Så få it-afdelinger er klar til at satse på Windows 8

Windows 8 er klar til at indtage virksomhederne, men meget tyder på, at it-cheferne har tænkt sig at lurepasse fra sidelinjen i stedet for at gå i gang med opgraderingen.

Artikel top billede

Læs også:

Windows' skæbnedag: Hele it-verdenen holder vejret

Windows 7 eller Windows 8: Sådan træffer du dit valg

Microsofts nye Windows 8 rummer mange interessante nyheder, men det er ikke noget, der får it-cheferne rundt omkring i virksomhederne til at stå klar med pengepungen.

I stedet har it-cheferne været meget delte i forhold til Windows 8, ikke mindst fordi rigtig mange nu endelig har fået rullet Windows 7 ud i organisationen - og er fint tilfredse med det system.

Derfor er det nu et svært valg, om man i de kommende år skal satse på Windows 7 eller Windows 8, og det ser ud til, at Windows 8 indtil videre risikerer at blive taberen i det spil.

I hvert fald mener Gartner, at "90 procent af virksomhederne frem til 2015 vil undgå udrulning af Windows 8 i stor skala."

Ikke klar til Windows 8 endnu

Gartner skriver, at Microsoft var nødt til at foretage moderniseringen af Windows og nu vil forsøge at skubbe it-organisationer over på denne nye brugergrænseflade så hurtigt som muligt.

"Men de fleste virksomheder og deres betroede leverandører er ikke klar til denne forandring endnu, og Gartner forudser, at virksomhederne vil ønske at vente på mere stabilitet, før de går videre."

"Mens Microsoft som en teknologi-virksomhed kan forestage disse forandringer med en højere hastighed, så kan den største del af kundebasen ikke rykke så hurtigt. Markedet vil være tid om at modnes, og de fleste virksomheder vil sidde på sidelinjen indtil videre."

Som Computerworld har skrevet, tyder meget på, at også danske it-chefer er noget tilbageholdende med at kaste sig over Windows 8.

Holdningen til denne meget anderledes version af Microsofts styresystem er delte blandt de it-ansvarlige, og samtidig så er Windows 7 så godt et system, at man ikke ligefrem har travlt med en opgradering.

"Det bliver ikke lige nu. Vi er skiftet til Windows 7, og det er vi ganske godt tilfredse med det," lød det eksempelvis fra it-chef i DLG, Ole Victor Nielsen, da vi talte med ham.

Samtidig er der dog også dem, der mener, at Microsoft med Windows 8 har skabt et styresystem, der gør virksomhederne i stand til at favne fremtiden.

Eksempelvis har en Capgemini-rådgiver forklaret:

"Windows 8 fører dig så hurtigt som muligt hen til det, du har brug for, uden at genere dig med de underliggende mekanikker ... Det tager en frisk, fordomsfri tilgang til nutidens og fremtidens virksomheds-udfordringer, så man kan sætte pris på og udnytte potentialet i banebrydende teknologier."

Kender du til en dansk virksomhed, der er i gang med at rulle Windows 8 ud, så send os gerne en mail.

Læs også:

Windows' skæbnedag: Hele it-verdenen holder vejret

Windows 7 eller Windows 8: Sådan træffer du dit valg

Læses lige nu

    Quadsat ApS

    Software Developer

    Fyn

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Sparekassen Danmark

    Dataudvikler til IT og Operations i Hobro

    Nordjylland

    Statens IT

    Windows Server specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job