TDC: Her er planen med Netdesign og TDC Hosting

Direktør for TDC Erhverv, Eva Berneke, erkender, at der kommer til at ske fyringer i forbindelse med den netop udmeldte integration af Netdesign og TDC Hosting.

Artikel top billede

(Foto: TDC presse)

Læs også:

TDC dropper selskaber - har ny strategi

Allerede mandag kunne Computerworld fortælle om de kommende omstruktureringer i netværksdivisionen, heriblandt den integration af Netdesign og TDC Hosting, der blev meldt ud på selskabets Capital Markets Day i går i London.

I et interview med Computerworld erkender direktør for TDC Erhverv Eva Berneke nu indirekte, at integrationen kommer til at betyde fyringer.

Hvorfor integrerer I Netdesign og TDC Hosting?

"Vi synes, vi har alle de byggesten, der skal til for at bygge integrerede løsninger, men samtidig mener vi ikke, at det skal være kundernes problem, hvordan vi har organiseret os og hvilke enheder, vi har struktureret os i," forklarer Eva Berneke og uddyber:

"Lige nu kan man godt risikere at blive kastet lidt rundt imellem de forskellige enheder som Netdesign og TDC Hosting, men det er der jo ingen grund til, når det hele er TDC."

"Vi har derfor sagt, at vi må finde en måde at organisere det bagvedliggende på, så det ikke er kunden, der oplever problemet," siger Eva Berneke.

Hun tilføjer, at det især er salgsindsatsen, der skal koordineres bedre.

Man kan jo godt forestille sig, at der er en del job, der bliver overflødige nu på grund af overlappende funktioner. Hvor mange medarbejdere kommer I til at sige farvel til i forbindelse med denne omorganisering?

"Det ved vi ikke præcist endnu, men det er nu ikke så meget fordi, at de skal integreres. For hele leverancen til organisationen har vi jo stadig brug for - måske endda i højere grad, hvis vi lykkes med at sælge de integrerede løsninger."

"Vi tror sådan set også, at vi får behov for mange kompetencer på salgssiden, for det er forskellige kundetilpassede løsninger, der skal sælges. Men vi kigger altid efter effektiviseringer, og det gør vi også, hvis der er mulighed for rationaliseringer her. Det har egentlig ikke så meget at gøre med, om vi integrerer eller ej."

Fortsætter Keld Jersild Olsen?

Der florerer rygter om Keld Jersild Olsens afgang. Fortsætter han som direktør for Netdesign?

"Det er ikke noget, jeg snakker med pressen om. Det er noget, jeg snakker med Keld om."

Kommer der til at ske ændringer i forhold til de fysiske rammer?

"Netdesign flyttede til Teglholmen (TDC's base i København, red.) i foråret, så der er ikke de store omvæltninger i forhold til de fysiske rammer, og det er jo heller ikke fordi, vi ikke allerede har arbejdet tæt sammen."

"Og nej, vi har ikke siddet med hemmelige planer om integrationen siden foråret. Det er et udtryk for de tanker, vi har gjort os i det nye ledelsesteam, der blev sat sammen i sommer."

TDC's administrerende direktør Carsten Dilling udtalte i går i London, at der er behov for nye kompetencer til at sælge integrerede løsninger for at løfte kundeservice til det næste niveau - i hvilken grad kan de nye kompetencer findes blandt eksisterende medarbejdere, og i hvilket omfang er I afhængige af at finde nye medarbejdere?

"Jeg er helt sikker på, at nuværende TDC-medarbejdere kan få nye kompetencer, men det er klart, at når man i dag ringer til TDC kundeservice, så svarer de først og fremmest på enten mobil eller fastnet, de svarer ikke på den serviceaftale, der ligger i NetDesign."

"Det kan vi ikke systemmæssigt, og måske heller ikke kompetencemæssigt, i dag. Det er ikke noget, der er uoverskueligt at få lært langt de fleste af vores eksisterende medarbejdere. Men det er ikke noget, der bliver gjort på en enkelt nat, så det er noget, der skal arbejdes med."

Hvornår melder I noget mere konkret ud?

"I løbet af november forventer vi at have nogle mere konkrete udmeldinger."

Læs også: 

TDC dropper selskaber - har ny strategi

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Se alle vores events inden for it

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Selvstændig IT-sagsbehandler søges til dynamisk virksomhed i Hvidovre

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S