CSC Danmark omstrukturerer - så mange stillinger skal nedlægges

CSC Danmark restrukturerer virksomheden og åbner for reduktioner af ansatte. Se hvor mange stillinger, der bliver fjernet.

Artikel top billede

(Foto: Morten Nevado)

CSC-chef i Danmark John Walsh har for et øjeblik siden fortalt firmaets ansatte, at firmaet vil skære antallet stillinger ned med 180 mand.

Det skal ske i samarbejde med fagforbund og medarbejder-repræsentanter og falde på plads indenfor 90 dage, lyder det fra topchefen.

Der bliver mulighed for frivillige fratrædelsesordninger, ligesom da CSC i forsommeren fyrede 450 stillinger i Norden.

Stillingerne hos CSC kommer primært til at blive fjernet i Danmark og til dels i Sverige.

Det sker som en del af den restruktureringsplan, som firmaets amerikanske topchef, Mike Lawrie, har indledt.

John Walsh har netop via et såkaldt all hands-call informeret medarbejderne om planerne, hvor han blandt andet har svaret på spørgsmål fra de ansatte.

CSC har tirsdag sidst på formiddagen udsendt et officielt kommuniqué, hvor firmaet oplyser om reduktionsplanerne:

CSC er i gang med en global gennemgang af hele vores forretning med det formål at omorganisere og styrke virksomhedens organisationsstruktur. CSC vil levere bedre service til kunderne ved at skabe en mere smidig, ansvarlig og effektiv organisation.

Resultatet af denne gennemgang kan medføre en reduktion af 180 stillinger i Danmark og Sverige.

Alle berørte medarbejdere vil få hjælp til at komme videre fra CSC. CSC har orienteret medarbejdere og Arbejdsmarkedsrådet om planerne og har allerede indledt forhandlinger med fagforeninger og medarbejderrepræsentanter. 

Læs også:

Nu går det løs: CSC Danmark indkalder til hastemøde

CSC sælger en del af koncernen fra.

Stor fyringsrunde på vej i CSC Danmark.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Politiets Efterretningstjeneste

    Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

    Københavnsområdet

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Teamleder til AL Sydbanks GDPR & Tech Regulation i Aabenraa

    Sydjylland

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS