Av for den: Pc-markedet ramt af historisk nedtur

Pc-producenterne havde store forventninger til salget i 2012. Det er bare slet ikke gået efter planen.

Artikel top billede

Læs også:

Pc'en på vej til at uddø: Her er dens afløsere

Nye tider: Derfor er en pc ikke længere en pc

Derfor vil tablet-pc'en ændre alt ved dit it-forbrug

Der var tårnhøje forventninger til de nye ultrabooks fra pc-producenterne, da champagnepropperne sprang ved årskiftet.

Som vi tidligere har skrevet, lader successen vente på sig.

Det viser sig nu helt konkret ved, at det globale salg af pc'er for første gang i mere end et årti vil falde.

Det skriver analysefirmaet iSuppli, der udgiver rapporter om hardware-markedet.

"Det totale pc-marked forventes i 2012 at trække sig sammen med 1,2 procent til 348,7 millioner enheder fra 352,8 i 2011. Ikke siden 2001, for mere end et årti siden, har den globale pc-industri lidt under sådan et fald."


iSuppli skriver, at nu, hvor producenterne har afsluttet årets tredje kvartal, er optimismen, der indledte året, blevet erstattet af fortvivelse. Nu er det i stedet 2013, man satser på bliver året, hvor industrien igen er tilbage i god form. 

Havde forudset fald - men ikke så stort

Også IDC er nu ude med nye tal for pc-markedet, og de viser stort set samme tendens.

IDC havde på forhånd ventet, at det ville blive et stille tredje kvartal, fordi mange venter på det nye Windows 8, ligesom man fortsat oplever et pres fra produkter som smartphones og tablet-pc'er og kæmper med den generelle krisestemning blandt forbrugerne.

"Ikke desto mindre viser resultaterne, på trods af et allerede konservativt bud, pc'ernes sårbarheder og tabet af opmærksomhed fra forbrugerne, der indtil for få år siden flokkedes om back-to-school-tilbud i tredje kvartal," skriver IDC.

Dette afgør pc-producenternes skæbne

Læs også:

Fremtidens fil-system: Mapperne forsvinder fra din pc

Derfor vil tablet-pc'en ændre alt ved dit it-forbrug

Krisen kommer blandt andet til udtryk i nedenstående figur, hvor det ses, at selskaber som HP, Dell og Acer oplevede store fald i tredje kvartal i forhold til samme kvartal sidste år, der også var præget af krisen.

Selvom Lenovo oplever medvind for tiden, ender pc-producenterne alligevel ud med et samlet fald på 8,9 procent i antallet af shipments i forhold til tredje kvartal sidste år.  


Kan Windows 8 redde pc-producenterne?
Det, alle i industrien nu venter på, er, hvordan Microsofts nye Windows 8-styresystem vil påvirke salget.

Microsoft har selv høje forventninger til denne Windows-version, men meninger om det markant anderledes styresystem har været noget delte både blandt forbrugere, it-chefer, analytikere og it-medierne.

Windows 8 lanceres sidst i denne måned.

Samtidig peger iSuppli på, at det bliver afgørende for pc-producenterne, om ultrabook'en som produktkategori for alvor får et gennembrud.

Ligesom den markante medvind, som smartphones og tablets har oplevet i de senere år, forbliver en betydelig udfordring for de mere traditionelle pc-produkter.

Læs også:

Pc'en på vej til at uddø: Her er dens afløsere

Fremtidens fil-system: Mapperne forsvinder fra din pc

Nye tider: Derfor er en pc ikke længere en pc

Derfor vil tablet-pc'en ændre alt ved dit it-forbrug

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS