Så ofte skal du fremover skifte din Windows ud

Windows 8 skal være med til at opdrage brugerne til at skifte operativsystem oftere, end de tidligere har gjort. Det er en del af en større plan, lyder analysen.

Artikel top billede

Læs også:
Derfor fravælger erhvervslivet Windows 8

Microsoft-plan: Du skal have nyt ERP-system hvert år

Windows 8 er fed - men bliver næppe populær

For Microsoft-folket er der udsigt til nye versioner af en hel stribe af firmaets produkter, og det er der en langsigtet grund til. 

Windows 8 er selvfølgelig det store navn på Redmond-firmaets kodemenu, men der er også andre topnavne som Windows Server 2012, Exchange Server, Visual Studio, Phone 8, Office 2013 og Lync, som er på vej i den kommende tid eller allerede er ude.

Udskiftningen, i kombination med en fokuseret cloud-strategi, er ifølge en analytiker en del af en større plan, hvor Microsoft vil vænne kunderne til, at software skal skiftes hyppigere.

En strategi, som med succes anvendes af eksempelvis Apple, der udgiver sit styresystem med ganske korte tidsintervaller.

"Microsoft udgiver måske flere produkter, end de behøver i forhold til, hvor ofte erhvervslivet skifter platform. Mange kalder eksempelvis Vista for en alibi-lancering, der kom, fordi Microsoft blev mere opmærksom på Apple, der leverer styresystemer i en lind strøm," siger Benjamin Willum Funder, chefkonsulent hos Dansk IT og ekstern lektor på IT Universitetet.

Kortere levetid til koden

Ved at udgive produkter med kortere intervaller vil Microsoft således gerne vænne sine brugere til, at der er kortere tid mellem udgivelserne på en blød måde.

"Microsoft vil gerne væk fra lange og dyre udviklingsperioder og mere i retning af kortere intervaller," vurderer han.

Derfor skal man ikke se Windows 8 som et selvstændigt system, der eventuelt fejler, men som en del af en langsigtet strategi fra software-giganten fra Redmond, lyder analysen.

"Windows 8 er Microsofts første skridt i retning af en sammenhængende, mobil platform," siger Benjamin Willum Funder og fortsætter:

"Microsoft arbejder sig i retning af, at der ikke går 10 år mellem udskiftningen af styresystemet, men måske nærmere to eller tre år, hvilket eksempelvis kan give nogle fordele i forhold til sikkerhed," siger han.

"Den langsigtede vision er, at levetiden af produkterne bliver kortere."

Læs også:
Derfor fravælger erhvervslivet Windows 8

Microsoft-plan: Du skal have nyt ERP-system hvert år

Windows 8 er fed - men bliver næppe populær

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo