Av for den: Pc-markedet ramt af historisk nedtur

Pc-producenterne havde store forventninger til salget i 2012. Det er bare slet ikke gået efter planen.

Artikel top billede

Læs også:

Pc'en på vej til at uddø: Her er dens afløsere

Nye tider: Derfor er en pc ikke længere en pc

Derfor vil tablet-pc'en ændre alt ved dit it-forbrug

Der var tårnhøje forventninger til de nye ultrabooks fra pc-producenterne, da champagnepropperne sprang ved årskiftet.

Som vi tidligere har skrevet, lader successen vente på sig.

Det viser sig nu helt konkret ved, at det globale salg af pc'er for første gang i mere end et årti vil falde.

Det skriver analysefirmaet iSuppli, der udgiver rapporter om hardware-markedet.

"Det totale pc-marked forventes i 2012 at trække sig sammen med 1,2 procent til 348,7 millioner enheder fra 352,8 i 2011. Ikke siden 2001, for mere end et årti siden, har den globale pc-industri lidt under sådan et fald."


iSuppli skriver, at nu, hvor producenterne har afsluttet årets tredje kvartal, er optimismen, der indledte året, blevet erstattet af fortvivelse. Nu er det i stedet 2013, man satser på bliver året, hvor industrien igen er tilbage i god form. 

Havde forudset fald - men ikke så stort

Også IDC er nu ude med nye tal for pc-markedet, og de viser stort set samme tendens.

IDC havde på forhånd ventet, at det ville blive et stille tredje kvartal, fordi mange venter på det nye Windows 8, ligesom man fortsat oplever et pres fra produkter som smartphones og tablet-pc'er og kæmper med den generelle krisestemning blandt forbrugerne.

"Ikke desto mindre viser resultaterne, på trods af et allerede konservativt bud, pc'ernes sårbarheder og tabet af opmærksomhed fra forbrugerne, der indtil for få år siden flokkedes om back-to-school-tilbud i tredje kvartal," skriver IDC.

Dette afgør pc-producenternes skæbne

Læs også:

Fremtidens fil-system: Mapperne forsvinder fra din pc

Derfor vil tablet-pc'en ændre alt ved dit it-forbrug

Krisen kommer blandt andet til udtryk i nedenstående figur, hvor det ses, at selskaber som HP, Dell og Acer oplevede store fald i tredje kvartal i forhold til samme kvartal sidste år, der også var præget af krisen.

Selvom Lenovo oplever medvind for tiden, ender pc-producenterne alligevel ud med et samlet fald på 8,9 procent i antallet af shipments i forhold til tredje kvartal sidste år.  


Kan Windows 8 redde pc-producenterne?
Det, alle i industrien nu venter på, er, hvordan Microsofts nye Windows 8-styresystem vil påvirke salget.

Microsoft har selv høje forventninger til denne Windows-version, men meninger om det markant anderledes styresystem har været noget delte både blandt forbrugere, it-chefer, analytikere og it-medierne.

Windows 8 lanceres sidst i denne måned.

Samtidig peger iSuppli på, at det bliver afgørende for pc-producenterne, om ultrabook'en som produktkategori for alvor får et gennembrud.

Ligesom den markante medvind, som smartphones og tablets har oplevet i de senere år, forbliver en betydelig udfordring for de mere traditionelle pc-produkter.

Læs også:

Pc'en på vej til at uddø: Her er dens afløsere

Fremtidens fil-system: Mapperne forsvinder fra din pc

Nye tider: Derfor er en pc ikke længere en pc

Derfor vil tablet-pc'en ændre alt ved dit it-forbrug

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S