Derfor trækker Lego på skuldrene over Windows 8

Hos den danske legetøjsgigant Lego er der blot skuldertræk til overs for Microsofts store Windows 8-lancering. Læs her hvorfor.

Artikel top billede

Læs også:

Windows-æraen er slut: Her er it-afdelingens fremtid.

Windows' skæbnedag: Hele it-verdenen holder vejret

Video og billeder: Storslået lancering af Windows 8

Hos legetøjsfabrikanten Lego er der ikke den store travlhed i forbindelse med Microsofts gigant-lancering af softwareselskabets ottende Windows-version, som du kan læse mere om her.

Det fortæller Legos teknologidirektør Esben Viskum til Computerworld.

"Vi har ingen ambitioner om at være først og hurtigst med at implementere Windows 8 på vores pc'er, da vi ikke ser det som en revolution for vores forretning," forklarer Esben Viskum.

Han nævner, at Legos 8.000 pc'er med fortrinsvis Windows 7 løbende vil blive udskiftet, og her kan Windows 8 så komme i spil.

"Vi udskifter cirka en tredjedel af vores pc'er om året, og der vil vi naturligvis løbende kigge på mulighederne for Windows 8, men det kommer til at ske som en helt naturlig life cycle management og ikke som en revolution," lyder budskabet fra Lego.

Windows 8 er nicheprodukt

Set på det hastigt voksende marked for mobile enheder som smartphones og tablets anskuer Legos teknologi-direktør Windows 8 som et direkte nicheprodukt.

"Apples iOS og Googles Android-platform er ved at lukke markedet for mobile enheder, og der vil Windows 8 være mindre vigtigt. Jeg håber på, at Microsoft får fodfæste på markedet, fordi det altid er godt med konkurrence, men jeg tror ikke på det lige foreløbigt," fortæller Esben Viskum fra Lego.

Han peger på, at mobile enheder spækket med saftige forretningshemmeligheder også fremover skal kontrolleres heftigt fra it-afdelingens side, men det drejer sig om et minimalt antal mobile enheder, der kommer under Windows-kontrol.

"Vi kommer fra en tid, hvor vi er vant til at styre Windows-maskiner med hård hånd, men dagens realiteter er, at vi har en masse eksterne konsulenter og samarbejdspartnere, og der kan vi ikke bare tvinge Windows 8 og medfølgende applikationer ned over disse folk," siger Esben Viskum.

Fik succes med consumerization

Legos teknologi-direktør peger på, at Microsoft opnåede stor succes med Windows-platformen ved først at sælge den til forbrugere, hvorefter den støt og sikkert røg ind som it-standard-platformen i virksomhederne, hvorefter den nu også er havnet i serverrummene.

På samme måde er nutidens fremmarch af mobile enheder i forbrugernes hænder også med til at ændre spillereglerne for, hvilke produkter en virksomhed som Lego kigger efter.

Esben Viskum mener, at Microsofts nyeste Windows-version er noget af det ypperste nogensinde fra Microsoft. Men han forventer ikke, at det vil blive en storsællert internt i legetøjsgiganten.

"Brugerne efterspørger ikke Windows-platformen så meget som tidligere, fordi de efterhånden er blevet vant til at arbejde på andre devices end den traditionelle pc. Og nu er det svært at vænne folk til starttider på fem minutter, hvis de kan undgå det," lyder det fra Esben Viskum.

Læs også:

Windows-æraen er slut: Her er it-afdelingens fremtid.

Windows' skæbnedag: Hele it-verdenen holder vejret

Video og billeder: Storslået lancering af Windows 8

Navnenyt fra it-Danmark

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S