Så ofte skal du fremover skifte din Windows ud

Windows 8 skal være med til at opdrage brugerne til at skifte operativsystem oftere, end de tidligere har gjort. Det er en del af en større plan, lyder analysen.

Artikel top billede

Læs også:
Derfor fravælger erhvervslivet Windows 8

Microsoft-plan: Du skal have nyt ERP-system hvert år

Windows 8 er fed - men bliver næppe populær

For Microsoft-folket er der udsigt til nye versioner af en hel stribe af firmaets produkter, og det er der en langsigtet grund til. 

Windows 8 er selvfølgelig det store navn på Redmond-firmaets kodemenu, men der er også andre topnavne som Windows Server 2012, Exchange Server, Visual Studio, Phone 8, Office 2013 og Lync, som er på vej i den kommende tid eller allerede er ude.

Udskiftningen, i kombination med en fokuseret cloud-strategi, er ifølge en analytiker en del af en større plan, hvor Microsoft vil vænne kunderne til, at software skal skiftes hyppigere.

En strategi, som med succes anvendes af eksempelvis Apple, der udgiver sit styresystem med ganske korte tidsintervaller.

"Microsoft udgiver måske flere produkter, end de behøver i forhold til, hvor ofte erhvervslivet skifter platform. Mange kalder eksempelvis Vista for en alibi-lancering, der kom, fordi Microsoft blev mere opmærksom på Apple, der leverer styresystemer i en lind strøm," siger Benjamin Willum Funder, chefkonsulent hos Dansk IT og ekstern lektor på IT Universitetet.

Kortere levetid til koden

Ved at udgive produkter med kortere intervaller vil Microsoft således gerne vænne sine brugere til, at der er kortere tid mellem udgivelserne på en blød måde.

"Microsoft vil gerne væk fra lange og dyre udviklingsperioder og mere i retning af kortere intervaller," vurderer han.

Derfor skal man ikke se Windows 8 som et selvstændigt system, der eventuelt fejler, men som en del af en langsigtet strategi fra software-giganten fra Redmond, lyder analysen.

"Windows 8 er Microsofts første skridt i retning af en sammenhængende, mobil platform," siger Benjamin Willum Funder og fortsætter:

"Microsoft arbejder sig i retning af, at der ikke går 10 år mellem udskiftningen af styresystemet, men måske nærmere to eller tre år, hvilket eksempelvis kan give nogle fordele i forhold til sikkerhed," siger han.

"Den langsigtede vision er, at levetiden af produkterne bliver kortere."

Læs også:
Derfor fravælger erhvervslivet Windows 8

Microsoft-plan: Du skal have nyt ERP-system hvert år

Windows 8 er fed - men bliver næppe populær

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til WAN, Routing og Switching

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S