Dit 4G-netværk er det rene guf for hackere

Det nye 4G-netværk er ikke bare hurtigt - det vil også tiltrække hackere.

Artikel top billede

Udbredelsen af 4G LTE netværk vil muligvis medføre, at mobiltelefoner i øget omfang bruges i DDoS-angreb på netværk samt datatyveri på mobiltelefoner.

Det skriver Zdnet.com.

Vi kan forvente en markant stigning

Ifølge en analytiker indenfor cybersikkerhed kan hackere gøre brug af 4G-netværkets høje hastigheder, øgede datakapacitet og de hurtigere mobiltelefoner til at udføre angrebene.   

"Vi kan forvente, at der kommer til at være en stigning i aggressive netværksangreb," fortæller analytikeren Michela Menting.

I Danmark leveres LTE fra TDC og Telia. 

Lukrativt mål

En anden analytiker, Patrick Lim fra Verizon, påpeger, at LTE opererer som et IP-netværk, og giver højere bandwith, så mobiltelefoner vil være et "lukrativt" mål for hackere, der søger efter at udvide deres eksisterende botnets.

Han tilføjer at hackere blandt andet kan designe malware, der kan oprette botnets, som herefter kan bruges til at sende spam eller deltage i DDoS-angreb.

Patric Lim siger endvidere, at virksomheder må have en plan klar med processer og procedurer, som it-medarbejdere kan følge, hvis et DDoS-angreb skulle blive aktuelt.

Han tilføjer, at en solid plan for eventuelle fremtidige angreb kan være med til, at virksomheder kan undgå at miste data eller omsætning på den lange bane.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,