Stifter og tidligere ejer ude af dansk telekæmpe

Den danske producent af højteknologisk teleudstyr har nu ikke længere glæde af grundlæggerens ekspertise. Han forlader nemlig kommandobroen ved udgangen af november.

Artikel top billede

Læs også:
Aftale på plads: Lars Thrane sælger alle sine aktier

Lars Thrane efter salg af livsværk: Ingen kommentarer

Det danske firma Thrane & Thrane, der producerer udstyr til satellit-kommunikation, fortsætter nu driften uden Lars Thrane, der har stiftet virksomheden sammen med sin tvillingebror, Per Thrane.

Firmaet hedder i dag Cobham SATCOM, efter den blev opkøbt af firmaet Cobham.

Opkøbet af firmaet Thrane & Thrane var en omstridt proces, hvor blandt andet Lars Thrane havde nogle meget markante meninger om forløbet.

Han kaldte blandt andet Cobhams aktieopkøb i virksomheden for et fjendtligt opkøbsforsøg. Og nu forlader stifteren så sin virksomhed.

Det oplyses i en pressemeddelelse fra Cobham SATCOM.

"Lars har informeret bestyrelsen om, at han forlader virksomheden i slutningen af november. Vi respekterer hans beslutning, og vi ønsker ham alt godt i fremtiden," lyder det fra Walther Thygesen, underdirektør i Cobham SATCOM, og han fortsætter:

"Han har skabt et fantastisk selskab, som vi vil fortsætte med at udvikle under Cobhams ejerskab og med det danske leder-team."

Den var ventet

Afgangen kommer ikke som den store overraskelse for en it-analytiker.

"Det er en naturlig konsekvens af den overtagelse. Det var næsten dømt til fiasko fra starten, når den ene part har tilkendegivet sin uvilje i forbindelse med overtagelsen," siger Anders Elbak, analytiker i IDC.

"I sådanne situationer ser man ofte, at den tidligere ejer fortsætter som leder i en kort periode, for herefter at forsvinde."

Han mener således ikke, at der er tale om en forretningsmæssig beslutning.

"Jeg tror ikke, det har handlet om, hvordan firmaet klare sig, det er nogle personlige og følelsesmæssige komplikationer, der har gjort udslaget."

"Desuden kan det være, at Lars Thrane har nye planer i støbeskeen, som han vil afprøve."

Læs også:
Aftale på plads: Lars Thrane sælger alle sine aktier

Lars Thrane efter salg af livsværk: Ingen kommentarer

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job