Apple skovler penge ind trods krisen: Så vildt er det

Apples netop offentliggjorte regnskab afslører, at selskabets pengetank snart ikke kan være i Californien længere.

Artikel top billede

Læs også:

Et år på posten: Sådan har Tim Cook givet Steve Jobs baghjul

Et år siden: Sådan har Steve Jobs' død forandret Apple

Da Steve Jobs døde, frygtede mange, at det ville betyde enden for Apples vilde vækst.

Siden har det dog vist sig, at Tim Cook til fulde mestrer opgaven at føre selskabet videre - hvilket i praktsis betyder, at der hele tiden skal sælges flere iDimser, så aktionærerne kan gnide sig i hænderne over de stigende aktiekurser.

I det netop offentliggjorte regnskab for fjerde kvartal og finansåret 2012 samlet set er der således heller ingen slinger i valsen at spore.

"Vi er meget tilfredse med at have genereret mere end 41 milliarder dollars (241 milliarder kroner) i nettoindkomst," udtaler Apples finansdirektør, Peter Oppenheimer, om årsresultat.

Dividerer man det resultat ud på 365 dage, får man en daglig nettoindkomst på 660 millioner kroner. Eller endnu mere sigende: Hver eneste time døgnet rundt ryger der 27,5 millioner kroner ind på Apple-kontoen. 

I 2011 var nettoindkomsten på lige godt 26 milliarder dollars.

Den samlede omsætning i 2012 lander på 156,5 milliarder dollars. Det svarer til godt og vel 922 milliarder kroner.

iPhone driver væksten

Alene i regnskabsårets fjerde kvartal, der blev afsluttet 29. september, solgte Apple 26,9 millioner iPhones, hvilket svarer til 58 procent flere end i samme kvartal i 2011.

Der blev i fjerde kvartal også solgt 14 millioner iPads, en 26 procents stigning, og 4,9 millioner Macs, en stigning på en procent.

Kun salget af iPods faldt med 19 procent til i alt 5,3 millioner solgte iPods i kvartalet.

"Vi er meget stolte over at kunne afslutte et fantastisk finansår med rekort-resultater i september," udtaler Tim Cook som administrerende direktør i Apple.

Læs også:

Et år på posten: Sådan har Tim Cook givet Steve Jobs baghjul

Et år siden: Sådan har Steve Jobs' død forandret Apple

Læses lige nu

    Annonce

    Statens IT

    Teamleder til SAP kompetencecenter

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Data- og Forretningsspecialist til Dataplatform i PET

    Københavnsområdet

    Kræftens Bekæmpelse

    IT-driftsleder

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,