19.," siger han og fortæller, at ventetiden i telefonsystemet aktuelt er under to sekunder.

Læs også: Gigantisk dansk it-projekt på trapperne

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job