KMD afviser kritik af konsulenter: "Besynderligt"

KMD afviser kategorisk den kritik, der er blevet fremført af et mindre dansk it-selskab. Besynderligt, lyder det fra KMD.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også: Dansk it-firma skælder ud på KMD-konsulenter

It-firmaet Medialogic bringer på dets hjemmeside en hård kritik af KMD og dets konsulenter, som beskyldes for at ville påvirke udbud ude i kommunerne.

Men KMD afviser blandt kritikken.

"Det er noget usædvanligt og en anelse besynderligt, at en konkurrent vælger at kritisere os på den facon," udtaler pressechef Christoffer Hellmann.

"Særligt i det lys, at det faktuelt ikke er korrekt, det de skriver. Men det må stå for deres egen regning og er ikke noget, vi ønsker at gøre en større sag ud af," lyder det fra ham.

Pressechefen understreger, at det ikke er korrekt, at KMD rådgiver kunderne om udbudsformer.

"Hvorvidt kunderne vælger en udbudsform frem for en anden, er kundernes eget valg."

KMD: Faktuelt forkert
"Faktuelt er det også forkert, at KMD skulle have en fordel ved valg af miniudbud," påpeger han.

Ved alle tre udbudsformer, SKI direkte afkøb, SKI miniudbud eller EU udbud vil kunderne, efter egne kriterier, kunne bedømme samtlige leverandører lige, og de vil derved have en mulighed for at tage et objektivt valg af leverandør på baggrund af netop disse kriterier, forklarer han videre.

"KMD er parate til at indgå aftaler via alle tre udbudsformer. Vi er i den forbindelse glade for, at vi gennem de sidste par år har tegnet en lang række KMD Opera aftaler med kunderne via alle tre udbudsformer," slutter pressechefen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    QNAP High Availability sikrer kontinuerlig storage-tjeneste og systemtilgængelighed

    QNAP High Availability er nem at implementere og bruge – og omkostningseffektiv. Perfekt til mindre virksomheder og professionelle med små budgetter.

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

    Mia Vang Petersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S