Særlig type danske it-firmaer sælger fantastisk i udlandet

En særlig type danske it-firmaer sælger en stor del af deres ydelser til udlandet. Salget steget voldsomt.

Artikel top billede

Læs også: Dansk Ekspertråd vil eksportere dansk it

Det digitale løft i betalingsbalancen

Landbruget har bacon. It-branchen har it-konsulenter.

Faktisk eksporterer it-branchen mere, end du måske lige går og tror.

I hvert fald stammer rundt regnet 20 procent af omsætningen hos danske it-rådgivningsfirmaer fra salg til udlandet.

Det viser en analyse fra DI Videnrådgiverne, der er en selvstændig forening under Dansk Industri med over 1000 medlemmer bestående af forskellige rådgivnings- og konsulentvirksomheder.

I analysen har man set på virksomheder i Danmarks Statistiks to branchekoder: "Konsulentbistand vedr. informationsteknologi" og "Computerprogrammering".

Tallene viser, at branchens omsætning er steget med 1,8 procent i første halvår af 2012 i forhold til samme periode sidste år.

Eksporten rykker

Væksten stammer udelukkende fra eksport, viser analysen.

For i perioden er den indenlandske omsætning kun steget med 0,6 procent, mens eksporten er steget med over seks procent.

Ser man alene på de seneste tre måneder er den indenlandske omsætning endda gået lidt tilbage.

I andet kvartal 2012 omsatte it-virksomhederne i disse branchekoder for 9,9 milliarder kroner, mens eksporten var 2,6 milliarder kroner.

Eksportfremgangen er sket på de markeder, hvor Danmarks allerede eksporterer en del til. Nemlig primært nærmarkederne og USA.

Disse lande køber især danske it-ydelser

Eksport af data- og informationstjenester,
2. kvartal 2012.

Sverige
797 millioner kroner.
 
Norge
401 millioner kroner.
 
USA
276 millioner kroner.
 
Tyskland
234 millioner kroner.
  

Vækst i eksport af data- og informationstjenester,

2 kvartal 2012.

Sverige
30,2 procent.
 
Norge
15,2 procent.
 
USA
22,7 procent.
 
Tyskland
9,9 procent.
  

Andel af samlet eksport.

 
Sverige
27 procent.
 
Norge
14 procent.
 
USA
9 procent.
 
Tyskland
8
 
I alt
58 procent.

Kilde: DI Videnrådgiverne.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    NOVAX A/S

    Developer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job