Windows 8-brugere vil meget hellere have Windows 7

En kæmpe rundspørge blandt Windows 8-pionererne viser, at de fleste stadig foretrækker Windows 7.

Artikel top billede

Læs også:
Derfor vil it-chefen være lunken ved Windows 8

Så ofte skal du fremover skifte din Windows ud

Windows 8 er fed - men bliver næppe populær

En forespørgsel blandt 50.000 Windows 8-pionerer viser, at tilfredsheden faktisk var større, da de brugte Windows 7.

Blandt de såkaldte early adopters af Windows 8 er holdningen, at den nye udgave ikke lever op til forgængerens kvaliteter.

Det er Forumswindows8.com, der har spurgt de 50.000 brugere om deres yndlings- og hade-funktioner og om deres generelle vurdering af de to operativsystemer.

"Ifølge spørgeundersøgelsen er det mest populære Windows-system stadig Windows 7, der vurderes højest af 53 procent af besvarelserne. 25 procent giver udtryk for, at Windows 8 er favoritten," kan man læse på tgdaily.com.

Der er dog funktioner i Windows 8, der trækker op i besvarelserne.


Kilde: Tgdaily.com

Hurtig start og enkel installation

Windows 8 vinder således stor accept for den hurtige opstart og lukning, hvilket 56 procent beskriver som deres yndlings-funktion. Desuden værdsættes den enkle installation af 50 procent og Internet Explorer 10 får ros af cirka en tredjedel af brugerne.

På den modsatte vægtskål er lagt de høje systemkrav og prisen. Metro-brugerfladen bliver kun foretrukket af 22 procent af brugerne.

Windows 8 Surface fik en noget blidere medfart, og den blev vurderet mere positivt end både Apples variant og Android. Mere end hver tredje sagde, at Surface var førstevalg.

Man bør dog have i tankerne, at de personer, der har tilkendegivet deres mening, er pionererne og ikke den almindelige bruger, der måske har et mere pragmatisk forhold til teknologi. Samtidig er der tale om et Windows 8 Release Preview og ikke den endelige version.

Den endelige version af Windows 8 kommer først den 26. oktober.

Læs også:
Derfor vil it-chefen være lunken ved Windows 8

Så ofte skal du fremover skifte din Windows ud

Windows 8 er fed - men bliver næppe populær

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    JP/Politikens Hus

    Klient Tekniker

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse