Regeringen overvejer hårde straffe mod danske tele-firmaer

Erhvervs- og vækstminister Anette Vilhelmsen (SF) overvejer at skærpe sanktioner mod danske teleselskaber. Danske telefirmaer er bekymrede.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Læs også:
Telebranche går amok over trusler fra it-ordfører

It-politiker sat på plads efter trusler mod telebranche

Efter CPR-sjusk: Telefirmaer trues med hårde straffe

Noget tyder på, at der med ministerudskiftningen i Erhvervs- og Vækstministeriet kan være en ny, hårdere linje på vej over for teleselskaberne.

I hvert fald virker det symbolsk, at en diskussion, der ellers blev lukket ned under den tidligere minister Ole Sohn, nu åbnes op igen med nye meldinger fra Anette Vilhelmsen (SF).

Den handler om, hvorvidt det skal være muligt at fratage teleselskaberne retten til at bruge frekvenser.

Det var noget, som socialdemokraternes it-ordfører, Trine Bramsen, første gang truede med i sommer.

Hun blev dog sat på plads af Ole Sohn.

Men når katten er ude, leger musene på bordet, og der gik ikke lang tid fra den som erhvervsminister respekterede Ole Sohn forlod ministerkontoret til fordel for Anette Vilhelmsen, før socialdemokraternes it-ordfører valgte at fremføre truslerne mod telebranchen endnu en gang.

Det skete i et interview med Computerworld i en artikel, der handlede om teleselskabernes problemer med at håndtere CPR-sikkerhedshuller.

Her sendte Trine Bramsen en næsten tro kopi af truslen af sted mod teleselskaberne:

Pådrage sendetilladelserne

"Ministeriet skal inddrages i problemstillingen. En sanktionsmulighed kunne være at pådrage sendetilladelserne i form af mobilfrekvenser."

Det fik endnu en gang Venstres it-ordfører Torsten Schack Pedersen til at fare i blækhuset og sende et §20-spørgsmål af sted mod den nye minister.

Det er sket for at få svar på, om det er regeringens holdning, "at inddragelse af sendetilladelser skal være en sanktionsmulighed over for teleselskaber, hvis de sløser med sikkerheden omkring CPR-numre?".

Svaret fra Anette Vilhelmsen er nu kommet.

Se det på næste side.

Her er ministerens svar

Det kortfattede svar fra Anette Vilhelmsen lyder:

"Jeg er helt enig med Socialdemokratiets it- og teleordfører i, at televirksomhederne bør gøre mere for at sikre, at der ikke sløses med CPR-nummer-sikkerheden. Jeg har bedt mine embedsmænd se nærmere på mulighederne for at skærpe sanktionerne."

Svaret antyder en anden linje hos Anette Vilhelmsen end hos Ole Sohn, der satte Trine Bramsen på plads, da hun tidligere truede teleselskaberne med at fratage frekvenser.

I juni svarede han følgende:

"Reglerne for administration og anvendelse af frekvenser er fastsat i lov om radiofrekvenser. Frekvensloven giver ikke mulighed for at lægge begrænsninger på frekvens-anvendelsen, såfremt der sker overtrædelse af markedsføringsreglerne.

Bekymrede miner hos telebranchen

Anette Vilhelmsens svar indikerer altså, at der er kommet andre boller på suppen, og det vækker bekymring hos teleselskabernes brancheforening, Telekommunikationsindustrien.

"Det lyder temmelig bekymrende, hvis vi skal til at have særregler for teleselskaberne på dette område indført af Erhvervsministeren," lyder det fra Jakob Willer, direktør i Telekommunikationsindustrien.

Han gør opmærksom på, at CPR-registret faktisk slet ikke hører ind under den nye Erhvervs- og Vækstministers resortområde.

"Det er et område, der hører under Margrethe Vestager (Økonomi- og Indenrigsministeriet red.), og der er allerede et tilsyn i gang fra hendes embedsmænd, siger han.

Jakob Willer peger på, at han 'da godt kan forstå,' at Erhvervsministeren har brug for at markere sig og påpege, at der selvfølgelig skal være styr på sikkerheden. 

"Men det ville også have klædt hende at præcisere overfor telebranchen, at der selvfølgelig ikke vil blive pillet ved frekvenstilladelserne som konsekvens af, om man lever op til de opstillede sikkerhedskrav fra CPR-kontoret. De to ting har intet med hinanden at gøre," siger han.

Event: Cyber Security Festival 2025

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job