Stifter og tidligere ejer ude af dansk telekæmpe

Den danske producent af højteknologisk teleudstyr har nu ikke længere glæde af grundlæggerens ekspertise. Han forlader nemlig kommandobroen ved udgangen af november.

Artikel top billede

Læs også:
Aftale på plads: Lars Thrane sælger alle sine aktier

Lars Thrane efter salg af livsværk: Ingen kommentarer

Det danske firma Thrane & Thrane, der producerer udstyr til satellit-kommunikation, fortsætter nu driften uden Lars Thrane, der har stiftet virksomheden sammen med sin tvillingebror, Per Thrane.

Firmaet hedder i dag Cobham SATCOM, efter den blev opkøbt af firmaet Cobham.

Opkøbet af firmaet Thrane & Thrane var en omstridt proces, hvor blandt andet Lars Thrane havde nogle meget markante meninger om forløbet.

Han kaldte blandt andet Cobhams aktieopkøb i virksomheden for et fjendtligt opkøbsforsøg. Og nu forlader stifteren så sin virksomhed.

Det oplyses i en pressemeddelelse fra Cobham SATCOM.

"Lars har informeret bestyrelsen om, at han forlader virksomheden i slutningen af november. Vi respekterer hans beslutning, og vi ønsker ham alt godt i fremtiden," lyder det fra Walther Thygesen, underdirektør i Cobham SATCOM, og han fortsætter:

"Han har skabt et fantastisk selskab, som vi vil fortsætte med at udvikle under Cobhams ejerskab og med det danske leder-team."

Den var ventet

Afgangen kommer ikke som den store overraskelse for en it-analytiker.

"Det er en naturlig konsekvens af den overtagelse. Det var næsten dømt til fiasko fra starten, når den ene part har tilkendegivet sin uvilje i forbindelse med overtagelsen," siger Anders Elbak, analytiker i IDC.

"I sådanne situationer ser man ofte, at den tidligere ejer fortsætter som leder i en kort periode, for herefter at forsvinde."

Han mener således ikke, at der er tale om en forretningsmæssig beslutning.

"Jeg tror ikke, det har handlet om, hvordan firmaet klare sig, det er nogle personlige og følelsesmæssige komplikationer, der har gjort udslaget."

"Desuden kan det være, at Lars Thrane har nye planer i støbeskeen, som han vil afprøve."

Læs også:
Aftale på plads: Lars Thrane sælger alle sine aktier

Lars Thrane efter salg af livsværk: Ingen kommentarer

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job