Særlig type danske it-firmaer sælger fantastisk i udlandet

En særlig type danske it-firmaer sælger en stor del af deres ydelser til udlandet. Salget steget voldsomt.

Artikel top billede

Læs også: Dansk Ekspertråd vil eksportere dansk it

Det digitale løft i betalingsbalancen

Landbruget har bacon. It-branchen har it-konsulenter.

Faktisk eksporterer it-branchen mere, end du måske lige går og tror.

I hvert fald stammer rundt regnet 20 procent af omsætningen hos danske it-rådgivningsfirmaer fra salg til udlandet.

Det viser en analyse fra DI Videnrådgiverne, der er en selvstændig forening under Dansk Industri med over 1000 medlemmer bestående af forskellige rådgivnings- og konsulentvirksomheder.

I analysen har man set på virksomheder i Danmarks Statistiks to branchekoder: "Konsulentbistand vedr. informationsteknologi" og "Computerprogrammering".

Tallene viser, at branchens omsætning er steget med 1,8 procent i første halvår af 2012 i forhold til samme periode sidste år.

Eksporten rykker

Væksten stammer udelukkende fra eksport, viser analysen.

For i perioden er den indenlandske omsætning kun steget med 0,6 procent, mens eksporten er steget med over seks procent.

Ser man alene på de seneste tre måneder er den indenlandske omsætning endda gået lidt tilbage.

I andet kvartal 2012 omsatte it-virksomhederne i disse branchekoder for 9,9 milliarder kroner, mens eksporten var 2,6 milliarder kroner.

Eksportfremgangen er sket på de markeder, hvor Danmarks allerede eksporterer en del til. Nemlig primært nærmarkederne og USA.

Disse lande køber især danske it-ydelser

Eksport af data- og informationstjenester,
2. kvartal 2012.

Sverige
797 millioner kroner.
 
Norge
401 millioner kroner.
 
USA
276 millioner kroner.
 
Tyskland
234 millioner kroner.
  

Vækst i eksport af data- og informationstjenester,

2 kvartal 2012.

Sverige
30,2 procent.
 
Norge
15,2 procent.
 
USA
22,7 procent.
 
Tyskland
9,9 procent.
  

Andel af samlet eksport.

 
Sverige
27 procent.
 
Norge
14 procent.
 
USA
9 procent.
 
Tyskland
8
 
I alt
58 procent.

Kilde: DI Videnrådgiverne.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CIO 2027

    Andre events |

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    3. juni 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,