Windows 8-brugere vil meget hellere have Windows 7

En kæmpe rundspørge blandt Windows 8-pionererne viser, at de fleste stadig foretrækker Windows 7.

Artikel top billede

Læs også:
Derfor vil it-chefen være lunken ved Windows 8

Så ofte skal du fremover skifte din Windows ud

Windows 8 er fed - men bliver næppe populær

En forespørgsel blandt 50.000 Windows 8-pionerer viser, at tilfredsheden faktisk var større, da de brugte Windows 7.

Blandt de såkaldte early adopters af Windows 8 er holdningen, at den nye udgave ikke lever op til forgængerens kvaliteter.

Det er Forumswindows8.com, der har spurgt de 50.000 brugere om deres yndlings- og hade-funktioner og om deres generelle vurdering af de to operativsystemer.

"Ifølge spørgeundersøgelsen er det mest populære Windows-system stadig Windows 7, der vurderes højest af 53 procent af besvarelserne. 25 procent giver udtryk for, at Windows 8 er favoritten," kan man læse på tgdaily.com.

Der er dog funktioner i Windows 8, der trækker op i besvarelserne.


Kilde: Tgdaily.com

Hurtig start og enkel installation

Windows 8 vinder således stor accept for den hurtige opstart og lukning, hvilket 56 procent beskriver som deres yndlings-funktion. Desuden værdsættes den enkle installation af 50 procent og Internet Explorer 10 får ros af cirka en tredjedel af brugerne.

På den modsatte vægtskål er lagt de høje systemkrav og prisen. Metro-brugerfladen bliver kun foretrukket af 22 procent af brugerne.

Windows 8 Surface fik en noget blidere medfart, og den blev vurderet mere positivt end både Apples variant og Android. Mere end hver tredje sagde, at Surface var førstevalg.

Man bør dog have i tankerne, at de personer, der har tilkendegivet deres mening, er pionererne og ikke den almindelige bruger, der måske har et mere pragmatisk forhold til teknologi. Samtidig er der tale om et Windows 8 Release Preview og ikke den endelige version.

Den endelige version af Windows 8 kommer først den 26. oktober.

Læs også:
Derfor vil it-chefen være lunken ved Windows 8

Så ofte skal du fremover skifte din Windows ud

Windows 8 er fed - men bliver næppe populær

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S