Skoleintra tilbage i drift i sidste sekund før lektietid

Skolernes digitale kontaktbog, it-systemet Skoleintra, er oppe efter dagelangt nedbrud. Årsagen er stadig ukendt.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Det lykkedes søndag eftermiddag Uni-C at få liv i it-systemet Skoleintra efter et flere dage langt nedbrud, som betød, at halvdelen af landets skoler ikke kunne logge på systemet.

Det skete få timer før alle landets elever, lærere og forældre til skolebørn søndag sidst på eftermiddagen loggede på systemet for at tjekke bøger, lektier og beskeder inden skolestarten i dag.

Dermed var det alligevel muligt for store dele af landets elever at gå på nettet og se, hvilke lektier de havde for til mandag.

Hos Uni-C fortæller vicedirektør for kunder og digitalisering, Jakob Harder, at Skoleintra bruges af alle landets grundskoler, på nær én.

Ukendt fejl

"Det var enormt vigtigt, at vi nåede den deadline, for vi kan se, at fra søndag aften begynder lærerene at logge på for at bruge det igen," siger han.

Derfor var det held i uheld, at mange af landets skoler holdt efterårsferie da fejlen opstod i torsdags .

Han fortæller, at Uni-C stadig ikke ved præcis hvad, der er årsag til fejlen men, at først prioriteten har været at få systemet op at køre igen.

"Så bliver der analyseret på hvad, der skete, når de lige har fået lov at sove natten til i dag," siger han.

Systemet kom endelig i luften søndag ved frokosttid, men efterfølgende skulle systemets data verificeres for tab. Midt på eftermiddagen var systemet klart til brug.

Måske firmeware-opdatering

Problemet opstod tilsyneladende efter en opgradering af firmware på noget hardware i driftsmiljøet i forbindelse med en anden fejl.

"Men hvorfor det har haft så relativt omfattede konsekvenser, har vi ikke fået analyseret færdigt endnu."

Han fortæller, at det foreløbig tyder på, at fejlen ikke som sådan havde noget at gøre med selve systemet, men med driftsmiljøet.

Det lykkedes omkring klokken 13 at få systemerne i drift igen, mens data var gennemverificeret klokken 15.14.

Adviseringer kan mangle

Jakob Harder fortæller, at firmaet er gået metodisk frem efter en plan for at fejlsøge systemet, fordi eventuelle rettelser skal overvejes nøje.

Al data er ifølge Jakob Harder sikret, men enkelte adviseringer fra lærere, der har lagt ting op mens systemet brød ned, kan mangle.

Han fortæller, at Uni-C nu vil arbejde på at finde årsagen til at problemet opstod for derved at kunne undgå, at det sker igen en anden gang.

Søstersystemet Børneintra, der benyttes af omkring en fjerdedel af landets førskole-institutioner, var også ramt af nedbruddet hos Uni-C.

Du kan læse mere om, hvor vild en gennemdigitaliseret dansk skole kan blive her.

Læs også:

Så vild kan en gennemdigitaliseret dansk skole blive.

Kritik: Vi er i gang med at bygge it-taberskoler.

It-branchen snyder sig selv for formue på skole-it.

Lærer-formand: Drop nu den digitale eksamen.

Folkeskolen får intet ud af dyre it-investeringer.

Ny KMD-direktør: Sådan vil vi redde it i folkeskolen.

Sådan bør danske skoler håndtere elevers it-grej.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Analytics, BI og AI

Integrer data på tværs af systemer og skab en intelligent dataplatform. Lær hvordan du opfylder krav, styrker governance og udnytter AI til valide analyser. Få konkrete løsninger, der gør din data til forretningens stærkeste aktiv. Se programmet...

Andre events | København Ø

People Tech 2025 – hvor HR møder IT

Deltag og oplev, hvordan People Tech 2025 kan gøre HR til en nøglespiller i fremtidens forretningsstrategi.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S