Dit 4G-netværk er det rene guf for hackere

Det nye 4G-netværk er ikke bare hurtigt - det vil også tiltrække hackere.

Artikel top billede

Udbredelsen af 4G LTE netværk vil muligvis medføre, at mobiltelefoner i øget omfang bruges i DDoS-angreb på netværk samt datatyveri på mobiltelefoner.

Det skriver Zdnet.com.

Vi kan forvente en markant stigning

Ifølge en analytiker indenfor cybersikkerhed kan hackere gøre brug af 4G-netværkets høje hastigheder, øgede datakapacitet og de hurtigere mobiltelefoner til at udføre angrebene.   

"Vi kan forvente, at der kommer til at være en stigning i aggressive netværksangreb," fortæller analytikeren Michela Menting.

I Danmark leveres LTE fra TDC og Telia. 

Lukrativt mål

En anden analytiker, Patrick Lim fra Verizon, påpeger, at LTE opererer som et IP-netværk, og giver højere bandwith, så mobiltelefoner vil være et "lukrativt" mål for hackere, der søger efter at udvide deres eksisterende botnets.

Han tilføjer at hackere blandt andet kan designe malware, der kan oprette botnets, som herefter kan bruges til at sende spam eller deltage i DDoS-angreb.

Patric Lim siger endvidere, at virksomheder må have en plan klar med processer og procedurer, som it-medarbejdere kan følge, hvis et DDoS-angreb skulle blive aktuelt.

Han tilføjer, at en solid plan for eventuelle fremtidige angreb kan være med til, at virksomheder kan undgå at miste data eller omsætning på den lange bane.

Læses lige nu

    Annonce

    Zealand Business College

    Faglærer til teknisk efteruddannelse

    Region Sjælland

    Capgemini Danmark A/S

    Head of Digital Trust & Security

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Cognizant

    AI er ikke problemet. Eksekvering er.

    Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S