Android når ny milepæl: Løber fra de andre OS'er

Android-styresystemet kan fejre fem-års fødselsdag med vild vækst og en ganske dominerende position på markedet. Nu når markedsandelen nye højder.

Artikel top billede

Læs også:

Android fylder fem år: Sådan erobrede det markedet

Google og hele holdet af Android-producenter kan ikke bare juble over, at projektet netop er fyldt fem år.

De kan også skåle på, at styresystemet netop har nået en ny milepæl.

I en ny analyse fra IDC kan man læse, at Android i tredje kvartal 2012 nåede op på en global markedsandel på smartphone-markedet på 75 procent.

Det må siges at være imponerende i det lys, at de første Android-smartphones blev sendt på markedet for blot fire år siden, et år efter selve projektet blev annonceret.

Android styrer markedet

Konkret blev der ifølge IDC sendt 136 millioner Android-smartphones afsted mod slutbrugerne i kvartalet ud af de ialt 181 millioner.

Og Android har i den grad fået fyret op under raketterne på vejen mod stjernerne: Væksten i forhold til året før lyder på hele 91,5 procent.

"Android har været en af de primære vækstmotorer på smartphone-markedet, siden det blev lanceret i 2008," lyder det fra IDC-aalytiker Ramon Llamas.

"Hvert eneste år har Android overhalet markedet og taget markedsandele fra konkurrenterne. Samtidig har kombinationen af smartphone-leverandører, mobiloperatører og slutbrugere, der har taget Android til sig, drevet en endnu højre volumen. Selv i dag introducerer flere leverandører deres første Android-smartphones på markedet."

IDC peger på, at Android-successen i høj grad skyldes, at, at det ikke er et isoleret produkt, men en central og vigtig del af et større økosystem.

Hvad med iOS og Windows Phone?

Blandt de øvrige platforme på markedet er det nu primært iOS og Windows Phone, der er interessante rent markedsandelsmæssigt.

iOS landede i tredje kvartal i år på en markedsandel på 14,9 procent, mens Windows Phone nu er på to procent. 

Specielt Windows Phone har mulighed for at vinde markedsandele i det kommende år, da den nye version 8 nu er ude sammen med mange nye produkter fra selskaber som HTC, Samsung og Nokia.

"Selv med opbakning fra adskillige markedsledere på smartphone-markedet har Windows Phone endnu ikke haft nogen signifikant indflydelse på Androids og iOS' samlede markedsandel."

"Det kan ændre sig i fjerde kvartal 2012, når adskillige Windows Phone 8-smartphones rammer markedet," skriver IDC i den seneste analyse.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Test Manager – Data Quality & Engineering (Digitalt Fundament)

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Projektleder / Technical Delivery Manager – Dataplatform og Digitalt Fundament

Københavnsområdet

Dansk Retursystem A/S

Enterprise Arkitekt (EA) til dansk miljøvirksomhed

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura