Minister: Grønt lys til kontroversielt fiber-udbud

Ringkøbing-Skjerns omdiskuterede fiber-udbud, der kan skabe problemer for TDC's kobberforretning, er i orden, lyder det fra afgående Erhvervs-og vækstminister.

Artikel top billede

(Foto: SF /)

Læs også:

Nyt fiberudbud kan blive en bombe under TDC

Disse firmaer kigger sultent på banebrydende fiber-ordre

Det vakte en del debat blandt Computerworlds læsere, da Ringkøbing-Skjern kommune for nylig sendte et alternativt fiber-udbud på gaden.

Udover at levere fiberbredbånd til kommunen skal leverandøren nemlig også levere fiber til samtlige borgere og virksomheder i kommunen til en max-pris bestemt af kommunen.

Udbuddet udelukker blandt andet TDC i at byde ind med en kobberløsning, og erhvervs- og vækstminister Ole Sohn blev inddraget for give sit syn på lovligheden af udbuddet.

Kolliderer ikke med teleloven

Men den afgående minister kan ikke se, at udbuddet skulle kunne kollidere med teleloven.

"Telelovens regler vedrører alene Erhvervsstyrelsens regulering af teleselskaber med stærk markedsposition og har således ikke nogen indflydelse på, hvilke udbudsvilkår en kommune må fastsætte," står der i svaret på §20-spørgsmålet om, hvorvidt udbuddet er foreneligt med den nuværende teleregulering, herunder markedsvilkår og teknologineutralitet.

Medmindre udbuddet er skræddersyet for at favorisere bestemte leverandører, skulle udbudsreglerne heller ikke byde på forhindringer, fremgår det af Ole Sohns svar på et andet §20-spørgsmål.

"En myndighed er som udgangspunkt fri til at bestemme egne behov og dermed fastlægge krav og ønsker. Blot skal myndigheden overholde de krav, der følger af lovgivningen i øvrigt. En myndighed må dog ikke bestemme sine behov eller fastlægge sine krav til anskaffelsen med det formål at favorisere eksempelvis visse nationale eller lokale leverandører."

Skal have lige muligheder

"Tilbudsgiverne skal således have lige muligheder. En myndighed har dog ikke pligt til at sænke sine krav til en ydelse, blot fordi kun én eller nogle få leverandører vil kunne levere det ønskede, hvis kravene i øvrigt er saglige, fx ved at stille krav om funktionalitet. Det kan eksempelvis være krav om en vis upload - eller downloadhastighed i et udbud om bredbånd."

Når det så er sagt, kan Erhvervsministeren ikke udtale sig nærmere om det konkrete udbud, da det er Klagenævnet for Udbud der, i tilfælde af en klage, tager endelig stilling til, om udbuddet er i strid med udbudsreglerne.

Hos Ringkøbing-Skjern kommune løfter man indtil videre armene i vejret over Erhvervsministerens svar.

"Vi er glade for, at Erhvervs- og Vækstministeriet umiddelbart tolker reglerne på samme måde, som vi har tolket dem," lyder det fra Jesper Lemming, kommunikationskonsulent i Ringkøbing-Skjern kommune.

Udbudsfristen udløb egentlig i sidste uge, efter at TDC havde fået udskudt fristen med en uge. Den er nu blevet udskudt med endnu en uge efter ønske fra EnergiMidt, der er en anden af de seks prækvalificerede leverandører til udbuddet.

Læs også:

Nyt fiberudbud kan blive en bombe under TDC

Disse firmaer kigger sultent på banebrydende fiber-ordre

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job