TDC: Her er planen med Netdesign og TDC Hosting

Direktør for TDC Erhverv, Eva Berneke, erkender, at der kommer til at ske fyringer i forbindelse med den netop udmeldte integration af Netdesign og TDC Hosting.

Artikel top billede

(Foto: TDC presse)

Læs også:

TDC dropper selskaber - har ny strategi

Allerede mandag kunne Computerworld fortælle om de kommende omstruktureringer i netværksdivisionen, heriblandt den integration af Netdesign og TDC Hosting, der blev meldt ud på selskabets Capital Markets Day i går i London.

I et interview med Computerworld erkender direktør for TDC Erhverv Eva Berneke nu indirekte, at integrationen kommer til at betyde fyringer.

Hvorfor integrerer I Netdesign og TDC Hosting?

"Vi synes, vi har alle de byggesten, der skal til for at bygge integrerede løsninger, men samtidig mener vi ikke, at det skal være kundernes problem, hvordan vi har organiseret os og hvilke enheder, vi har struktureret os i," forklarer Eva Berneke og uddyber:

"Lige nu kan man godt risikere at blive kastet lidt rundt imellem de forskellige enheder som Netdesign og TDC Hosting, men det er der jo ingen grund til, når det hele er TDC."

"Vi har derfor sagt, at vi må finde en måde at organisere det bagvedliggende på, så det ikke er kunden, der oplever problemet," siger Eva Berneke.

Hun tilføjer, at det især er salgsindsatsen, der skal koordineres bedre.

Man kan jo godt forestille sig, at der er en del job, der bliver overflødige nu på grund af overlappende funktioner. Hvor mange medarbejdere kommer I til at sige farvel til i forbindelse med denne omorganisering?

"Det ved vi ikke præcist endnu, men det er nu ikke så meget fordi, at de skal integreres. For hele leverancen til organisationen har vi jo stadig brug for - måske endda i højere grad, hvis vi lykkes med at sælge de integrerede løsninger."

"Vi tror sådan set også, at vi får behov for mange kompetencer på salgssiden, for det er forskellige kundetilpassede løsninger, der skal sælges. Men vi kigger altid efter effektiviseringer, og det gør vi også, hvis der er mulighed for rationaliseringer her. Det har egentlig ikke så meget at gøre med, om vi integrerer eller ej."

Fortsætter Keld Jersild Olsen?

Der florerer rygter om Keld Jersild Olsens afgang. Fortsætter han som direktør for Netdesign?

"Det er ikke noget, jeg snakker med pressen om. Det er noget, jeg snakker med Keld om."

Kommer der til at ske ændringer i forhold til de fysiske rammer?

"Netdesign flyttede til Teglholmen (TDC's base i København, red.) i foråret, så der er ikke de store omvæltninger i forhold til de fysiske rammer, og det er jo heller ikke fordi, vi ikke allerede har arbejdet tæt sammen."

"Og nej, vi har ikke siddet med hemmelige planer om integrationen siden foråret. Det er et udtryk for de tanker, vi har gjort os i det nye ledelsesteam, der blev sat sammen i sommer."

TDC's administrerende direktør Carsten Dilling udtalte i går i London, at der er behov for nye kompetencer til at sælge integrerede løsninger for at løfte kundeservice til det næste niveau - i hvilken grad kan de nye kompetencer findes blandt eksisterende medarbejdere, og i hvilket omfang er I afhængige af at finde nye medarbejdere?

"Jeg er helt sikker på, at nuværende TDC-medarbejdere kan få nye kompetencer, men det er klart, at når man i dag ringer til TDC kundeservice, så svarer de først og fremmest på enten mobil eller fastnet, de svarer ikke på den serviceaftale, der ligger i NetDesign."

"Det kan vi ikke systemmæssigt, og måske heller ikke kompetencemæssigt, i dag. Det er ikke noget, der er uoverskueligt at få lært langt de fleste af vores eksisterende medarbejdere. Men det er ikke noget, der bliver gjort på en enkelt nat, så det er noget, der skal arbejdes med."

Hvornår melder I noget mere konkret ud?

"I løbet af november forventer vi at have nogle mere konkrete udmeldinger."

Læs også: 

TDC dropper selskaber - har ny strategi

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S