KMD afviser kritik af konsulenter: "Besynderligt"

KMD afviser kategorisk den kritik, der er blevet fremført af et mindre dansk it-selskab. Besynderligt, lyder det fra KMD.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også: Dansk it-firma skælder ud på KMD-konsulenter

It-firmaet Medialogic bringer på dets hjemmeside en hård kritik af KMD og dets konsulenter, som beskyldes for at ville påvirke udbud ude i kommunerne.

Men KMD afviser blandt kritikken.

"Det er noget usædvanligt og en anelse besynderligt, at en konkurrent vælger at kritisere os på den facon," udtaler pressechef Christoffer Hellmann.

"Særligt i det lys, at det faktuelt ikke er korrekt, det de skriver. Men det må stå for deres egen regning og er ikke noget, vi ønsker at gøre en større sag ud af," lyder det fra ham.

Pressechefen understreger, at det ikke er korrekt, at KMD rådgiver kunderne om udbudsformer.

"Hvorvidt kunderne vælger en udbudsform frem for en anden, er kundernes eget valg."

KMD: Faktuelt forkert
"Faktuelt er det også forkert, at KMD skulle have en fordel ved valg af miniudbud," påpeger han.

Ved alle tre udbudsformer, SKI direkte afkøb, SKI miniudbud eller EU udbud vil kunderne, efter egne kriterier, kunne bedømme samtlige leverandører lige, og de vil derved have en mulighed for at tage et objektivt valg af leverandør på baggrund af netop disse kriterier, forklarer han videre.

"KMD er parate til at indgå aftaler via alle tre udbudsformer. Vi er i den forbindelse glade for, at vi gennem de sidste par år har tegnet en lang række KMD Opera aftaler med kunderne via alle tre udbudsformer," slutter pressechefen.

Annonce

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S