It-cheferne delte: Er Windows 8 værd at satse på?

It-cheferne er i den grad splittede over Windows 8. Se her, hvad der taler for og imod det nye system.

Artikel top billede

Læs også:

Windows 8 mod Mountain Lion: Her er dommen

It-chefens svære valg: Hvad gør du med Windows 8?

Top-rådgiver: Derfor skal du bare elske Windows 8

Selvom Microsofts nye Windows 8 med en markant anderledes brugergrænseflade betegnes som en nødvendig fremtidssikring af styresystemet, er det langt fra alle it-chefer, der er klar til at kaste sig over den nye version.

Hvor Windows 7 lå og fortsat ligger lige til højrebenet i de fleste virksomheder, er Windows 8 en lidt mere kringlet sag.

Senest har vores kolleger på Computerworld Norge talt med et par it-ledere om Windows 8. Fritz Ekløff, it-direktør i BW Offshore, siger:

"Vi har testet Windows 8 på bærbare og er ikke imponerede. Det er muligt, at brugergrænsefladen er god på tablets, men på en standard-maskine fungerede det dårligt."

"Jeg tror, at forskellen i forhold til Windows 7 er så stor, at brugere vil få svært ved at genkende det - det er en meget større overgang end fra XP til Windows 7," udtaler Fritz Ekløff.

Integration er et stærkt argument

It-direktør Arild Saastad, som Computerworld Norge også har talt med, er noget mere positivt stemt.

Han har tænkt sig at bringe Windows 8 ind i virksomheden Bertel O. Steen.

"Vi har gavn af at benytte flest mulige produkter fra samme leverandør. Vi har i mange haft mange forskellige produkter fra mange leverandører, hvilket har gjort, at samspil og integration bliver krævende og ikke mindst kostbart," forklarer Arild Saastad.

Hvad med de danske it-chefer?

Vi har også her på Computerworld i Danmark hørt til it-chefernes planer med Windows 8, men det er endnu ikke lykkedes os at finde frem til en virksomhed, der er i gang med at udrulle det nye styresystem.

"Det bliver ikke lige nu. Vi er skiftet til Windows 7, og det er vi ganske godt tilfredse med det," lød det eksempelvis fra it-chef i DLG, Ole Victor Nielsen, da vi talte med ham.

Banebrydende teknologier

Samtidig har eksempelvis Capgemini dog advaret imod, at man forpasser den mulighed for fornyelse, der ligger i Windows 8.

"Det er faktisk det bedste forsøg, jeg har set på at usynliggøre et operativsystem," har det tidligere lydt fra Ron Tolido, senior vice president hos Capgemini.

"Windows 8 fører dig så hurtigt som muligt hen til det, du har brug for, uden at genere dig med de underliggende mekanikker ... Det tager en frisk, fordomsfri tilgang til nutidens og fremtidens virksomheds-udfordringer, så man kan sætte pris på og udnytte potentialet i banebrydende teknologier."

IDC i Danmark har peget på, at erhvervslivet først nu er rigtig klar til Windows 7 og derfor ikke står på spring til Windows 8.

"Sidste år så vi mange firmaer, der migrerede fra XP til Windows 7, og mange andre virksomheder er først kommet i gang med Windows 7 i år," har IDC-analytiker Anders Elbak udtalt.

Læs også:

Windows 8 mod Mountain Lion: Her er dommen

It-chefens svære valg: Hvad gør du med Windows 8?

Top-rådgiver: Derfor skal du bare elske Windows 8

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S