Av for den: Pc-markedet ramt af historisk nedtur

Pc-producenterne havde store forventninger til salget i 2012. Det er bare slet ikke gået efter planen.

Artikel top billede

Læs også:

Pc'en på vej til at uddø: Her er dens afløsere

Nye tider: Derfor er en pc ikke længere en pc

Derfor vil tablet-pc'en ændre alt ved dit it-forbrug

Der var tårnhøje forventninger til de nye ultrabooks fra pc-producenterne, da champagnepropperne sprang ved årskiftet.

Som vi tidligere har skrevet, lader successen vente på sig.

Det viser sig nu helt konkret ved, at det globale salg af pc'er for første gang i mere end et årti vil falde.

Det skriver analysefirmaet iSuppli, der udgiver rapporter om hardware-markedet.

"Det totale pc-marked forventes i 2012 at trække sig sammen med 1,2 procent til 348,7 millioner enheder fra 352,8 i 2011. Ikke siden 2001, for mere end et årti siden, har den globale pc-industri lidt under sådan et fald."


iSuppli skriver, at nu, hvor producenterne har afsluttet årets tredje kvartal, er optimismen, der indledte året, blevet erstattet af fortvivelse. Nu er det i stedet 2013, man satser på bliver året, hvor industrien igen er tilbage i god form. 

Havde forudset fald - men ikke så stort

Også IDC er nu ude med nye tal for pc-markedet, og de viser stort set samme tendens.

IDC havde på forhånd ventet, at det ville blive et stille tredje kvartal, fordi mange venter på det nye Windows 8, ligesom man fortsat oplever et pres fra produkter som smartphones og tablet-pc'er og kæmper med den generelle krisestemning blandt forbrugerne.

"Ikke desto mindre viser resultaterne, på trods af et allerede konservativt bud, pc'ernes sårbarheder og tabet af opmærksomhed fra forbrugerne, der indtil for få år siden flokkedes om back-to-school-tilbud i tredje kvartal," skriver IDC.

Dette afgør pc-producenternes skæbne

Læs også:

Fremtidens fil-system: Mapperne forsvinder fra din pc

Derfor vil tablet-pc'en ændre alt ved dit it-forbrug

Krisen kommer blandt andet til udtryk i nedenstående figur, hvor det ses, at selskaber som HP, Dell og Acer oplevede store fald i tredje kvartal i forhold til samme kvartal sidste år, der også var præget af krisen.

Selvom Lenovo oplever medvind for tiden, ender pc-producenterne alligevel ud med et samlet fald på 8,9 procent i antallet af shipments i forhold til tredje kvartal sidste år.  


Kan Windows 8 redde pc-producenterne?
Det, alle i industrien nu venter på, er, hvordan Microsofts nye Windows 8-styresystem vil påvirke salget.

Microsoft har selv høje forventninger til denne Windows-version, men meninger om det markant anderledes styresystem har været noget delte både blandt forbrugere, it-chefer, analytikere og it-medierne.

Windows 8 lanceres sidst i denne måned.

Samtidig peger iSuppli på, at det bliver afgørende for pc-producenterne, om ultrabook'en som produktkategori for alvor får et gennembrud.

Ligesom den markante medvind, som smartphones og tablets har oplevet i de senere år, forbliver en betydelig udfordring for de mere traditionelle pc-produkter.

Læs også:

Pc'en på vej til at uddø: Her er dens afløsere

Fremtidens fil-system: Mapperne forsvinder fra din pc

Nye tider: Derfor er en pc ikke længere en pc

Derfor vil tablet-pc'en ændre alt ved dit it-forbrug

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Statens IT

    Teknisk stærk IT-konsulent

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-tekniker - Specialist i bred IT-support og service i PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S