Stifter og tidligere ejer ude af dansk telekæmpe

Den danske producent af højteknologisk teleudstyr har nu ikke længere glæde af grundlæggerens ekspertise. Han forlader nemlig kommandobroen ved udgangen af november.

Artikel top billede

Læs også:
Aftale på plads: Lars Thrane sælger alle sine aktier

Lars Thrane efter salg af livsværk: Ingen kommentarer

Det danske firma Thrane & Thrane, der producerer udstyr til satellit-kommunikation, fortsætter nu driften uden Lars Thrane, der har stiftet virksomheden sammen med sin tvillingebror, Per Thrane.

Firmaet hedder i dag Cobham SATCOM, efter den blev opkøbt af firmaet Cobham.

Opkøbet af firmaet Thrane & Thrane var en omstridt proces, hvor blandt andet Lars Thrane havde nogle meget markante meninger om forløbet.

Han kaldte blandt andet Cobhams aktieopkøb i virksomheden for et fjendtligt opkøbsforsøg. Og nu forlader stifteren så sin virksomhed.

Det oplyses i en pressemeddelelse fra Cobham SATCOM.

"Lars har informeret bestyrelsen om, at han forlader virksomheden i slutningen af november. Vi respekterer hans beslutning, og vi ønsker ham alt godt i fremtiden," lyder det fra Walther Thygesen, underdirektør i Cobham SATCOM, og han fortsætter:

"Han har skabt et fantastisk selskab, som vi vil fortsætte med at udvikle under Cobhams ejerskab og med det danske leder-team."

Den var ventet

Afgangen kommer ikke som den store overraskelse for en it-analytiker.

"Det er en naturlig konsekvens af den overtagelse. Det var næsten dømt til fiasko fra starten, når den ene part har tilkendegivet sin uvilje i forbindelse med overtagelsen," siger Anders Elbak, analytiker i IDC.

"I sådanne situationer ser man ofte, at den tidligere ejer fortsætter som leder i en kort periode, for herefter at forsvinde."

Han mener således ikke, at der er tale om en forretningsmæssig beslutning.

"Jeg tror ikke, det har handlet om, hvordan firmaet klare sig, det er nogle personlige og følelsesmæssige komplikationer, der har gjort udslaget."

"Desuden kan det være, at Lars Thrane har nye planer i støbeskeen, som han vil afprøve."

Læs også:
Aftale på plads: Lars Thrane sælger alle sine aktier

Lars Thrane efter salg af livsværk: Ingen kommentarer

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28 april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job