PenSam: Her er grunden til vores it-problemer

Efter politianmeldelse lover PenSam, at virksomheden vil udskifte et ældre it-system, der er årsag til manglende udsendelse af årsopgørelser.

Artikel top billede

Læs også:
Pensam: Sådan løser vi vores alvorlige it-udfordringer

Derfor har finanstilsynet anmeldt PenSam til Politiet

Efter flere kunde-henvendelser til Finanstilsynet er virksomheden PenSam nu blevet anmeldt til politiet.

Det sker, fordi Finanstilsynet mener, at PenSam ikke overholder informationsbekendtgørelsen ved ikke at udsende årsopgørelser til kunderne indenfor den fastsatte tidsramme. Det kan du læse mere om her.

PenSams administrerende direktør, Helen Kobæk, meddeler til Computerworld, at et ældre it-indbetalingssystem er skyld i problemerne.

Hun vil nu løse problemet ved at udskifte til et nyt system.

"Vi har et ældre indbetalingssystem, der står for at skulle udskiftes nu. Alderdomstegnene, der er i indbetalingssystemet, er ikke fjernet endnu," siger hun.

Finanstilsynet har helt tilbage fra 2008 flere gange rettet henvendelse til PenSam om at få bragt problemerne i orden.

PenSam kunne da også i 2010 skriftligt meddele Finanstilsynet, at it-problemerne nu var løst.

"Vi mente på daværende tidspunkt, at fejlen var løst. Der genopstod desværre fejl på den samme kundegruppe," siger Helen Kobæk.

Kunderne må vente lidt

Hos PenSam meddeler man, at det er en gammel sag, og at de nye årsopgørelser bliver udsendt som planlagt.

PenSam understreger samtidig, at det kun er 10.000 kunder, der er ramt af problemet.

"Det er en meget lille del af kunderne, der har haft problemer. Det drejer sig om 10.000 ud af 360.000 kunder, der ikke har modtaget deres oplysninger, og de kan altså se frem til at modtage deres opgørelser i slutningen af november og frem mod december," siger Helen Kobæk.

Nye årsopgørelser vil ifølge PenSam blive udsendt uden problemer, og kunderne kan derfor se frem til opgørelserne i løbet af de kommende måneder.

"I år får alle kunderne deres opgørelser. Det kommer i et nyt system, Pensions Overblikket, og det er derfor, at oplysningerne først bliver sendt så sent på året," siger Helen Kobæk.

PenSam er klar til at betale

Ifølge en pressemeddelelse påPenSam hjemmeside skriver virksomheden, at eventuelle bøder vil blive betalt.

"Vi tager sagen alvorligt og er parate til at betale en bøde for ikke at have overholdt reglerne. For at undgå at det vil ske igen, har vi centraliseret it-driften og øget det ledelsesmæssige fokus på området," skriver Helen Kobæk.

Virksomheden understreger samtidigt, at problematikken tages alvorligt.

"Derudover kan jeg garantere, at vi i ledelsen har fuld fokus på at få sendt årsopgørelser ud til alle kunder. Det har vi i år og det vil vi også have i årene fremover", siger Helen Kobæk.

Læs også:
Pensam: Sådan løser vi vores alvorlige it-udfordringer

Derfor har finanstilsynet anmeldt PenSam til Politiet

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Sektionschef til Enterprise Arkitektur i Forsvaret på Østerbro

Københavnsområdet

Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljø

Teamleder til Application Management

Fyn

KMD A/S

Senior Solution Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS