Citrix indleder hed affære med netværksgigant

Barcelona: På Citrix' Synergy-konference afslørede værten et fremtidigt tæt samarbejde med en netværksgigant, der kan være med til at blæse Citrix-salget kraftigt fremad.

Artikel top billede

Den mobile cloud-æra.

Sådan lyder udsigten til den næste store it-trend ifølge Citrix og Cisco, der på Citrix' Synergy-konference fortalte, at de to amerikanske it-selskaber nu indgår et meget tæt partnerskab omkring leveringen af applikationer fra skyen.

Partnerskabet startede reelt for et år siden med levering af virtuelle desktops, men fra den store scene i konferencecentret i Barcelona, fortalte Cisco-chef John Chambers fra et videolink, at de to selskaber havde meget mere til fælles end blot det.

"Vi deler mange af de samme visioner for fremtiden," lød det fra John Chambers på videoen.

Vild vækst i mobildata

Citrix-direktør Mark Templeton havde forinden fortalte baggrunden for den kommende mobile cloud-æra som afløseren for den nuværende store trend med webbaseret arkitektur, der tog over efter client-server-æraen, der igen afløste mainframe-tiden.

Opridsningen skete med baggrund i IDC-tal, hvor Citrix-direktøren gjorde det klart, at den mobile efterspørgsel på data og services vil eksplodere i den nærmeste fremtid med 50 gange så meget mobiltrafik over smartphones i 2015 i forhold til i dag.

Samtidig forventer Cisco og Citrix, at der i 2016 vil være 10 milliarder mobile enheder, hvilket næsten svarer til en fordobling i forhold til i dag.

Derudover lyder forventningerne på, at over 30 procent af de mobile data inden for et årti vil komme fra cloud services, som de to partnere vil søge at sætte sig på.

Boost af Netscaler-salg

Mere konkret vil det tættere partnerskab betyde, at Cisco integrerer Citrix' NetScaler i sit unified computing servers-setup (UCS) og anbefaler Citrix' 10. version af NetScaler til sine kunder.

Forventningerne lyder på, at samarbejdet vil kunne booste salget Netscaler betydeligt.

Samtidig skal Ciscos USC, ONE-komponenter og Nexus serie integreres med Citrix CloudPlatform, XenServer og Apache CloudStack.

Ciscos CTO, Padmasree Warrior, fortalte på en efterfølgende pressekonference, at de to selskaber med tiden vil udvikle fællesprodukter, og at teknikere fra de to selskaber derfor også vil indgå i projekt-grupper sammen med optimering af apps-levering fra forskellige clouds.

Hun understregede ved den lejlighed, at Cisco trods det nu tætte parløb med Citrix ikke har i sinde at opgive sit partnerskab med Citrix-konkurrenten VMware, som netværksgiganten har været med til at holde hånden under siden virtualiseringsselskabets begyndelse.

Læs også:

Trods skuffelse: Derfor tror Citrix stadig på desktop-virtualisering.

Sådan vil Citrix' levere Windows-apps i fremtiden.

Sådan har Podio udviklet sig siden Citrix-opkøb.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28 april 2026 | Gratis deltagelse

    KMD A/S

    Senior Service Delivery Manager (SDM)

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job