Windows 8-brugere vil meget hellere have Windows 7

En kæmpe rundspørge blandt Windows 8-pionererne viser, at de fleste stadig foretrækker Windows 7.

Artikel top billede

Læs også:
Derfor vil it-chefen være lunken ved Windows 8

Så ofte skal du fremover skifte din Windows ud

Windows 8 er fed - men bliver næppe populær

En forespørgsel blandt 50.000 Windows 8-pionerer viser, at tilfredsheden faktisk var større, da de brugte Windows 7.

Blandt de såkaldte early adopters af Windows 8 er holdningen, at den nye udgave ikke lever op til forgængerens kvaliteter.

Det er Forumswindows8.com, der har spurgt de 50.000 brugere om deres yndlings- og hade-funktioner og om deres generelle vurdering af de to operativsystemer.

"Ifølge spørgeundersøgelsen er det mest populære Windows-system stadig Windows 7, der vurderes højest af 53 procent af besvarelserne. 25 procent giver udtryk for, at Windows 8 er favoritten," kan man læse på tgdaily.com.

Der er dog funktioner i Windows 8, der trækker op i besvarelserne.


Kilde: Tgdaily.com

Hurtig start og enkel installation

Windows 8 vinder således stor accept for den hurtige opstart og lukning, hvilket 56 procent beskriver som deres yndlings-funktion. Desuden værdsættes den enkle installation af 50 procent og Internet Explorer 10 får ros af cirka en tredjedel af brugerne.

På den modsatte vægtskål er lagt de høje systemkrav og prisen. Metro-brugerfladen bliver kun foretrukket af 22 procent af brugerne.

Windows 8 Surface fik en noget blidere medfart, og den blev vurderet mere positivt end både Apples variant og Android. Mere end hver tredje sagde, at Surface var førstevalg.

Man bør dog have i tankerne, at de personer, der har tilkendegivet deres mening, er pionererne og ikke den almindelige bruger, der måske har et mere pragmatisk forhold til teknologi. Samtidig er der tale om et Windows 8 Release Preview og ikke den endelige version.

Den endelige version af Windows 8 kommer først den 26. oktober.

Læs også:
Derfor vil it-chefen være lunken ved Windows 8

Så ofte skal du fremover skifte din Windows ud

Windows 8 er fed - men bliver næppe populær

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS