Et år siden: Sådan har Steve Jobs' død forandret Apple

ComputerViews: Det er præcis et år siden, at Apple-stifter Steve Jobs døde. Her er det Apple, der lever videre.

Artikel top billede

Læs også:

Apples Steve Jobs er død

Nekrolog: Farvel til den modige pioner og æstetiker

Et år på posten: Sådan har Tim Cook givet Steve Jobs baghjul

ComputerViews: Den 5. oktober 2011 måtte Apple meddele omverdenen, at Steve Jobs var død.

"Apple har mistet et visionært og kreativt geni, og verden har mistet et fantastisk menneske," skrev Apple.

"Steve efterlader en virksomhed, som kun han kunne have bygget, og hans ånd vil for altid være fundamentet i Apple."

Det er præcis et år siden i dag.

Nu er det Tim Cook, der står i spidsen for Steve Jobs' livsprojekt. Som vi allerede har skrevet i forbindelse med Cooks et-års-jubilæum, så gør han det i overbevisende stil.

Kritikere vil argumentere, at han først og fremmest rider videre på den iPhone- og iPad-bølge, Steve Jobs satte gang i inden sin død.

Måler man på salgstal, regnskaber og aktiekurser, så har Tim Cook dog god grund til at være tilfreds.

Sådan er Apple anderledes i dag

Men har Apple ændret sig med den nye CEO, eller er Steve Jobs' ånd fortsat fundamentet i Apple, sådan som det lød for et år siden?

Steve Jobs stiftede selskabet Apple i 1976 sammen med Steve Wozniak og var helt frem til sin død manden, folk forbandt med det amerikanske selskab.

Sammen med Microsofts Bill Gates er han det største it-ikon nogensinde.

Tim Cook blev chief operating officer i 2007 efter at have været en del af Apple siden 1998.

Han blev fra alle sider set som et yderst driftsikkert CEO-valg, og det har vist sig at holde stik.

Ikke en ny Steve Jobs

Men Steve Jobs kunne noget med det der "one more thing."

Han kunne få verden til at gå amok. Steve Jobs var en ener, og både tilhængere og modstandere af Apples univers må anerkende hans evner som leder og frontfigur.  

Det er i skyggen af legenden Steve Jobs, Tim Cook nu leder Apple.

Det er formentlig forklaringen på, at noget af den hype og fan-kultur, der tidligere har præget Apple, er falmet i det seneste år.

Apples store udfordring

Eksempelvis har der ikke været nær den samme jubel og hype omkring den nyeste iPhone 5, som det var tilfældet, da Steve Jobs stadig var at finde på scenen til selskabets lanceringer.

Udfordringen for Apple i denne omgang har været, at iPhone 5, når alt kommer til alt, "blot" er endnu en version af et allerede velkendt produkt.

Den er forbedret, ja, men det er stadig den iPhone, Apple introducerede tilbage i 2007.

Sådan var det også, da Tim Cook præsenterede Den nye iPad og nye Mac-computere.

Produkterne fejler intet, men noget af den magi, Steve Jobs formåede at drysse ud over publikum ved sine lanceringer, er forsvundet.

Det skal Tim Cook bevise 

Pengene vælter stadig ind hos Apple. Aktionærerne kan glæde sig over aktiekursen, og forhandlerne af Apples produkter langer stadig iPads og iPhones over diskene i ét væk.  

Udfordringen?

Hele fan-kulturen og euforien omkring Apple toppede med Steve Jobs' død. 

Steve Jobs var ikke Gud, men det blev han ophøjet til.
Tim Cook er en driftssikker frontfigur i selskabet, men han er ikke Steve Jobs.

Før eller siden har Apple brug for at komme op med en helt ny produkt-type igen, hvis de vilde salgstal og aktiekurser skal fortsætte.

Vi har endnu til gode at se, om Tim Cook er manden, der - som Steve Jobs kunne - kan præsentere et produkt, der skaber nye markeder og ændrer alt på de eksisterende. 

Læs også:

Apples Steve Jobs er død

Nekrolog: Farvel til den modige pioner og æstetiker

Et år på posten: Sådan har Tim Cook givet Steve Jobs baghjul

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S