Dit 4G-netværk er det rene guf for hackere

Det nye 4G-netværk er ikke bare hurtigt - det vil også tiltrække hackere.

Artikel top billede

Udbredelsen af 4G LTE netværk vil muligvis medføre, at mobiltelefoner i øget omfang bruges i DDoS-angreb på netværk samt datatyveri på mobiltelefoner.

Det skriver Zdnet.com.

Vi kan forvente en markant stigning

Ifølge en analytiker indenfor cybersikkerhed kan hackere gøre brug af 4G-netværkets høje hastigheder, øgede datakapacitet og de hurtigere mobiltelefoner til at udføre angrebene.   

"Vi kan forvente, at der kommer til at være en stigning i aggressive netværksangreb," fortæller analytikeren Michela Menting.

I Danmark leveres LTE fra TDC og Telia. 

Lukrativt mål

En anden analytiker, Patrick Lim fra Verizon, påpeger, at LTE opererer som et IP-netværk, og giver højere bandwith, så mobiltelefoner vil være et "lukrativt" mål for hackere, der søger efter at udvide deres eksisterende botnets.

Han tilføjer at hackere blandt andet kan designe malware, der kan oprette botnets, som herefter kan bruges til at sende spam eller deltage i DDoS-angreb.

Patric Lim siger endvidere, at virksomheder må have en plan klar med processer og procedurer, som it-medarbejdere kan følge, hvis et DDoS-angreb skulle blive aktuelt.

Han tilføjer, at en solid plan for eventuelle fremtidige angreb kan være med til, at virksomheder kan undgå at miste data eller omsætning på den lange bane.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Sektionsleder til IT Porteføljestyring i PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til Lokal IT på Hjørring Kaserne

    Nordjylland

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S