Særlig type danske it-firmaer sælger fantastisk i udlandet

En særlig type danske it-firmaer sælger en stor del af deres ydelser til udlandet. Salget steget voldsomt.

Artikel top billede

Læs også: Dansk Ekspertråd vil eksportere dansk it

Det digitale løft i betalingsbalancen

Landbruget har bacon. It-branchen har it-konsulenter.

Faktisk eksporterer it-branchen mere, end du måske lige går og tror.

I hvert fald stammer rundt regnet 20 procent af omsætningen hos danske it-rådgivningsfirmaer fra salg til udlandet.

Det viser en analyse fra DI Videnrådgiverne, der er en selvstændig forening under Dansk Industri med over 1000 medlemmer bestående af forskellige rådgivnings- og konsulentvirksomheder.

I analysen har man set på virksomheder i Danmarks Statistiks to branchekoder: "Konsulentbistand vedr. informationsteknologi" og "Computerprogrammering".

Tallene viser, at branchens omsætning er steget med 1,8 procent i første halvår af 2012 i forhold til samme periode sidste år.

Eksporten rykker

Væksten stammer udelukkende fra eksport, viser analysen.

For i perioden er den indenlandske omsætning kun steget med 0,6 procent, mens eksporten er steget med over seks procent.

Ser man alene på de seneste tre måneder er den indenlandske omsætning endda gået lidt tilbage.

I andet kvartal 2012 omsatte it-virksomhederne i disse branchekoder for 9,9 milliarder kroner, mens eksporten var 2,6 milliarder kroner.

Eksportfremgangen er sket på de markeder, hvor Danmarks allerede eksporterer en del til. Nemlig primært nærmarkederne og USA.

Disse lande køber især danske it-ydelser

Eksport af data- og informationstjenester,
2. kvartal 2012.

Sverige
797 millioner kroner.
 
Norge
401 millioner kroner.
 
USA
276 millioner kroner.
 
Tyskland
234 millioner kroner.
  

Vækst i eksport af data- og informationstjenester,

2 kvartal 2012.

Sverige
30,2 procent.
 
Norge
15,2 procent.
 
USA
22,7 procent.
 
Tyskland
9,9 procent.
  

Andel af samlet eksport.

 
Sverige
27 procent.
 
Norge
14 procent.
 
USA
9 procent.
 
Tyskland
8
 
I alt
58 procent.

Kilde: DI Videnrådgiverne.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S