Efter CPR-sjusk: Telefirmaer trues med hårde straffe

Både Socialdemokraterne og Venstre ønsker at indføre straf til virksomheder, der sjusker med danskernes CPR-sikkerhed.

Artikel top billede

Læs også:
Stort sikkerhedshul: Så nemt kan man stjæle dit cpr-nummer

Telefirmaer taget med bukserne nede: Anede intet om CPR-huller

S: Få styr på CPR-sikkerhed eller vi kommer efter jer

"Det er dybt skuffende," mener Socialdemokratiets it-ordfører, Trine Bramsen, om de nye eksempler på CPR-huller, der gør det muligt nemt og hurtigt at hugge danskernes CPR-numre.

Trine Bramsen vil nu undersøge muligheden for at indføre hårde sanktioner imod televirksomheder, der sløser med cpr-sikkerheden.

"Ministeriet skal inddrages i problemstillingen. En sanktionsmulighed kunne være at pådrage sendetilladelserne i form af mobilfrekvenser," siger Trine Bramsen

Hos oppositionen deler man holdningen om, at det skal have større konsekvenser, end den nuværende model med en påtale fra Datatilsynet.

"Jeg er dybt chokeret," lyder fra Venstres it-ordfører, Michael Aastrup Jensen, efter nye CRP-huller blandt to televirksomheder er dukket frem.

Som det ser ud i dag, risikerer virksomheder, der slækker på CPR-sikkerheden at få en påtale af Datatilsynet.

Begge it-ordførere er enige om, at det langtfra er nok.

Sendetilladelserne skal kunne inddrages

Trine Bramsen mener, at det ikke er nok at indføre økonomiske sanktioner overfor virksomheder, der sløser med cpr-sikkerheden.

"Jeg tror mere på, at vi skal se på sanktioner i form af rettigheder at drive den slags virksomhed. Sandheden er, at der er så mange penge i branchen, så det skal være meget store bødestraffe, hvis det skal batte noget," siger Trine Bramsen.

Det er ikke første gang, at Trine Bramsen truer med sanktioner i form af inddragelse af sendetilladelser. 

Senest blev forslaget dog irettesat af tidligere Erhvervs- og Vækstminister, Ole Sohn, og Telekommunikations-industriens direktør Jakob Willer. Læs historien her.

Efter gentagne eksempler på sløset CPR-sikkerhed, mener Venstres it-ordfører, at det er på tide, at få indført nye sanktionsmuligheder overfor virksomheder, der ikke håndterer cpr-numrene på en forsvarlig måde.

"Hvis virksomhederne ikke kan finde ud af at håndtere CPR-sikkerheden efter den store skandale i maj, så er der brug for, at der er nogle andre, der simpelthen slår dem over fingrene, og søger for, at det bliver gjort," siger Michael Aastrup Jensen.

Helt konkret vil Michael Aastrup Jensen arbejde for, at virksomhederne straffes økonomisk, hvis ikke CPR-sikkerheden håndteres tilfredsstillende.

"Der skal etableres et bødesystem, som giver et større incitament til, at virksomhederne bringer CPR-sikkerheden i orden," mener Michael Aastrup Jensen.

Nu falder hammeren

Da to it-studerende i maj første gang påviste cpr-hullerne, var Trine Bramsen meget kontant i sin udmelding.

"Få styr på det, ellers kommer vi efter jer," udtalte Trine Bramsen dengang.

Derfor undrer det den socialdemokratiske it-ordfører, at selvsamme branche ikke har bragt tingene i orden.

"Jeg havde indtryk af, at teleselskaberne arbejdede meget hårdt med at få de problemer løst. De har endog givet mig en garanti for, at de selv ville fikse det. Så det var på ingen måde nødvendigt med noget, der lignede lovgivning," siger Trine Bramsen.

Påtale fra Datatilsynet er ikke nok

I dag er der ikke økonomiske konsekvenser for virksomhederne, der kun risikere at få en påtale fra Datatilsynet.

"Hvis det bare ender ud med en beklagelse på en hjemmeside, sikrer det ikke folks tiltro til noget som helst og skaber ikke sikkerhed," siger Michael Aastrup Jensen om det nuværende system.

It-ordføreren understreger, at de nye eksempler på cpr-huller er med til at svække hele tiltroen til cpr-systemet.

"Der er ikke noget, der er vigtigere end at vi har et 100 procent sikkerhed omkring folks cpr-numre. Ikke mindste af hensyn til, at man kan komme rigtig langt med misbrug af cpr-numre, men også samtidig for at kunne bevare tiltroen til hele cpr-systemet," mener Michael Aastrup Jensen.

Læs også:
Stort sikkerhedshul: Så nemt kan man stjæle dit cpr-nummer

Telefirmaer taget med bukserne nede: Anede intet om CPR-huller

S: Få styr på CPR-sikkerhed eller vi kommer efter jer

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Akademikernes A-kasse

Udvikler til AI-platform i Akademikernes A-kasse

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S