Stifter og tidligere ejer ude af dansk telekæmpe

Den danske producent af højteknologisk teleudstyr har nu ikke længere glæde af grundlæggerens ekspertise. Han forlader nemlig kommandobroen ved udgangen af november.

Artikel top billede

Læs også:
Aftale på plads: Lars Thrane sælger alle sine aktier

Lars Thrane efter salg af livsværk: Ingen kommentarer

Det danske firma Thrane & Thrane, der producerer udstyr til satellit-kommunikation, fortsætter nu driften uden Lars Thrane, der har stiftet virksomheden sammen med sin tvillingebror, Per Thrane.

Firmaet hedder i dag Cobham SATCOM, efter den blev opkøbt af firmaet Cobham.

Opkøbet af firmaet Thrane & Thrane var en omstridt proces, hvor blandt andet Lars Thrane havde nogle meget markante meninger om forløbet.

Han kaldte blandt andet Cobhams aktieopkøb i virksomheden for et fjendtligt opkøbsforsøg. Og nu forlader stifteren så sin virksomhed.

Det oplyses i en pressemeddelelse fra Cobham SATCOM.

"Lars har informeret bestyrelsen om, at han forlader virksomheden i slutningen af november. Vi respekterer hans beslutning, og vi ønsker ham alt godt i fremtiden," lyder det fra Walther Thygesen, underdirektør i Cobham SATCOM, og han fortsætter:

"Han har skabt et fantastisk selskab, som vi vil fortsætte med at udvikle under Cobhams ejerskab og med det danske leder-team."

Den var ventet

Afgangen kommer ikke som den store overraskelse for en it-analytiker.

"Det er en naturlig konsekvens af den overtagelse. Det var næsten dømt til fiasko fra starten, når den ene part har tilkendegivet sin uvilje i forbindelse med overtagelsen," siger Anders Elbak, analytiker i IDC.

"I sådanne situationer ser man ofte, at den tidligere ejer fortsætter som leder i en kort periode, for herefter at forsvinde."

Han mener således ikke, at der er tale om en forretningsmæssig beslutning.

"Jeg tror ikke, det har handlet om, hvordan firmaet klare sig, det er nogle personlige og følelsesmæssige komplikationer, der har gjort udslaget."

"Desuden kan det være, at Lars Thrane har nye planer i støbeskeen, som han vil afprøve."

Læs også:
Aftale på plads: Lars Thrane sælger alle sine aktier

Lars Thrane efter salg af livsværk: Ingen kommentarer

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior projektkonsulent til program Digital og Operativ Transformation

    Københavnsområdet

    Viborg Kommune

    Informationssikkerhedskonsulent

    Midtjylland

    KMD A/S

    Udvikler

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til Lokal IT Servicecenter i Region Hovedstaden

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S