Skoleintra tilbage i drift i sidste sekund før lektietid

Skolernes digitale kontaktbog, it-systemet Skoleintra, er oppe efter dagelangt nedbrud. Årsagen er stadig ukendt.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Det lykkedes søndag eftermiddag Uni-C at få liv i it-systemet Skoleintra efter et flere dage langt nedbrud, som betød, at halvdelen af landets skoler ikke kunne logge på systemet.

Det skete få timer før alle landets elever, lærere og forældre til skolebørn søndag sidst på eftermiddagen loggede på systemet for at tjekke bøger, lektier og beskeder inden skolestarten i dag.

Dermed var det alligevel muligt for store dele af landets elever at gå på nettet og se, hvilke lektier de havde for til mandag.

Hos Uni-C fortæller vicedirektør for kunder og digitalisering, Jakob Harder, at Skoleintra bruges af alle landets grundskoler, på nær én.

Ukendt fejl

"Det var enormt vigtigt, at vi nåede den deadline, for vi kan se, at fra søndag aften begynder lærerene at logge på for at bruge det igen," siger han.

Derfor var det held i uheld, at mange af landets skoler holdt efterårsferie da fejlen opstod i torsdags .

Han fortæller, at Uni-C stadig ikke ved præcis hvad, der er årsag til fejlen men, at først prioriteten har været at få systemet op at køre igen.

"Så bliver der analyseret på hvad, der skete, når de lige har fået lov at sove natten til i dag," siger han.

Systemet kom endelig i luften søndag ved frokosttid, men efterfølgende skulle systemets data verificeres for tab. Midt på eftermiddagen var systemet klart til brug.

Måske firmeware-opdatering

Problemet opstod tilsyneladende efter en opgradering af firmware på noget hardware i driftsmiljøet i forbindelse med en anden fejl.

"Men hvorfor det har haft så relativt omfattede konsekvenser, har vi ikke fået analyseret færdigt endnu."

Han fortæller, at det foreløbig tyder på, at fejlen ikke som sådan havde noget at gøre med selve systemet, men med driftsmiljøet.

Det lykkedes omkring klokken 13 at få systemerne i drift igen, mens data var gennemverificeret klokken 15.14.

Adviseringer kan mangle

Jakob Harder fortæller, at firmaet er gået metodisk frem efter en plan for at fejlsøge systemet, fordi eventuelle rettelser skal overvejes nøje.

Al data er ifølge Jakob Harder sikret, men enkelte adviseringer fra lærere, der har lagt ting op mens systemet brød ned, kan mangle.

Han fortæller, at Uni-C nu vil arbejde på at finde årsagen til at problemet opstod for derved at kunne undgå, at det sker igen en anden gang.

Søstersystemet Børneintra, der benyttes af omkring en fjerdedel af landets førskole-institutioner, var også ramt af nedbruddet hos Uni-C.

Du kan læse mere om, hvor vild en gennemdigitaliseret dansk skole kan blive her.

Læs også:

Så vild kan en gennemdigitaliseret dansk skole blive.

Kritik: Vi er i gang med at bygge it-taberskoler.

It-branchen snyder sig selv for formue på skole-it.

Lærer-formand: Drop nu den digitale eksamen.

Folkeskolen får intet ud af dyre it-investeringer.

Ny KMD-direktør: Sådan vil vi redde it i folkeskolen.

Sådan bør danske skoler håndtere elevers it-grej.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S