KMD afviser kritik af konsulenter: "Besynderligt"

KMD afviser kategorisk den kritik, der er blevet fremført af et mindre dansk it-selskab. Besynderligt, lyder det fra KMD.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også: Dansk it-firma skælder ud på KMD-konsulenter

It-firmaet Medialogic bringer på dets hjemmeside en hård kritik af KMD og dets konsulenter, som beskyldes for at ville påvirke udbud ude i kommunerne.

Men KMD afviser blandt kritikken.

"Det er noget usædvanligt og en anelse besynderligt, at en konkurrent vælger at kritisere os på den facon," udtaler pressechef Christoffer Hellmann.

"Særligt i det lys, at det faktuelt ikke er korrekt, det de skriver. Men det må stå for deres egen regning og er ikke noget, vi ønsker at gøre en større sag ud af," lyder det fra ham.

Pressechefen understreger, at det ikke er korrekt, at KMD rådgiver kunderne om udbudsformer.

"Hvorvidt kunderne vælger en udbudsform frem for en anden, er kundernes eget valg."

KMD: Faktuelt forkert
"Faktuelt er det også forkert, at KMD skulle have en fordel ved valg af miniudbud," påpeger han.

Ved alle tre udbudsformer, SKI direkte afkøb, SKI miniudbud eller EU udbud vil kunderne, efter egne kriterier, kunne bedømme samtlige leverandører lige, og de vil derved have en mulighed for at tage et objektivt valg af leverandør på baggrund af netop disse kriterier, forklarer han videre.

"KMD er parate til at indgå aftaler via alle tre udbudsformer. Vi er i den forbindelse glade for, at vi gennem de sidste par år har tegnet en lang række KMD Opera aftaler med kunderne via alle tre udbudsformer," slutter pressechefen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Socialpædagogernes Landsforbund

    Chefkonsulent – digital strategi, IT-arkitektur og leverandørstyring

    Københavnsområdet

    AL Sydbank

    Afdelingsleder til Finans Systemer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect