Kæmpe-plan på vej: TDC omstrukturerer og fyrer

Flere chefer og medarbejdere står over for at sige farvel til TDC. Især én bestemt del af virksomheden kan forvente store forandringer i løbet af kort tid, erfarer Computerworld.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:
Derfor kommer TDC uskadt gennem priskrig


Keld Jersild Olsen: Her er min plan med NetDesign

Flere TDC-chefer og medarbejdere står over for en fyreseddel, og aktiviteterne i TDC's netværksvirksomhed Netdesign bliver droslet ned og lagt ind i resten af koncernen for at høste synergigevinster i en vis udstrækning.

Det erfarer Computerworld, dagen inden TDC tirsdag fremlægger sin længe ventede strategiplan.

Ifølge Computerworlds oplysninger vil fyringsrunden samt den kommende omstrukturering af NetDesign dog først blive eksekveret ugen efter morgendagens strategiplan.

TDC: Ingen kommentarer
Hos TDC vil man ikke kommentere oplysningerne om de kommende fyringer samt NetDesigns fremtid.

Telegiganten afviser dog ikke rygtet.

"Jeg vil ikke gå ind og kommentere på rygtet. Det eneste, jeg kan sige, er, at der hele tiden effektiviseres. Vi udsteder aldrig garantier om fyringer, for der foregår hele tiden effektiviseringer," lyder det fra Povl Rasmussen, kommunikationsrådgiver i TDC.

Vil hverken be- eller afkræfte

Han afviser heller ikke oplysningerne om, at de kommende fyringer skulle komme til at berøre en del chefer i koncernen.

"Jeg kan hverken be- eller afkræfte. Som sagt sker der effektiviseringer hele tiden," siger han.

Til gengæld oplyser Povl Rasmussen, at NetDesign under alle omstændigheder ikke vil blive lukket helt ned.

"Der effektiviseres hele tiden i Netdesign ligesom i resten af koncernen. Men det er ikke sådan, at Netdesign står til at blive lukket ned, så det kan jeg godt afvise," lyder det fra Povl Rasmussen, kommunikationsrådgiver i TDC.

Ukendt fremtid for NetDesign

Han vil ikke løfte sløret for, hvad der så kommer til at ske med NetDesign, og hvordan NetDesign kommer til at se ud i fremtiden.

"Alt, hvad der kommer til at ske med NetDesign eller andre dele af TDC, det holder vi altså internt, indtil vi har andre officielle udmeldinger," siger TDC-manden. 

NetDesigns administrerende direktør, Keld Jersild Olsen, er også fåmælt overfor Computerworld.

Keld Jersild Olsen. Vi hører rygter om, at NetDesign skal omstruktureres og aktiviteterne muligvis lægges ind under TDC. Hvad er din kommentar til det?

"Jeg har ikke andre kommentarer end dem, Povl [Rasmussen, TDC's kommunikations-rådgiver red.] allerede har givet," siger han til Computerworld.

Af TDC's netop fremlagte kvartalsregnskab fremgår det, at NetDesign oplevede et fald i omsætningen på 14,3 procent i årets første ni måneder sammenlignet med året før.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operations Center ved Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Everllence

    R&D Data Scientist

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporterelev søges til Cyberdivisionen – Start din karriere hos Forsvaret

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S