Anonymous: Vi har adgang til alle danske CPR-numre

Hacker-gruppe meddeler, at gruppen har fået adgang til 90 databaser fra CPR-kontoret. Ifølge gruppen indeholder databaserne alle CPR-numre, adresser og private data på alle danske borgere.

Artikel top billede

Læs også:
Netangreb lægger svenske sider ned på stribe

It-studerende afslører kæmpe CPR-sikkerhedshul

Sådan vil CPR-kontor stoppe misbrug af CPR-numre

CPR-Kontoret bekræfter, at det er lykkedes udefrakommende at få adgang til 90 databaser, der indeholder data fra cpr.dk.

"Vi er bekendt med, at der er trængt nogen ind i vores databaser på hjemmesiden cpr.dk," konstaterer Carsten Grage, der er kontorchef ved CPR-kontoret.

Ifølge CPR-Kontoret ligger der ikke personfølsomme data i de 90 databaser, der administreres af leverandøren Webtop.

Men ifølge gruppen Anonymous indeholder databaserne oplysninger om alle danskernes CPR-numre, adresser og andre private informationer.

Anonymous gør opmærksom på dårlig sikkerhed

Via en meddelelse på pastebin.com meddeler Anonymous, at gruppen har skaffet sig adgang til databaserne for at gøre opmærksom på dårlig sikkerhed.

"Sikkerheden i Danmark er en joke, og vi vil ikke acceptere det," lyder det i meddelsen.

Meddelelsen fortæller samtidig, at Anonymous-gruppen har flere kort i ærmet.

"Vi har gjort os flere store erfaringer i år, men vi er slet ikke færdige."

CPR-Kontoret: Personfølsomme oplysninger er ikke lækket
De 90 databaser indeholder ifølge Carsten Grage ikke personfølsomme oplysninger, der er relateret til de danske borgeres CPR-numre.

"CPR-kontorets hjemmeside indeholder ikke personfølsomme oplysninger men derimod oplysninger, som i forvejen er offentligt tilgængelige via vores hjemmeside, cpr.dk," siger Carsten Grage.

CPR-systemet administreres af virksomheden CSC, og CPR-numrene er altså ikke en del af de 90 databaser, der nu er blevet kompromitteret, mener Carsten Grage.

"Vi har bedt vores hjemmeside-leverandør om lukke de huller, der er lige nu," siger Carsten Grage.

Ifølge CPR-Kontoret skal leverandøren bruge et par dage på at lukke hullerne.

Det var en borger, der i morges kl. 09:00 gjorde CPR-Kontoret opmærksom på problemet.

Læs også:
Netangreb lægger svenske sider ned på stribe

It-studerende afslører kæmpe CPR-sikkerhedshul

Sådan vil CPR-kontor stoppe misbrug af CPR-numre

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København Ø

    Digital Innovation & Transformation Summit 2026

    Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Chef til stor applikationstransformation i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Aller Media A/S

    Developer

    Københavnsområdet

    Procon Solution A/S

    Customer Success Consultant

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Senior Forretningsudvikler

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS