Android når ny milepæl: Løber fra de andre OS'er

Android-styresystemet kan fejre fem-års fødselsdag med vild vækst og en ganske dominerende position på markedet. Nu når markedsandelen nye højder.

Artikel top billede

Læs også:

Android fylder fem år: Sådan erobrede det markedet

Google og hele holdet af Android-producenter kan ikke bare juble over, at projektet netop er fyldt fem år.

De kan også skåle på, at styresystemet netop har nået en ny milepæl.

I en ny analyse fra IDC kan man læse, at Android i tredje kvartal 2012 nåede op på en global markedsandel på smartphone-markedet på 75 procent.

Det må siges at være imponerende i det lys, at de første Android-smartphones blev sendt på markedet for blot fire år siden, et år efter selve projektet blev annonceret.

Android styrer markedet

Konkret blev der ifølge IDC sendt 136 millioner Android-smartphones afsted mod slutbrugerne i kvartalet ud af de ialt 181 millioner.

Og Android har i den grad fået fyret op under raketterne på vejen mod stjernerne: Væksten i forhold til året før lyder på hele 91,5 procent.

"Android har været en af de primære vækstmotorer på smartphone-markedet, siden det blev lanceret i 2008," lyder det fra IDC-aalytiker Ramon Llamas.

"Hvert eneste år har Android overhalet markedet og taget markedsandele fra konkurrenterne. Samtidig har kombinationen af smartphone-leverandører, mobiloperatører og slutbrugere, der har taget Android til sig, drevet en endnu højre volumen. Selv i dag introducerer flere leverandører deres første Android-smartphones på markedet."

IDC peger på, at Android-successen i høj grad skyldes, at, at det ikke er et isoleret produkt, men en central og vigtig del af et større økosystem.

Hvad med iOS og Windows Phone?

Blandt de øvrige platforme på markedet er det nu primært iOS og Windows Phone, der er interessante rent markedsandelsmæssigt.

iOS landede i tredje kvartal i år på en markedsandel på 14,9 procent, mens Windows Phone nu er på to procent. 

Specielt Windows Phone har mulighed for at vinde markedsandele i det kommende år, da den nye version 8 nu er ude sammen med mange nye produkter fra selskaber som HTC, Samsung og Nokia.

"Selv med opbakning fra adskillige markedsledere på smartphone-markedet har Windows Phone endnu ikke haft nogen signifikant indflydelse på Androids og iOS' samlede markedsandel."

"Det kan ændre sig i fjerde kvartal 2012, når adskillige Windows Phone 8-smartphones rammer markedet," skriver IDC i den seneste analyse.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

AP Pension

Løsningsarkitekt

Københavnsområdet

Jyske Bank

Senior Forretningsudvikler

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

Karoline Lotz Jonassen

Forte Advice

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S