Derfor kommer TDC uskadt gennem priskrig

Priskrig og EU's stramninger på roaming-området rammer TDC, der alligevel fortsætter den stabile kurs.

Artikel top billede

(Foto: Simon Knudsen)

Læs også:
Her er TDC's plan med Carsten Dilling som chef

Med varslede fyringer af 500 til 600 mand og en spareplan på en milliard kroner står energiselskabet Dong i dag for tur til at mærke den tidligere TDC-topchef Henrik Poulsens ukærlige effektiviseringshånd.

Den omgang har TDC allerede været igennem, og ganske symbolsk kan TDC på samme dag som den varslede Dong-spareplan præsentere et tredje kvartalsregnskab.

Et regnskab, der holder den stabile kurs, Henrik Poulsen gennem de sidste par år har udstukket i telekoncernen.

"Dagens regnskab bærer fortsat præg af en meget krævende markedssituation. Under disse omstændigheder er jeg tilfreds med, at vi er i stand til at levere et solidt regnskab. Især glæder jeg mig over den stærke udvikling på bredbånd og mobil til private," udtaler direktør og koncernchef Carsten Dilling i en pressemeddelelse.

Omsætningen lander efter årets første ni måneder på 19,6 milliarder kroner, hvilket er et fald på 0,3 procent. Driftsresultatet ligger efter tredje kvartal på 7,76 milliarder kroner.

Forventningerne til årets omsætning fastholdes til samlet at lande på 26 til 26,5 milliarder kroner.

Går man længere ned i regnskabet synes TDC fortsat at køre efter devisen, at hvad der tabes på gyngerne, vindes der på karrusellerne.

Og i modsætning til konkurrenterne har TDC flere heste at spille på.

Roaming-regler trækker ned, Yousee trækker op

Ligesom hos konkurrenterne trækker priskrigen på mobilmarkedet, og kundernes farvel til fastnettelefonen, i den negative retning.

"Vi ønsker ikke at fortsætte den kortsigtede priskrig, men vil fokusere på merværdi og tillægstjenester til kunderne. Derfor glæder jeg mig blandt andet over, at salget af vores nye familie-mobilpakker langt overgår vores forventninger. Desuden er det meget tilfredsstillende, at vi kan konstatere en stigning i omsætningen per mobilkunde for andet kvartal i træk i vores privatforretning," siger Carsten Dilling.

Af regnskabet fremgår desuden at tallene påvirkes negativt af "effekten af forstærket EU-regulering på roaming-området, hvilket især har påvirket TDC Erhvervs mobilforretning."

Til gengæld er kabel tv-selskabet Yousee stadig et af TDC's største guldæg, og Yousee får både flere kunder og tjener mere per kunde (ARPU). Selskabet præsterer dermed en organisk vækst på 250 millioner.

Også købet af lavprisselskabet Onfone såvel som TDC Hosting trækker omsætningen i den positive retning.

At der fortsat er fokus på effektiviseringer fremgår af, at koncernen har reduceret den samlede omkostningsbase med 7,5 procent de sidste tre måneder i forhold til samme kvartal sidste år.

I næste uge fremlægger TDC sin såkaldte 2015-strategi, der bliver ventet med spænding.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | København Ø

    People Tech 2025 – hvor HR møder IT

    Deltag og oplev, hvordan People Tech 2025 kan gøre HR til en nøglespiller i fremtidens forretningsstrategi.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Capgemini Danmark A/S

    Presales Lead Cloud

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Security Consultant (GRC)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S