Apple skovler penge ind trods krisen: Så vildt er det

Apples netop offentliggjorte regnskab afslører, at selskabets pengetank snart ikke kan være i Californien længere.

Artikel top billede

Læs også:

Et år på posten: Sådan har Tim Cook givet Steve Jobs baghjul

Et år siden: Sådan har Steve Jobs' død forandret Apple

Da Steve Jobs døde, frygtede mange, at det ville betyde enden for Apples vilde vækst.

Siden har det dog vist sig, at Tim Cook til fulde mestrer opgaven at føre selskabet videre - hvilket i praktsis betyder, at der hele tiden skal sælges flere iDimser, så aktionærerne kan gnide sig i hænderne over de stigende aktiekurser.

I det netop offentliggjorte regnskab for fjerde kvartal og finansåret 2012 samlet set er der således heller ingen slinger i valsen at spore.

"Vi er meget tilfredse med at have genereret mere end 41 milliarder dollars (241 milliarder kroner) i nettoindkomst," udtaler Apples finansdirektør, Peter Oppenheimer, om årsresultat.

Dividerer man det resultat ud på 365 dage, får man en daglig nettoindkomst på 660 millioner kroner. Eller endnu mere sigende: Hver eneste time døgnet rundt ryger der 27,5 millioner kroner ind på Apple-kontoen. 

I 2011 var nettoindkomsten på lige godt 26 milliarder dollars.

Den samlede omsætning i 2012 lander på 156,5 milliarder dollars. Det svarer til godt og vel 922 milliarder kroner.

iPhone driver væksten

Alene i regnskabsårets fjerde kvartal, der blev afsluttet 29. september, solgte Apple 26,9 millioner iPhones, hvilket svarer til 58 procent flere end i samme kvartal i 2011.

Der blev i fjerde kvartal også solgt 14 millioner iPads, en 26 procents stigning, og 4,9 millioner Macs, en stigning på en procent.

Kun salget af iPods faldt med 19 procent til i alt 5,3 millioner solgte iPods i kvartalet.

"Vi er meget stolte over at kunne afslutte et fantastisk finansår med rekort-resultater i september," udtaler Tim Cook som administrerende direktør i Apple.

Læs også:

Et år på posten: Sådan har Tim Cook givet Steve Jobs baghjul

Et år siden: Sådan har Steve Jobs' død forandret Apple

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS