Dansk stor-region får ny it-direktør - får kæmpebudget

Der er kommet ny it-direktør på i Region Sjælland. Med et budget på 100 millioner og masser af it-ansatte får han en magtfuld placering i den danske it-verden.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Læs også:

Kloge folk søges: Danske regioner på jagt efter it-topchefer

Frygtløs ny CIO: Sådan vil jeg ordne politiets it-bøvl

Der er fundet en afløser til den tidligere it-direktør for Region Sjælland, Michael S. Hansen, som forlod jobbet til fordel for en tilsvarende stilling i Rigspolitiet.

Den nye it-direktør for regionen bliver Per Buchwaldt. Han tiltræder 1. januar 2013.

100 millioner kroner

Han kommer fra en stilling i konsulenthuset Deloitte, hvor han har haft fokus på sundheds-it området.

Per Buchwaldt har tidligere været formand for Dansk IT i en femårig periode.

"I valget har vi lagt vægt på Pers meget store erfaring med at arbejde strategisk med it-udvikling både teknologisk og ikke mindst organisatorisk i forhold til kunder og brugere, og på hans indgående kendskab til og netværk blandt samarbejdspartnere indenfor it i bred forstand," lyder begrundelsen for ansættelsen fra Region Sjællands direktør, Jens Andersen.

Som spydspids for it-afdelingen i Region Sjælland bliver Per Buchwaldt chef for 150 mænd og kvinder i Koncern-It og får et husholdningsbudget på 100 millioner kroner.

Læs også:

Kloge folk søges: Danske regioner på jagt efter it-topchefer

Frygtløs ny CIO: Sådan vil jeg ordne politiets it-bøvl

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Politiets Efterretningstjeneste

    Configuration Manager til PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics