Særlig type danske it-firmaer sælger fantastisk i udlandet

En særlig type danske it-firmaer sælger en stor del af deres ydelser til udlandet. Salget steget voldsomt.

Artikel top billede

Læs også: Dansk Ekspertråd vil eksportere dansk it

Det digitale løft i betalingsbalancen

Landbruget har bacon. It-branchen har it-konsulenter.

Faktisk eksporterer it-branchen mere, end du måske lige går og tror.

I hvert fald stammer rundt regnet 20 procent af omsætningen hos danske it-rådgivningsfirmaer fra salg til udlandet.

Det viser en analyse fra DI Videnrådgiverne, der er en selvstændig forening under Dansk Industri med over 1000 medlemmer bestående af forskellige rådgivnings- og konsulentvirksomheder.

I analysen har man set på virksomheder i Danmarks Statistiks to branchekoder: "Konsulentbistand vedr. informationsteknologi" og "Computerprogrammering".

Tallene viser, at branchens omsætning er steget med 1,8 procent i første halvår af 2012 i forhold til samme periode sidste år.

Eksporten rykker

Væksten stammer udelukkende fra eksport, viser analysen.

For i perioden er den indenlandske omsætning kun steget med 0,6 procent, mens eksporten er steget med over seks procent.

Ser man alene på de seneste tre måneder er den indenlandske omsætning endda gået lidt tilbage.

I andet kvartal 2012 omsatte it-virksomhederne i disse branchekoder for 9,9 milliarder kroner, mens eksporten var 2,6 milliarder kroner.

Eksportfremgangen er sket på de markeder, hvor Danmarks allerede eksporterer en del til. Nemlig primært nærmarkederne og USA.

Disse lande køber især danske it-ydelser

Eksport af data- og informationstjenester,
2. kvartal 2012.

Sverige
797 millioner kroner.
 
Norge
401 millioner kroner.
 
USA
276 millioner kroner.
 
Tyskland
234 millioner kroner.
  

Vækst i eksport af data- og informationstjenester,

2 kvartal 2012.

Sverige
30,2 procent.
 
Norge
15,2 procent.
 
USA
22,7 procent.
 
Tyskland
9,9 procent.
  

Andel af samlet eksport.

 
Sverige
27 procent.
 
Norge
14 procent.
 
USA
9 procent.
 
Tyskland
8
 
I alt
58 procent.

Kilde: DI Videnrådgiverne.

Annonceindlæg fra Axcess Nordic

AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job