Børsnoteret dansk selskab mørklægger CIO's exit

Chr. Hansen holder kortene ualmindelig tæt ind til kroppen i forbindelse med firmaets farvel til CIO, Mikael Alexander Ludvigsen.

Artikel top billede

Læs også:
Dansk top-virksomhed siger farvel til sin CIO

Den danske C20-virksomhed Chr. Hansen har valgt at sige farvel og tak til firmaets CIO.

Men det står ikke helt klart, hvad der egentlig skete, og kortene bliver holdt meget tæt ind til kroppen.

Er Mikael Alexander Ludvigsen blevet fyret fra sit job i Chr. Hansen?

"Det, du får af kommentar fra mig, er, at jeg kan bekræfte at Mikael (Alexander Ludvigsen, red.) er fratrådt, og så kan jeg bekræfte, at vi har indgået en gensidig aftale om, at det var det rigtige tidspunkt at sige pænt farvel til hinanden på," fortæller Klaus Pedersen, der er CFO i Chr. Hansen.

Og han fortsætter:

"Vi indgik aftalen for et stykke tid siden, og han stoppede ved udgangen af september. Mere kan jeg ikke sige," lyder det fra Klaus Pedersen.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra Mikael Alexander Ludvigsen.

Chr. Hansen blev stiftet i 1874 og virksomheden har 65 it-medarbejdere.

Firmaet fremstiller blandt andet ingredienser til fødevareproduktion og til medicinalindustrien.

Læs også:
Dansk top-virksomhed siger farvel til sin CIO

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec