Av for den: Pc-markedet ramt af historisk nedtur

Pc-producenterne havde store forventninger til salget i 2012. Det er bare slet ikke gået efter planen.

Artikel top billede

Læs også:

Pc'en på vej til at uddø: Her er dens afløsere

Nye tider: Derfor er en pc ikke længere en pc

Derfor vil tablet-pc'en ændre alt ved dit it-forbrug

Der var tårnhøje forventninger til de nye ultrabooks fra pc-producenterne, da champagnepropperne sprang ved årskiftet.

Som vi tidligere har skrevet, lader successen vente på sig.

Det viser sig nu helt konkret ved, at det globale salg af pc'er for første gang i mere end et årti vil falde.

Det skriver analysefirmaet iSuppli, der udgiver rapporter om hardware-markedet.

"Det totale pc-marked forventes i 2012 at trække sig sammen med 1,2 procent til 348,7 millioner enheder fra 352,8 i 2011. Ikke siden 2001, for mere end et årti siden, har den globale pc-industri lidt under sådan et fald."


iSuppli skriver, at nu, hvor producenterne har afsluttet årets tredje kvartal, er optimismen, der indledte året, blevet erstattet af fortvivelse. Nu er det i stedet 2013, man satser på bliver året, hvor industrien igen er tilbage i god form. 

Havde forudset fald - men ikke så stort

Også IDC er nu ude med nye tal for pc-markedet, og de viser stort set samme tendens.

IDC havde på forhånd ventet, at det ville blive et stille tredje kvartal, fordi mange venter på det nye Windows 8, ligesom man fortsat oplever et pres fra produkter som smartphones og tablet-pc'er og kæmper med den generelle krisestemning blandt forbrugerne.

"Ikke desto mindre viser resultaterne, på trods af et allerede konservativt bud, pc'ernes sårbarheder og tabet af opmærksomhed fra forbrugerne, der indtil for få år siden flokkedes om back-to-school-tilbud i tredje kvartal," skriver IDC.

Dette afgør pc-producenternes skæbne

Læs også:

Fremtidens fil-system: Mapperne forsvinder fra din pc

Derfor vil tablet-pc'en ændre alt ved dit it-forbrug

Krisen kommer blandt andet til udtryk i nedenstående figur, hvor det ses, at selskaber som HP, Dell og Acer oplevede store fald i tredje kvartal i forhold til samme kvartal sidste år, der også var præget af krisen.

Selvom Lenovo oplever medvind for tiden, ender pc-producenterne alligevel ud med et samlet fald på 8,9 procent i antallet af shipments i forhold til tredje kvartal sidste år.  


Kan Windows 8 redde pc-producenterne?
Det, alle i industrien nu venter på, er, hvordan Microsofts nye Windows 8-styresystem vil påvirke salget.

Microsoft har selv høje forventninger til denne Windows-version, men meninger om det markant anderledes styresystem har været noget delte både blandt forbrugere, it-chefer, analytikere og it-medierne.

Windows 8 lanceres sidst i denne måned.

Samtidig peger iSuppli på, at det bliver afgørende for pc-producenterne, om ultrabook'en som produktkategori for alvor får et gennembrud.

Ligesom den markante medvind, som smartphones og tablets har oplevet i de senere år, forbliver en betydelig udfordring for de mere traditionelle pc-produkter.

Læs også:

Pc'en på vej til at uddø: Her er dens afløsere

Fremtidens fil-system: Mapperne forsvinder fra din pc

Nye tider: Derfor er en pc ikke længere en pc

Derfor vil tablet-pc'en ændre alt ved dit it-forbrug

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Lenovo

    Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

    AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Semler IT

    Power Platform Specialist til Semler IT

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    FE søger PKI-specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS