Dansk top-virksomhed siger farvel til sin CIO

En af Danmarks top-virksomheder skifter ud i toppen af it-afdelingen. CIO'en er ude.

Artikel top billede

Mikael Alexander Ludvigsen er ikke længere vice president for Global IT i Chr. Hansen.

Læs også:
Dansk top-CIO: Sådan får vi global it-setup til at køre

I virksomheden Chr. Hansen hedder lederen af it-afdelingen ikke længere Mikael Alexander Ludvigsen.

Omstændighederne omkring hans exit er endnu ikke blevet offentliggjort.

Er det korrekt, at Mikael Alexander Ludvigsen forlader Chr. Hansen?

"Det er korrekt. Han stopper," fortæller Ulrik Raabjerg Søndergaard, som er kommunikationskonsulent i Chr. Hansen.

Hvorfor gør han det?

"Jeg har netop fået informationen, og jeg kender ikke de nærmere omstændigheder, så det kan jeg ikke svare på."

Chr. Hansen har dog lovet Computerworld at vende tilbage med en forklaring senere på dagen.

I juni var der angivelig ingen kurre på tråden.

Her fortalte CIO'en om firmaets globaliseringsstrategier i denne artikel: Dansk top-CIO: Sådan får vi global it-setup til at køre.

Mikael Alexander Ludvigsens officielle titel var vice president for Global IT. Det har ikke været muligt at træffe ham per telefon.

Chr. Hansen blev stiftet i 1874 og virksomheden har 65 it-medarbejdere. Firmaet fremstiller blandt andet ingredienser til fødevareproduktion og til medicinalindustrien.

Læs også:
Dansk top-CIO: Sådan får vi global it-setup til at køre

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S