Særlig type danske it-firmaer sælger fantastisk i udlandet

En særlig type danske it-firmaer sælger en stor del af deres ydelser til udlandet. Salget steget voldsomt.

Artikel top billede

Læs også: Dansk Ekspertråd vil eksportere dansk it

Det digitale løft i betalingsbalancen

Landbruget har bacon. It-branchen har it-konsulenter.

Faktisk eksporterer it-branchen mere, end du måske lige går og tror.

I hvert fald stammer rundt regnet 20 procent af omsætningen hos danske it-rådgivningsfirmaer fra salg til udlandet.

Det viser en analyse fra DI Videnrådgiverne, der er en selvstændig forening under Dansk Industri med over 1000 medlemmer bestående af forskellige rådgivnings- og konsulentvirksomheder.

I analysen har man set på virksomheder i Danmarks Statistiks to branchekoder: "Konsulentbistand vedr. informationsteknologi" og "Computerprogrammering".

Tallene viser, at branchens omsætning er steget med 1,8 procent i første halvår af 2012 i forhold til samme periode sidste år.

Eksporten rykker

Væksten stammer udelukkende fra eksport, viser analysen.

For i perioden er den indenlandske omsætning kun steget med 0,6 procent, mens eksporten er steget med over seks procent.

Ser man alene på de seneste tre måneder er den indenlandske omsætning endda gået lidt tilbage.

I andet kvartal 2012 omsatte it-virksomhederne i disse branchekoder for 9,9 milliarder kroner, mens eksporten var 2,6 milliarder kroner.

Eksportfremgangen er sket på de markeder, hvor Danmarks allerede eksporterer en del til. Nemlig primært nærmarkederne og USA.

Disse lande køber især danske it-ydelser

Eksport af data- og informationstjenester,
2. kvartal 2012.

Sverige
797 millioner kroner.
 
Norge
401 millioner kroner.
 
USA
276 millioner kroner.
 
Tyskland
234 millioner kroner.
  

Vækst i eksport af data- og informationstjenester,

2 kvartal 2012.

Sverige
30,2 procent.
 
Norge
15,2 procent.
 
USA
22,7 procent.
 
Tyskland
9,9 procent.
  

Andel af samlet eksport.

 
Sverige
27 procent.
 
Norge
14 procent.
 
USA
9 procent.
 
Tyskland
8
 
I alt
58 procent.

Kilde: DI Videnrådgiverne.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Informationssikkerhedsofficer til Akkreditering & Compliance

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank