Anonymous: Vi har adgang til alle danske CPR-numre

Hacker-gruppe meddeler, at gruppen har fået adgang til 90 databaser fra CPR-kontoret. Ifølge gruppen indeholder databaserne alle CPR-numre, adresser og private data på alle danske borgere.

Artikel top billede

Læs også:
Netangreb lægger svenske sider ned på stribe

It-studerende afslører kæmpe CPR-sikkerhedshul

Sådan vil CPR-kontor stoppe misbrug af CPR-numre

CPR-Kontoret bekræfter, at det er lykkedes udefrakommende at få adgang til 90 databaser, der indeholder data fra cpr.dk.

"Vi er bekendt med, at der er trængt nogen ind i vores databaser på hjemmesiden cpr.dk," konstaterer Carsten Grage, der er kontorchef ved CPR-kontoret.

Ifølge CPR-Kontoret ligger der ikke personfølsomme data i de 90 databaser, der administreres af leverandøren Webtop.

Men ifølge gruppen Anonymous indeholder databaserne oplysninger om alle danskernes CPR-numre, adresser og andre private informationer.

Anonymous gør opmærksom på dårlig sikkerhed

Via en meddelelse på pastebin.com meddeler Anonymous, at gruppen har skaffet sig adgang til databaserne for at gøre opmærksom på dårlig sikkerhed.

"Sikkerheden i Danmark er en joke, og vi vil ikke acceptere det," lyder det i meddelsen.

Meddelelsen fortæller samtidig, at Anonymous-gruppen har flere kort i ærmet.

"Vi har gjort os flere store erfaringer i år, men vi er slet ikke færdige."

CPR-Kontoret: Personfølsomme oplysninger er ikke lækket
De 90 databaser indeholder ifølge Carsten Grage ikke personfølsomme oplysninger, der er relateret til de danske borgeres CPR-numre.

"CPR-kontorets hjemmeside indeholder ikke personfølsomme oplysninger men derimod oplysninger, som i forvejen er offentligt tilgængelige via vores hjemmeside, cpr.dk," siger Carsten Grage.

CPR-systemet administreres af virksomheden CSC, og CPR-numrene er altså ikke en del af de 90 databaser, der nu er blevet kompromitteret, mener Carsten Grage.

"Vi har bedt vores hjemmeside-leverandør om lukke de huller, der er lige nu," siger Carsten Grage.

Ifølge CPR-Kontoret skal leverandøren bruge et par dage på at lukke hullerne.

Det var en borger, der i morges kl. 09:00 gjorde CPR-Kontoret opmærksom på problemet.

Læs også:
Netangreb lægger svenske sider ned på stribe

It-studerende afslører kæmpe CPR-sikkerhedshul

Sådan vil CPR-kontor stoppe misbrug af CPR-numre

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job