Efter CPR-sjusk: Telefirmaer trues med hårde straffe

Både Socialdemokraterne og Venstre ønsker at indføre straf til virksomheder, der sjusker med danskernes CPR-sikkerhed.

Artikel top billede

Læs også:
Stort sikkerhedshul: Så nemt kan man stjæle dit cpr-nummer

Telefirmaer taget med bukserne nede: Anede intet om CPR-huller

S: Få styr på CPR-sikkerhed eller vi kommer efter jer

"Det er dybt skuffende," mener Socialdemokratiets it-ordfører, Trine Bramsen, om de nye eksempler på CPR-huller, der gør det muligt nemt og hurtigt at hugge danskernes CPR-numre.

Trine Bramsen vil nu undersøge muligheden for at indføre hårde sanktioner imod televirksomheder, der sløser med cpr-sikkerheden.

"Ministeriet skal inddrages i problemstillingen. En sanktionsmulighed kunne være at pådrage sendetilladelserne i form af mobilfrekvenser," siger Trine Bramsen

Hos oppositionen deler man holdningen om, at det skal have større konsekvenser, end den nuværende model med en påtale fra Datatilsynet.

"Jeg er dybt chokeret," lyder fra Venstres it-ordfører, Michael Aastrup Jensen, efter nye CRP-huller blandt to televirksomheder er dukket frem.

Som det ser ud i dag, risikerer virksomheder, der slækker på CPR-sikkerheden at få en påtale af Datatilsynet.

Begge it-ordførere er enige om, at det langtfra er nok.

Sendetilladelserne skal kunne inddrages

Trine Bramsen mener, at det ikke er nok at indføre økonomiske sanktioner overfor virksomheder, der sløser med cpr-sikkerheden.

"Jeg tror mere på, at vi skal se på sanktioner i form af rettigheder at drive den slags virksomhed. Sandheden er, at der er så mange penge i branchen, så det skal være meget store bødestraffe, hvis det skal batte noget," siger Trine Bramsen.

Det er ikke første gang, at Trine Bramsen truer med sanktioner i form af inddragelse af sendetilladelser. 

Senest blev forslaget dog irettesat af tidligere Erhvervs- og Vækstminister, Ole Sohn, og Telekommunikations-industriens direktør Jakob Willer. Læs historien her.

Efter gentagne eksempler på sløset CPR-sikkerhed, mener Venstres it-ordfører, at det er på tide, at få indført nye sanktionsmuligheder overfor virksomheder, der ikke håndterer cpr-numrene på en forsvarlig måde.

"Hvis virksomhederne ikke kan finde ud af at håndtere CPR-sikkerheden efter den store skandale i maj, så er der brug for, at der er nogle andre, der simpelthen slår dem over fingrene, og søger for, at det bliver gjort," siger Michael Aastrup Jensen.

Helt konkret vil Michael Aastrup Jensen arbejde for, at virksomhederne straffes økonomisk, hvis ikke CPR-sikkerheden håndteres tilfredsstillende.

"Der skal etableres et bødesystem, som giver et større incitament til, at virksomhederne bringer CPR-sikkerheden i orden," mener Michael Aastrup Jensen.

Nu falder hammeren

Da to it-studerende i maj første gang påviste cpr-hullerne, var Trine Bramsen meget kontant i sin udmelding.

"Få styr på det, ellers kommer vi efter jer," udtalte Trine Bramsen dengang.

Derfor undrer det den socialdemokratiske it-ordfører, at selvsamme branche ikke har bragt tingene i orden.

"Jeg havde indtryk af, at teleselskaberne arbejdede meget hårdt med at få de problemer løst. De har endog givet mig en garanti for, at de selv ville fikse det. Så det var på ingen måde nødvendigt med noget, der lignede lovgivning," siger Trine Bramsen.

Påtale fra Datatilsynet er ikke nok

I dag er der ikke økonomiske konsekvenser for virksomhederne, der kun risikere at få en påtale fra Datatilsynet.

"Hvis det bare ender ud med en beklagelse på en hjemmeside, sikrer det ikke folks tiltro til noget som helst og skaber ikke sikkerhed," siger Michael Aastrup Jensen om det nuværende system.

It-ordføreren understreger, at de nye eksempler på cpr-huller er med til at svække hele tiltroen til cpr-systemet.

"Der er ikke noget, der er vigtigere end at vi har et 100 procent sikkerhed omkring folks cpr-numre. Ikke mindste af hensyn til, at man kan komme rigtig langt med misbrug af cpr-numre, men også samtidig for at kunne bevare tiltroen til hele cpr-systemet," mener Michael Aastrup Jensen.

Læs også:
Stort sikkerhedshul: Så nemt kan man stjæle dit cpr-nummer

Telefirmaer taget med bukserne nede: Anede intet om CPR-huller

S: Få styr på CPR-sikkerhed eller vi kommer efter jer

Annonce

Forsvarets Efterretningstjeneste

Network engineer - Datacenter & Automation

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer i Forsvarets Cyberdivision

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Statens IT

Teamleder til SAP kompetencecenter

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Fra teknolog til strateg: IT-ledelse i en AI- og forretningsdrevet virkelighed

Hvordan tager du ejerskab over strategi, ledelse og teknologi i en AI-drevet virkelighed? På konferencen møder du frontløbere, der transformerer IT fra servicefunktion til strategisk enabler for forretningen med fokus på cloud, sikkerhed, AI-etik...

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S