Windows 8-brugere vil meget hellere have Windows 7

En kæmpe rundspørge blandt Windows 8-pionererne viser, at de fleste stadig foretrækker Windows 7.

Artikel top billede

Læs også:
Derfor vil it-chefen være lunken ved Windows 8

Så ofte skal du fremover skifte din Windows ud

Windows 8 er fed - men bliver næppe populær

En forespørgsel blandt 50.000 Windows 8-pionerer viser, at tilfredsheden faktisk var større, da de brugte Windows 7.

Blandt de såkaldte early adopters af Windows 8 er holdningen, at den nye udgave ikke lever op til forgængerens kvaliteter.

Det er Forumswindows8.com, der har spurgt de 50.000 brugere om deres yndlings- og hade-funktioner og om deres generelle vurdering af de to operativsystemer.

"Ifølge spørgeundersøgelsen er det mest populære Windows-system stadig Windows 7, der vurderes højest af 53 procent af besvarelserne. 25 procent giver udtryk for, at Windows 8 er favoritten," kan man læse på tgdaily.com.

Der er dog funktioner i Windows 8, der trækker op i besvarelserne.


Kilde: Tgdaily.com

Hurtig start og enkel installation

Windows 8 vinder således stor accept for den hurtige opstart og lukning, hvilket 56 procent beskriver som deres yndlings-funktion. Desuden værdsættes den enkle installation af 50 procent og Internet Explorer 10 får ros af cirka en tredjedel af brugerne.

På den modsatte vægtskål er lagt de høje systemkrav og prisen. Metro-brugerfladen bliver kun foretrukket af 22 procent af brugerne.

Windows 8 Surface fik en noget blidere medfart, og den blev vurderet mere positivt end både Apples variant og Android. Mere end hver tredje sagde, at Surface var førstevalg.

Man bør dog have i tankerne, at de personer, der har tilkendegivet deres mening, er pionererne og ikke den almindelige bruger, der måske har et mere pragmatisk forhold til teknologi. Samtidig er der tale om et Windows 8 Release Preview og ikke den endelige version.

Den endelige version af Windows 8 kommer først den 26. oktober.

Læs også:
Derfor vil it-chefen være lunken ved Windows 8

Så ofte skal du fremover skifte din Windows ud

Windows 8 er fed - men bliver næppe populær

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S